АЛБАНЦИ У ПАНИЦИ: “Нестају” им људи на Косову и Метохији, подаци су драстични
Косово је Србија, а код Албанаца који јужну српску покрајину сматрају некаквом лажном државом – ових дана је све лошија ситуација када се ради о томе како људи доживљавају живот на том простору.
Слика “очајног живота” стиже – из једног од најпопуларнијих приштинских дневних листова, јер управо “Коха диторе” сведочи о томе кроз спортску призму, признајући да су тамошњи животни услови далеко испод уобичајених.
И, та прича креће овако:
“У среду увече одигране су две кошаркашке утакмице. Једна утакмица Јединствене лиге одиграна је у Призрену, а друга у Сувој Реци. Али у оба града, односно у гимназијама, број гледалаца је био мали.
У Призрену, односно у сали Сезаи Сурои преношен је меч Сигал Приштина – Влазними са мање од десет гледалаца!
Мали број гледалаца је у среду пратио и следећи меч Јединствене лиге, између Златног орла Илита и Тиране у дворани ’13.јун’ у Сувој Реци.
Заправо, пада гледаност чак и на свим осталим утакмицама на територији Косова. Али, не само у кошарци. Пад гледаности је и у осталим екипним спортовима, фудбалу, рукомету и одбојци”, пише Коха.
Инфраструктура је ужасна, али тек живот…
Наводећи потом речи Артана Мехметија, бившег кошаркаша Трепче, да је испрва пад гледаности био због пада квалитета екипа, поменути лист додаје:
“И у одбојци је велики пад гледаности. На пример, финале Купа федерације у обе конкуренције је преношено уз веома мали број гледалаца на трибинама. Тако је и у фудбалу. Иако су улагања велика, гледаност је веома мала.
Али, не ради се ту само о незаинтересованости већинског становништва у јужној српској покрајини за спорт.
Напротив.
Фудбалски тренер Гани Сејдиу каже да јесте тачно да је лоша инфраструктура одиграла велику улогу у смањењу гледаности, али истиче још неколико фактора.
Најважнији је:
Очајан живот
– Треба рећи да је друштвено стање, општи очај живота људи, један фактор. Јер, у том стању људи тешко проналазе мотив за нешто друго – истакао је он.
Сејдиу је додао да је, по њему, уз “очај живота” ипак највећи проблем инфраструктура “која је јако лоша”.
– Не нуди чак ни минималне услове да се иде на стадионе да се гледа меч – каже, додајући – Али, они који су заслужни за ово, мислим да не раде довољно у овом сегменту, који је један од најважнијих у спорту”, закључује “Коха диторе”.
Новости
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.