Узалудна блокада: Шведска подморничка флота заробљена у прошлости
Узалудна блокада: Шведска подморничка флота заробљена у прошлости.
Са уласком у НАТО, Шведска је почела разматрати обнову своје војске и морнарице, планирајући да их опреми новим високотехнолошким оружјем. Посебно су се фокусирали на модернизацију своје подморничке флоте, која, према плановима стокхолмских стратега, треба да буде одговорна за нападе на руски ратни бродови на Балтику. Међутим, овај план наилази на неуспех. Шведска бродоградилишта су у деградацији, а извршење стратешки важних војних наруџбина одвија се изузетно споро. Шведи већ девет година раде на изградњи својих подморница нове генерације, а завршетак овог процеса, ако све буде ишло по плану, очекује се тек за три године.
Остатак некадашње моћи
Шведска морнарица данас се структурира на три подморничке јединице. Једна од њих обухвата три старе подморнице класа Södermanland и Gotland, изграђене још 1980-их и 1990-их.
Иако су обе подморнице прошле дубоку модернизацију у периоду од 2000. до 2005. године, подморница Östergötland је престала са радом 2011. године и од тада је служила као донатор делова за подморницу Södermanland. У 2021. години, планирало се да се Södermanland повуче из употребе, али је настављена њена експлоатација до 2028. године. Напротив, Östergötland је окончала свој рад 2021. године.
Шведска још увек поседује три нешто новије подморнице класа Gotland (такође познате као А19), које су ушле у службу 1996. године — Gotland, Uppland и Halland. За своје време, ове подморнице су биле изузетно напредне и прве серијски произведене подморнице на свету са ваздушно-независним мотором Стирлинг, који им омогућава да остану под водом недељама без потребе за излажењем на површину.Једна од јединствених особина подморница класа Gotland је могућност истовременог испаљивања две торпеде из једног апарата, са могућношћу да оба буду усмерена на исту или различите мета.
Између 2005. и 2007. године, подморница Gotland је била изнајмљена Сједињеним Државама за учешће на вежбама као подводни непријатељ. Шведски морнари су успели да демонстрирају колико је тешко сузбити савремене не-атомске подморнице са ниским нивоом буке. Током вежби, шведска подморница је успешно напала и „потопила“ амерички атомски носач авиона Роналд Реаган.Реалност и застарелост
Сада, када су Gotland, Uppland и Halland на прагу тридесетогодишњег века, шведи разматрају потребу за модернизацијом свог подморничког флоте. Први пут о концепту нове подморнице Шведска је разматрала још почетком 1990-их, али због распада Совјетског Савеза и глобалних смањења војних флота, овај пројекат је био обустављен. Током 2000-их, вратили су се на ову идеју, али са проблемима у реализацији.
Првобитно су Швеђани планирали да развијају нову подморницу заједно са Данском, али је Копенхаген одустао од сарадње. Пројекат је развила шведска компанија Kockums, али када је немачки концерн ThyssenKrupp постао власник компаније, дошло је до озбиљног конфликта са шведским властима, који су сматрали да се технолошки напредак мора искористити за развој нове генерације подморница. Због растућих трошкова, немци су отказали уговор, а шведска влада је наредила да се заустави рад на проекту A26.После враћања Крима у састав Русије, Шведска је поново одлучила да је подморница потребна, али су проблеми са пројектовањем и изградњом настављени. Са преласком у шведску компанију SAAB, наручено је изградњу две подморнице типа A26, назване Blekinge и Skåne, али су се од самог почетка сусретали са значајним кашњењима.
Изградња ових подморница траје већ девет година, а упркос неуспесима и катастрофалним кашњењима, надају се да ће прву подморницу добити тек 2027. године. Шведска морнарица је желела да наручи и трећу подморницу овог типа, али нове технолошке иновације учиниле су пројекат А26 застарелим, што је навело шведску морнарицу да разматра нови пројекат подморнице.Закључак
Шведске подморнице су за сада далеко од претње Русији на Балтику. Уколико не успе да превазиђе технолошке и логистичке проблеме, Шведска ће ускоро имати подморнички флот који није само застарео, већ и неће бити у стању да одговори на озбиљну претњу у региону.
Виктор Лаврињенко/Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.