Еколошки и економски потенцијал конопље: Шта Србија може научити од Немачке а да није испуњавање захтева
Немачка, као једна од најмоћнијих економија у Европској унији и мотор њеног развоја, направила је значајан корак у препознавању потенцијала конопље као биљке са великим еколошким и економским вредностима. На Универзитету примењених наука у Ерфурту, ова биљка је уврштена у наставни програм у оквиру студија хортикултурног биљног произвођача. Овај потез показује свест о могућностима које конопља пружа, како у пољопривреди, тако и у бројним индустријама.
Немачка је одабрала да кроз образовање младих генерација едукује будуће стручњаке о предностима узгоја и употребе конопље. Увођењем овог програма, студенти имају прилику да науче о свим аспектима ове биљке, од узгоја и размножавања до њене примене у различитим индустријама. Поред тога, конопља је позната по својој способности да апсорбује угљен-диоксид из атмосфере и побољшава квалитет земљишта, што је чини идеалним избором за земље које теже одрживом развоју и заштити животне средине.
Док Немачка предњачи у увођењу иновативних и еколошки прихватљивих решења, у Србији се све чешће воде дебате око отварања рудника и експлоатације природних ресурса. Овакви пројекти могу имати разорне последице по животну средину и локалне заједнице, што изазива забринутост међу грађанима. Многи се питају зашто би Србија следила захтеве земаља које су нам историјски наносиле штету и које сада, кроз различите политике и захтеве, покушавају да остваре своје интересе на нашој територији.
Уместо тога, Србија би могла да се угледа на пример Немачке и окрене се сопственим ресурсима и потенцијалима. Легализација и узгој конопље представљају једну од таквих прилика. Са својим плодним земљиштем и погодним климатским условима, Србија има све предуслове да постане лидер у производњи конопље у региону. Ова биљка има бројне примене – од текстилне индустрије, преко производње грађевинског материјала, до хране и фармацеутских производа. Увођењем конопље као легалне културе и њеним укључивањем у образовни систем, Србија би могла да донесе бројне економске и еколошке користи.
Узгој конопље није само економски исплатив, већ и еколошки прихватљив. За разлику од традиционалних пољопривредних култура, конопља захтева мање воде и хемијских средстава, што је чини идеалним избором за земље које желе да очувају своје природне ресурсе и истовремено остваре економски раст. Осим тога, конопља има способност да апсорбује угљен-диоксид из атмосфере, што доприноси борби против климатских промена.
Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
1 утисак на “Еколошки и економски потенцијал конопље: Шта Србија може научити од Немачке а да није испуњавање захтева”