Која је разлика између коме и мождане смрти: Пуковник др Мирко Јовановић одговара на питања о трансплантацији
Која је разлика између коме и мождане смрти: Пуковник др Мирко Јовановић одговара на питања о трансплантацији.
На трансплантацију неког органа у Србији чека више од 2.000 људи, а једна сагласност могла би променити цео њихов живот. Колико је донорство важно, која је разлика између коме и мождане смрти, у подцасту Здраво са Иваном, одговоре даје др Мирко Јовановић, начелник Центра за трансплантацију на Војномедицинској академији (ВМА).
Како др Јовановић објашњава, важно је подићи свест о донорству, што значи да треба што више говорити о овој теми, едуковати грађане, кроз медије и разне трибине.
“О трансплантацији треба говорити као о једном узвишеном чину, јер то и јесте. Они који иду на дијализу, рецимо, они живе тешким животом и у сталном страху да ли ће издржати. Њима је трансплантација, као и свима осталима важна,”каже др Јовановић.
Када некоме, нажалост, нема спаса, он може помоћи другима, а тада породица док пролази агонију губећи некога кога воли, може помоћи болесним људима да се излече. Несебично, људски, хумано.
Кома и мождана смрт
Оно што многе буни је разлика између коме и мождане смрти. Како објашњава лекар, онај ко је у коми, може се пробудити, док након мождане смрти нема повратка.
“Пацијенти код којих се региструје дубока кома, они се стављају на списак и сачињава се записник о пацијенту који се налази у дубокој коми. Тај пацијент који је у дубокој коми он се и даље лечи по свим правилима и принципима добре праксе, те се иде у оном правцу да се он излечи, односно да се пробуди из коме,” објаснио је доктор.
“Мождана смрт је стање када су све мождане функције угашене. То је неповратно стање када мозак не обавља своје функције, органи још увек раде, дисање се одржава помоћу апарата, циркулација постоји, али мождане функције су потпуно угашене. У дубокој коми имамо другачије стање, и критеријуми су у потпуности другачији, зато се ова два стања разликују,” објаснио је др Јовановић у подкасту Здраво са Иваном.
Донорство
Како стручњаци објашњавају, већа је вероватноћа да ће човеку током живота затребати орган, него да буде нечији донор, зато је важно подићи свест о овој теми, јер се ради о хуманом чину који спашава животе.
Телеграф.рс
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.