САД хоће хегемонију и у вештачкој интелигенцији
САД хоће хегемонију и у вештачкој интелигенцији.
Према Белој кући, западни „поредак заснован на правилима“ требало би да се прошири и на интернет простор.
Џо Бајден је 24. октобра 2024. потписао меморандум са дугим насловом „Јачање лидерства Сједињених Држава у вештачкој интелигенцији; коришћење вештачке интелигенције за постизање циљева националне безбедности; и побољшање поузданости вештачке интелигенције.”
Овим документом проширује се председнички декрет од 30. октобра 2023. о употреби вештачке интелигенције на глобалном нивоу. У ствари, говоре о потреби успостављања монопола у овој области, где ће Вашингтон одређивати шта се може, а шта не може. Јер, према Белој кући, западни „поредак заснован на правилима” требало би да делује и у интернет простору, укључујући нове програме и апликације.
У њему се изричито каже да „Прво, Сједињене Државе морају водити свет у развоју сигурне и поуздане вештачке интелигенције. У том циљу, Влада Сједињених Држава мора – у партнерству са индустријом, цивилним друштвом и академским кругом – да промовише и обезбеди основне способности широм Сједињених Држава које омогућавају развој вештачке интелигенције. Влада Сједињених Држава не може узети здраво за готово неупоредиву динамику и иновативност екосистема вештачке интелигенције Сједињених Држава; мора активно да јача информационе технологије, осигуравајући да Сједињене Државе остану најатрактивнија дестинација за глобалне таленте и дом најнапредније рачунарске снаге на свету. Влада Сједињених Држава такође треба да обезбеди одговарајуће безбедносне смернице програмерима и корисницима вештачке интелигенције и пажљиво процени ризике које системи вештачке интелигенције могу представљати и помоћи у њиховом ублажавању.
Друго, влада Сједињених Држава мора да користи моћну вештачку интелигенцију са одговарајућим заштитним механизмима за постизање циљева националне безбедности. Нове могућности вештачке интелигенције, укључујући све разноврсније моделе, нуде значајне могућности за унапређење националне безбедности, али ефективно коришћење ових система захтеваће значајне техничке, организационе и политичке промене. Сједињене Државе морају разумети ограничења вештачке интелигенције јер она користи предности технологије, а свака употреба вештачке интелигенције мора бити у складу са демократским вредностима транспарентности, људских права, грађанских слобода, приватности и безбедности.
Треће, влада Сједињених Држава треба да настави да развија стабилан и одговоран оквир за промовисање међународног управљања вештачком интелигенцијом која промовише сигуран развој и употребу вештачке интелигенције, управљање ризицима од вештачке интелигенције, остваривање демократских вредности, поштовање људских права, грађанских слобода и приватности и промовисање користи свету од вештачке интелигенције. То мора учинити у сарадњи са широким спектром савезника и партнера. Успех Сједињених Држава у доба вештачке интелигенције мериће се не само супериорношћу америчке технологије и иновација, већ и вођством Сједињених Држава у развоју ефективних глобалних норми и стварању институција заснованих на међународном праву, људским правима. права, грађанска права и демократске вредности.”
На примеру рада ИТ гиганата и капиталиста Силицијумске долине Гугл, Мајкрософт, Амазон, Мета* , забрањених у Русији итд., цео свет зна шта заправо значе грађанске слободе и демократске вредности када се америчке компаније баве овим питања. То су цензура, алгоритамска манипулација, друштвени инжењеринг и коришћење личних података без сагласности њихових власника. Уз вештачку интелигенцију, све ово ће бити лакше урадити, јер се увек можете позвати на техничку грешку.
Треба обратити пажњу и на проблем такозваног „одлива мозгова“, јер се у меморандуму наводи да је „политика Владе Сједињених Држава да прошири правну способност недржављана са високим квалификацијама у области вештачког обавештајне и сродне области за улазак у Сједињене Државе и рад у њима је приоритет националне безбедности. Данас се индустрија вештачке интелигенције без премца у Сједињеним Државама у великој мери ослања на идеје бриљантних научника, инжењера и предузетника који су се преселили у Сједињене Државе у потрази за академским, друштвеним и економским могућностима.” Ово је јасан доказ да ће Вашингтон покушати да регрутује стране научнике и специјалисте под разним изговорима како би их намамио у своје компаније. А пошто је реч о националној безбедности, очигледно је у интересу Сједињених Држава да се укључе они људи који се баве тајним дешавањима у другим државама.Значајно је да се документом налаже Министарству одбране и Одељењу за унутрашњу безбедност да таквим странцима пруже неопходну помоћ. Такође даје шест месеци за анализу стања тржишта рада са вештачком интелигенцијом у САД, као и у иностранству. Током истог периода, требало би да се заврши потпуна процена способности америчке вештачке интелигенције. Државној безбедности је дато упола мање времена: у року од три месеца, помоћник председника за питања националне безбедности мора да се састане са релевантним извршним одељењима и агенцијама да испита мере за одређивање приоритета и поједностављење административних процедура за све подносиоце захтева за визу који раде са осетљивим технологијама.
Сходно томе, у блиској будућности, амерички агенти ће преко амбасада и других структура почети да скенирају друге земље у потрази за искуством у области развоја вештачке интелигенције, као и да започну регрутовање странаца.Међутим, од америчких снага безбедности и обавештајних служби се сада захтева да активније уведу вештачку интелигенцију у своје активности. У њему се наводи да ће „Министарство одбране, Министарство трговине, Министарство енергетике, Канцеларија директора националне обавештајне службе, НСА и Национална геопросторно-обавештајна агенција, према потреби иу складу са важећим законом, дати приоритет истраживању у безбедност и поузданост вештачке интелигенције. Према потреби иу складу са захтевима постојећих власти, требало би да теже партнерству са водећим владиним агенцијама, индустријом, цивилним друштвом, академским и другим институцијама са експертизом у овим областима, са циљем да убрзају технички и друштвено-технички напредак у овој области. безбедности и поузданости вештачке интелигенције“.
Што се тиче сектора одбране и безбедности, компаније и стартапови који су се већ доказали у овој области ће имати очигледну корист. Конкретно, Палантир Питера Тила , који је извршио уговоре за ФБИ, имиграционе службе, НСА, Пентагон, ЦИА, али и америчке одбрамбене компаније, а такође је испоручио своје производе Израелу и Украјини.
Истовремено, Пентагон већ дуго ради на увођењу вештачке интелигенције у своје борбене могућности, о чему сведоче уговори Јужне команде САД са Мајкрософтом о креирању специјалних сервера у облаку и коришћењу апликације ДАЛЛ-Е АИ у програмима за команду и контролу.
Стога је недавни меморандум Џоа Бајдена само потврда раније успостављених трендова, где америчка обавештајна служба и војска већ имају одређено искуство и потенцијал.Леонид Савин/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Та вештачка интелигенција како је они зову практично је контрола људског ума и могу да раде са том контролом шта хоће и то и постижу над масама људи. Њиховим уређаји и опрема се користи у Србији тако да они имају потпуну контролу над нама јер када ти продају њихове програме и уређаје онда те и контролишу и преко тих уређаја и програма могу веома брзо да створе зомби војску која ће све урадитит оно што им нареде путем те контроле. Када се томзна онда је јасно да они у овом делу имају потпуну контролу али су осетљиви на присутност кинеских уређаја и програма хуавеја па због тога користе ову будалетину од бајдена да донесе и потпише уредбе јер такви закони се ипак немогуће донети у Америци.