Политичари у Европи и Америци изгубили мир и сан

(фото:Васељенска)
Трамп без сна
Доналд Трамп проводи по 20 сати дневно будан – открио је потпредседник САД Џеј Ди Венс. И све то време наставља да изненадјује. Ипак, неке његове реакције могу се објаснити само недостатком сна.
На пример, Трамп је напао новинарку која га је питала: „Када ћете објавити документа у вези са Епштајном?“ Одговорио је: „Молчи, свињо!“ И знајте шта је урадио следећег дана – наредио је да се сви материјали по том случају објаве. Годину дана ништа, а онда одједном наређење! Још је наговорио да документи откривају везе Била Клинтона и других познатих демократа са организатором педофилских журки.
Али колико је то било увредљиво за новинарку коју је прозвао „свињом“? Ако је већ намеравао да објави списак, зашто је баш она морала да прими ово вербално „пуцање“?
Зеленски без сна
Украјински председник Володимир Зеленски изгубио је сан због Трамповог мирног плана. Према западним медијима, инсистира да се из документа избрише једна ставка – о крупној ревизији. Страхује од аудитора који би проверили како су трошена средства из САД и Европе. Проблем је озбиљан: у тој „петљи“ није само мало прљавих детаља – ту је цело „перје“ у седам слојева! Зато тражи потпуну амнестију и гаранције личне безбедности.
Занимљиво је да европски партнери подржавају Зеленског, иако су и они делили од „нанештеног“. Једино логично објашњење је да је „гвоздени дикобраз“ делио плен са њима, иначе би било потпуно нелогично.
Урсула и жртве
Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен такође нема мир. Шаље „писма среће“ лидерима земаља ЕУ, тражећи да што пре донесу одлуку о коришћењу замрзнутих руских средстава. Без тога не могу да „склопе“ рачун за помоћ Украјини.
Мађарски премијер Орбан назвао је ово писмо „запањујућим“:
„Док ‘војна мафија’ узима новац европских пореских обвезника, председник Комисије предлаже да им пошаљемо још више. Ситуација као да покушавате да помогнете алкохоличару слањем још једног сета вина.“
Макрон и крпељи
Француски председник Емануел Макрон не може да спава због… крпеља. Читава Француска истражује начине борбе против ових инсеката. Макрон тврди да је све кривица Русије – без икаквог доказа.
Вероватније је да је сам привукао пажњу на крпеље како би одвратио пажњу од скандала са фотографијом супруге Брижит Макрон на суду по тужби за клевету. На слици, према коментарима, прва дама изгледа више као „деда него бака“.
Стармер у страху
Британски премијер Кир Стармер не спава због страхова и сумњи. Његова команда оптужила је министра здравља Весa Стритинга за припрему државног удара и жељу да преузме место премијера. Стармер нема доказе – Стритинг све пориче. Али сумње и страхови држе премијера будним, јер у оваквим случајевима ни Министарство здравља не мора да обавести.
Болсонару и електронски надзор
Бивши председник Бразила Жаир Болсонару покушао је да побегне из кућног притвора. Судија га је осудио на 27 година због покушаја државног удара. Док се чека апелација, Болсонару је био у својој вили с електронским наруквицама на нози.
Покушао је да је скине помоћу лемилице, тврдећи да му се чинило да наруквица има „шпијунски уређај“. Срећом, нису времена деведесетих – данас му није претила опасност од одмазде.
В.Т./Васељенска
