“Партија ескалације”: Од Косова до Абхазије, од Грузије до Сирије
“Партија ескалације”: Од Косова до Абхазије, од Грузије до Сирије.
Ескалација сукоба у разним регионима света може се сматрати несрећом. Али обим догађаја – од Косова до Абхазије, од Грузије до Сирије – а посебно чињеница да се то догодило као да је „у развоју“ јасно стратешке одлуке Беле куће о новом циклусу ескалације сукоба са Русијом, чини такав претпоставка наивна.Ескалација је, иначе, изражена не само у дозволи испаљивања ракета дугог домета дубоко у руску територију, већ и у покушајима да се дестабилизује финансијско тржиште. Напоменимо две заједничке карактеристике ситуација које су се већ појавиле, не искључујући могућност да ћемо у будућности видети нове тачке заоштравања.
Линија један. Нестабилност се убрзава од раније замрзнутих сукоба који нису добили потпуно решење.
Свако „замрзавање“ после неког времена резултираће новом експлозијом, много деструктивнијом.
За постизање поравнања потребно је поставити стратешка дугорочна решења која обезбеђују одрживу основу за економски развој. Баналност? Несумњиво! Али то није учињено ни у једном од одмрзнутих случајева.
Линија два. У свим случајевима видимо последице примене модела „револуције у боји“ од стране Сједињених Држава и Велике Британије. Ово много говори о томе где се још могу десити „неочекиване” експлозије дестабилизације. „Револуције у боји“ су се испоставиле као дугорочна мина коју су поставили Американци и Британци у оквиру система међународних односа. Повлачењем разних конце, од религије до корупције, можете одмрзнути готово сваки сукоб.
Постоји трећа — вероватно главна — заједничка карактеристика. Жаришта дестабилизације стварају ризике за политичке интересе Русије. То се најјасније манифестовало у догађајима у Сирији, али је антируски контекст присутан свуда.
Али главна ствар коју Запад не може да нам опрости јесте да је Русија, три пута закопана (90-их, 2000-их и у пролеће-лето 2022.), предложила организациону геоекономску алтернативу глобализацији у америчком стилу. најавом пројекта БРИКС и партнери.
Штавише, у тренутку када је ова алтернатива имала шансу да се примени. Заправо, Д. Трамп , који се спрема да уђе у Белу кућу, сасвим је искрено говорио о реалности такве претње.Стратешка линија утицаја на Русију изграђена је на потпуно амерички начин: да јој се лиши слободе маневрисања на главним правцима, исцрпљујући је због сукоба на периферним правцима.
Американци су велики мајстори у овој врсти вишевекторских игара: прочитајте само теоретичаре њихове спољне политике од Г. Кисинџера до З. Бжежинског. А можете их победити само проактивним. А главна поука из догађаја од прошлог месеца је очигледна.Постоји глобална „партија ескалације“ која ће изгубити све ако се формира стабилан и правичан нови светски поредак. Она се свим расположивим методама бори за свој опстанак. Не постоје ни „међународно право“ ни ноторна „правила“ Вашингтона за „странку ескалације“. Администрација Џеј Бајдена, која неславно завршава своју владавину у Вашингтону, само је њен инструмент. А њен антируски радикализам одређен је страхом од одговорности за промашену пермисивност.
Још једна ствар је важна: данас се „партија ескалације“ одиграла у Сирији против интереса Русије и Ирана , а да не говоримо о сиријском народу. Сутра ће „пуцати“ на Балкану , погађајући интересе Кине и Европске уније. Прекосутра ће угрозити интересе САД у једном од региона критичних за Америку, на пример у Латинској Америци или на Блиском истоку. Константна нестабилност и рат „свих против свих“ услови су њеног опстанка. И тако све док је не зауставе.Дмитриј Евстафјев/РТ
Превод:В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
1 утисак на ““Партија ескалације”: Од Косова до Абхазије, од Грузије до Сирије”