Док нас режим убеђује у економски просперитет људи гладују: ПРОИЗВОЂАЧИ НА РУБУ ПРОПАСТИ, ХРАНА СВЕ СКУПЉА!
Скоро половину прихода просечно српско домаћинство троши на основне намирнице, а храна је из дана у дан све скупља. Док власт убеђује народ да је инфлација “увезена”, од почетка 2021. цене хране у Србији скочиле су чак 56,6 одсто! На другој страни, домаћи произвођачи остају препуштени сами себи, упркос обећањима о подршци из аграрног буџета који никада није био већи.
Професорка Жаклина Стојановић, деканка Економског факултета у Београду, упозорава да у интервјуу за портал Радар да Србија клизи у зачарани круг сиромаштва. “Ако се произвођачима не пружи подршка, понуда ће се смањивати, а цене расти. У таквим условима храна постаје луксуз, а раст цена додатно гуши економију,” истиче Стојановић.
ПРОПАСТ ПОЉОПРИВРЕДНИКА
Стање у аграру је алармантно. Сточни фонд опада већ деценијама, а на обрадивим површинама доминирају нискодоходовне културе. По речима Стојановићеве, од укупне цене коју плаћају потрошачи, само четвртина заврши код пољопривредника, док остатак присвајају откупљивачи, трговци и прерађивачи. “Наши мали произвођачи су између чекића и наковња – с једне стране држава, с друге стране велике корпорације које диктирају услове,” упозорава она.
ПРОМАШЕНЕ МЕРЕ
Иако се власт хвали највећим аграрним буџетом у историји, резултати изостају. “Повећане субвенције не значе ништа ако приноси падају. То значи да новац није добро утрошен. Уместо тога, средства би требало усмерити на модернизацију и повећање продуктивности,” каже Стојановић. Она додаје да држава често користи механизме попут забране извоза, чиме директно штети произвођачима, док неадекватно управљање током ковид кризе и рата у Украјини додатно оптерећује аграр.
ОПОМЕНА ЗА БУДУЋНОСТ
Док Холандија са упола мање обрадивих површина од Србије зарађује 20 пута више од извоза пољопривредних производа, у нашој земљи недостаје јасна стратегија. “Док се пољопривреда третира као начин живота, а не као бизнис, Србија неће изаћи из овог зачараног круга,” закључује Стојановић. Она позива на хитне реформе и упозорава да актуелне мере више служе за хвалисање него за стварни развој пољопривреде. “Без системске подршке произвођачима, храна ће остати неприступачна за све више грађана.”
Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.