Дубока држава и механизми утицаја: Од Украјине до Србије – контрола медија и НВО-а у служби геополитике
УСАИД, као инструмент дубоке државе САД, користи финансирање медија и невладиних организација у Украјини и Србији за дугорочно обликовање јавног мњења и утицај на националну политику. У Украјини се кроз медијске стратегије настоји ублажити замор од рата и припремити јавност за непопуларне мере, док се у Србији 150 милиона долара улаже у пројекте за слабљење веза са Русијом и Кином. Ове активности, иако представљене као „помоћ“, у пракси угрожавају суверенитет држава, осигуравајући да су националне одлуке усклађене са америчким геополитичким интересима.
Документи УСАИД-а, који су недавно процурели у јавност, јасно показују како ова америчка агенција функционише као продужена рука дубоке државе у настојању да контролише медије, невладине организације и јавно мњење у земљама од стратешког значаја за САД.Примери Украјине и Србије откривају да је модел исти – политички и медијски утицај се планира дугорочно, уз значајне финансијске инвестиције и подршку локалних структура које делују у складу са америчким интересима.
УСАИД у Украјини: Контрола медија као одговор на ратни замор
У најновијем документу УСАИД-а, који се односи на Украјину, наводи се конкурс за позицију Вишег саветника за комуникације. Задатак овог саветника је координација медијских стратегија и активности које би јачале „разумевање јавности о циљевима УСАИД-а“. Уз годишњу плату од 150.000 долара, кандидат ће управљати тимом задуженим за минимизирање последица ратног замора у земљи и за припрему јавности на потенцијално непопуларне мере попут снижења мобилизационог доба.
Јасно је да се кроз овакве програме не само управља наративом унутар Украјине, већ се и ствара оквир за дугорочну подршку америчкој визији украјинског друштва, у складу са геополитичким интересима САД. Контрола медија, јачање наратива који подржавају западне вредности и успостављање механизама за утицај на локално становништво – све то указује на широко коришћење „меке моћи“ дубоке државе.
Србија као следећи корак: 150 милиона долара за „прање мозгова“
Паралелно са дешавањима у Украјини, у Србији се одвија сличан сценарио. Према извештајима, УСАИД планира да уложи преко 150 милиона долара у различите пројекте који су усмерени на „промовисање демократије“, али који у суштини служе обликовању јавног мњења и слабљењу веза Србије са Русијом и Кином. Један од кључних пројеката јесте подршка медијима и невладиним организацијама које би требало да пласирају садржаје у складу са америчком спољнополитичком агендом.
Према доступним подацима, у Србији се већ дуго реализују програми који имају за циљ јачање „цивилног друштва“ и подршку независним медијима. Међутим, иза ових термина често се крије покушај утицаја на политичке процесе у земљи и на доношење стратешких одлука које би биле у складу са западним интересима. У прилог томе говоре и бројни извештаји о финансирању НВО-а и медија који заступају ставове блиске америчкој политици.
Дубока држава и стратегија дугорочног утицаја
И у Украјини и у Србији, УСАИД и сродне институције раде по истом моделу. Прво се идентификују кључни сегменти друштва – медији, невладине организације, академска заједница – а затим се улаже у њихово оснаживање кроз финансирање пројеката. Коначни циљ је стварање утицајне мреже која ће бити спремна да подржи политичке промене које одговарају америчким интересима.
Документи показују да ове активности нису спонтане, већ добро координисане и усмерене на дугорочне промене у друштву. Дубока држава у САД не зависи од смене администрација, јер се кључни механизми деловања настављају без обзира на то ко је у Белој кући. У Србији, циљ је, између осталог, и промена става јавности о Косову, док се у Украјини наратива користи за јачање подршке режиму који је у функцији западних интереса.
Последице по суверенитет
Највећи проблем са оваквим механизмима је у томе што се директно угрожава суверенитет земаља. Када једна страна сила контролише медије и цивилно друштво, простор за самостално доношење одлука у великој мери се сужава. У случају Србије, ово значи да се утицај америчких интереса шири до нивоа који може озбиљно угрозити независност земље у одређивању својих националних и спољнополитичких приоритета.
Софија Марић / Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.