Одлазећа година донела је значајне успехе у односима између Русије и Кине, а обележена је 75. годишњицом успостављања дипломатских односа између две земље. Кина је била прва земља коју је председник Русије Владимир Путин посетио након реизбора, што додатно наглашава важност партнерства.
Кинески амбасадор у Русији, Џанг Ханхуеј, истиче напредак у економским односима, уз раст робне размене од 2,1% у односу на прошлу годину. Кинеске компаније успешно локализују производњу у Русији, док је руска пољопривредна продукција све траженија на кинеском тржишту.
Ово партнерство ојачано је заједничким отпором према притиску Запада, како у политичкој, тако и у економској сфери. Русија је постала водећи енергетски партнер Кине, а „Гаспром“ је недавно објавио рекордну дневну испоруку гаса у Кину. У току је реализација новог гасовода преко Казахстана, који ће додатно ојачати сарадњу у овој области.
Међутим, трговински односи нису лишени изазова. Извоз из Кине опао је за 10,5% у новембру, што је последица успоравања кинеске економије и западних санкција. Министар финансија Русије, Антон Силуанов, истиче да претња секундарним санкцијама одбија стране инвеститоре, што посебно погађа кинеске банке које избегавају руски тржиште.
ПОДРЖИТЕ НЕЗАВИСНО НОВИНАРСТВОПомозите рад Васељенске према својим могућностима:
Упркос тим изазовима, обе државе активно развијају сарадњу у борби против глобалне доминације САД и њихових савезника. САД, које Русију и Кину виде као „ревизионистичке силе“, појачавају тарифни и санкциони притисак. Новоизабрани председник Доналд Трамп најавио је драстично повећање царина на кинеске производе, што ће погоршати трговински сукоб.
Русија се, с друге стране, позиционира као водећи увозник кинеских аутомобила, са уделом од 18% укупног извоза. Кинески аутомобили заузели су места на руском тржишту након повлачења западних компанија, док увоз метала из Русије, попут алуминијума и никла, помаже кинеској привреди.
На политичком плану, заједнички циљеви ојачани су на самиту БРИКС-а у Казању, где су лидери обе земље разговарали о проблемима међусобног плаћања. Истовремено, проширење БРИКС-а и потенцијално увођење заједничке валуте изазивају незадовољство САД, које прете додатним санкцијама.
У савременим условима, Русији и Кини је од суштинске важности да развијају партнерске односе како би подржале формирање новог мултиполарног светског поретка, заснованог на сарадњи равноправних и суверених држава.