Нико није крив, а Рамадани побегао на Космет
Нико није крив, а Рамадани побегао на Космет.
Албанске партије у Северној Македонији, у власти и опозицији, саопштиле су да бивши припадник ОВК не сме бити изручен Србији и тако је и било.
Судска и извршна власт Северне Македоније у јавности као да су заплесале својеврсни танго због бекства из кућног притвора Блерима Рамаданија, при чему тежиште „плеса” пребацују са једне на другу, час је за тај скандал одговоран кривични суд у Скопљу, час МУП.
Председник Владе Републике Северне Македоније Христијан Мицкоски је, одговарајући на новинарско питање да ли судија Пајазити треба да одговора, рекао да је он омиљени судија СДСМ и ДУИ (претходне власти а данашње опозиције) а да су његове одлуке веома дискутабилне.
„И остављам Судском савету да одлучи шта даље са судијском каријером судије Пајазитија“, рекао је премијер Мицкоски.
Претходно је суд пребацио одговорност на Министарство унутрашњих послова, дакле посредно на владу:„У складу са законским одредбама могу се предвидети и блаже мере као што су кућни притвор, мере обезбеђења присуства или гаранције док је надзор над кућним притвором поверен МУП-у. Одговорност за бекство треба тражити од органа који врши надзор”, саопштио је скопски суд.
Према речима Ташковског, овакав поступак није у складу са законом, посебно за странце који се траже потерницом. Министар наглашава и да суд врши надзор, али да то може да повери полицији, одређујући начин на који то да спроведе. У конкретном случају Ташковски је указао да је полицији додељен надзор по месту надлежности где је био стациониран Рамадани. Али посебно истиче да суд није прецизирао начин на који ће се лице контролисати, што је у супротности са законом.
У пракси полиција не обезбеђује 24 сата лице које је у кућном притвору, већ врши повремену проверу. И поред тога што је недостајало конкретно упутство од стране суда, полиција Скопља је извршила неколико провера, међу којима и 13. августа 2024. године и тада је Рамадани био присутан.
Поменути танго између извршне и судске власти има дубоке корене и у политички односима, пре свега између садашње и бивше власти. СДСМ и ДУИ оптужују садашњу власт ВМРО–ДПМНЕ с коалицијом ВЛЕН, где су видне поларизације између Македонаца на релацији ВМРО–ДПМНЕ и СДСМ и Албанаца на релацији ВЛЕН и ДУИ.Из досадашњих политичких препуцавања може се закључити да су македонске партије биле за екстрадицију Рамаданија Србији ако би се на основу документације потврдио основ за екстрадицију. Међутим, албанске партије и у власти и у опозицији јавно су саопштиле да би требало спречити такву судску одлуку и ослободити Раманданија. Уз сва тумачења, очигледно је да су албанске и успеле у својој намери.
Жељко Шајн/Политика
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.