Професор Хинтон упозорава: Развој вештачке интелигенције је превише брз, потребно је државно регулисање.
Професор Хинтон упозорава: Развој вештачке интелигенције је превише брз, потребно је државно регулисање.
Британско-канадски научник у области рачунарства и овогодишњи добитник Нобелове награде за физику, Џефри Хинтон, изразио је забринутост да би вештачка интелигенција могла да уништи човечанство у наредних 30 година.
Хинтон, познат као „крштени кум“ вештачке интелигенције, оценио је да је вероватноћа таквог сценарија између 10 и 20 одсто, јер „промене се одвијају изузетно брзо“.
„Не баш, али вероватноћа је сада између 10 и 20 одсто.“
На коментар водитеља да је његова процена постала песимистичнија, Хинтон је одговорио:
„Видите, никада до сада нисмо имали посла са стварима које су интелигентније од нас самих.“
Он је додао:
„Колико познајете примера у којима мање интелигентно биће успева да контролише интелигентније? Тих примера је врло мало. Један од ретких је однос мајке и детета. Еволуција је уложила огроман напор да омогући детету да у одређеним тренуцима контролише мајку, али то је једини пример који знам.“
„Замислите да сте трогодишње дете. Тако ћемо изгледати у односу на системе моћне вештачке интелигенције“, изјавио је он.
Прошле године Хинтон је напустио посао у компанији „Гугл“ како би могао отвореније да говори о ризицима неконтролисаног развоја вештачке интелигенције.
Указао је на опасност да „злонамерни играчи“ могу искористити ту технологију за наношење штете другим људима. Једна од кључних брига у заједници која се залаже за безбедност ИИ је могућност да развој опште вештачке интелигенције доведе до њене неконтролисаности, чиме би постала егзистенцијална претња за човечанство.„Темпо развоја је веома, веома брз, много бржи него што сам очекивао“, нагласио је Хинтон и позвао на државно регулисање.
„Бринем се да невидљива рука тржишта неће моћи да осигура нашу безбедност. Ако све препустимо великим компанијама, не можемо очекивати да ће њихов приоритет бити безбедан развој,“ рекао је.
„Једино што може подстаћи велике компаније да више улажу у истраживања безбедности јесте државна регулација,“ закључио је професор Хинтон.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Ko još veruje da državna regulacija može da kontroliše firme koje u suštini, zajedno sa nekim drugim firmama i bankama, su u stvari država (ostali narod oko 99,99% ne ulazi u računicu). Da ne pričamo o vojnom razvoju AI o kojem se ne zna ništa i koji niko ne može da kontroliše, a verovatno je upravo on najdalje stigao.