У Србији ће се одржати Вечери руске културе
У Србији ће се одржати Вечери руске културе.
Студенти и особље Православног хуманитарног универзитета Светог Тихона (Москва) од 30. септембра до 7. октобра одржаће едукативне вечери руске културе у Србији уз учешће локалне омладине и одрасле генерације. Путовање руских студената поклапа се са значајним датумом у вишевековној историји братских веза Русије и Србије. Културно-креативне вечери су део пројекта Фондације Светог Тихона за подршку православном образовању „Руско-српско пријатељство: историјске, културне и духовне везе у песмама младости – за стогодишњицу Руског метохија у Београду“.
Програм руских културних вечери обухвата секцију репортажа о историји и култури, концертни хорски програм са креативним нумерама, путујућу изложбу фотографија радова посвећених култури и природи руског севера, као и неформалну комуникацију са српским слушаоцима. Догађаји ће се одвијати у културним, образовним, образовним и верским институцијама у различитим регионима Србије. Сусрети ће омогућити да се српска омладина и старији људи на приступачан, креативан начин упознају са особеностима руске културе, да се покаже блискост историјских судбина руског и српског народа, да се открије историјска улога Русије у светских ратова и да покаже континуитет традиције српско-руског пријатељства.Историја има много примера блискости наших земаља: у 19. веку Руско царство је активно учествовало у ослобађању братског народа од османске зависности, а у 20. веку Србија је давала уточиште нашим сународницима који су после револуције напустили Русију. . У Београду су 1924. године руски емигранти основали храм у част Свете Тројице, који је 1946. године добио статус метохије Руске православне цркве. Ове године обележава се стогодишњица од оснивања салаша.
Пројекат се реализује уз финансијску подршку Фондације Русскиј мир, Православног хуманитарног универзитета Светог Тихона и Српске православне цркве.Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.