Добросављевић: Америка жели да пацификује Балкан!
Амерички председник Џозеф Бајден проширио је јуче категорију особа за које важе казнене мере Сједињених Америчких Држава због, како се наводи, оспоравања суверенитета и територијалног интегритета држава Западног Балкана. Политички аналитичар Владимир Добросављевић рекао је за Еуронењс Србија да то вероватно означава намеру САД да се убудуће више инволвирају у регион у смислу утиција. Он каже да је и у пракси показано да ниједан озбиљан безбедносни проблем у региону не може да се реши без присутности Сједињених Америчких Држава.
Наводећи да је мир на простору Босне и Херцеговине и самим тим и стварање Републике Српске заправо последица једне врсте коњунктуре међународних односа током 90-тих година 20. века, Добросављевић каже да показало да Европска унија која јесте економска сила, несумњиво нема довољно ни политичких, ни безбедносних капацитета да решава проблеме и да су ратови током 90-тих година завршени и решени пре свега захваљујући утицају САД.
Он је рекао да је највећи добитак Дејтонског споразума сам престанак рата.„Босна и Херцеговина, па самим тим Република Српска унутар ње, јесте заправо тешко одржива држава без једне врсте међународних гаранција. Дакле, она нема ни дан данас неопходан консензус три водеће етничке заједнице, мислим на Бошњаке, Србе и Хрвате. Дакле, не постоји консензус унутар нечега што би се условно речено звало босанско-херцеговачко друштво о њеном опстанку. Она опстаје само захваљујући гаранцијама пре свега међународне заједнице и, што је можда важније, страха људи да поново може доћи до сукоба и до разарања и девастације каква је некада била“, рекао је саговорник Еуронењс Србија.
Наводећи рат на истоку Европе, мењање међународних односа и улазак у фазу нове блоковске поделе света, односно почетка неке нове врсте хладног рата, Добросављевић каже да је регион добио на актуелности и да га један од тих глобалних будућих блокова, пре свега западни свет, посматра као своју интересну зону у којој жели да пацификује све неуралгичне тачке.
„Линија фронта будућег разграничења великих блокова се налази 600 километара далеко од нас. У том смислу, потпуно је логично да западни свет жели или западни савезници желе једну врсту пацификације овог простора. Показало се, као и много пута до сада, да ефикасног решења неких великих геополитичких питања или регионалних проблема и на простору Европе нема без присуства Сједињених Америчких Држава“, рекао је он
Наводећи да је мир на простору Босне и Херцеговине и самим тим и стварање Републике Српске заправо последица једне врсте коњунктуре међународних односа током 90-тих година 20. века, Добросављевић каже да показало да Европска унија која јесте економска сила, несумњиво нема довољно ни политичких, ни безбедносних капацитета да решава проблеме и да су ратови током 90-тих година завршени и решени пре свега захваљујући утицају САД.Он је рекао да је највећи добитак Дејтонског споразума сам престанак рата.
„Босна и Херцеговина, па самим тим Република Српска унутар ње, јесте заправо тешко одржива држава без једне врсте међународних гаранција. Дакле, она нема ни дан данас неопходан консензус три водеће етничке заједнице, мислим на Бошњаке, Србе и Хрвате. Дакле, не постоји консензус унутар нечега што би се условно речено звало босанско-херцеговачко друштво о њеном опстанку. Она опстаје само захваљујући гаранцијама пре свега међународне заједнице и, што је можда важније, страха људи да поново може доћи до сукоба и до разарања и девастације каква је некада била“, рекао је саговорник Еуронењс Србија.
Наводећи рат на истоку Европе, мењање међународних односа и улазак у фазу нове блоковске поделе света, односно почетка неке нове врсте хладног рата, Добросављевић каже да је регион добио на актуелности и да га један од тих глобалних будућих блокова, пре свега западни свет, посматра као своју интересну зону у којој жели да пацификује све неуралгичне тачке.„Линија фронта будућег разграничења великих блокова се налази 600 километара далеко од нас. У том смислу, потпуно је логично да западни свет жели или западни савезници желе једну врсту пацификације овог простора. Показало се, као и много пута до сада, да ефикасног решења неких великих геополитичких питања или регионалних проблема и на простору Европе нема без присуства Сједињених Америчких Држава“, рекао је он.
Подвукао је да западни савезници на челу са Сједињеним Америчким Државама не желе да југоисточна Европа на било који начин постане неуралгична тачка и простор са којег би, како они сматрају, могла да се спроводи једна врста токсичног или „малигног деловања“ великих сила из неких других блокова.083 портал
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.