Ковид лудило се наставља: Нема кредита за невакцинисане
Руси који нису вакцинисани против инфекције корона вирусом могу се суочити са проблемима приликом аплицирања за хипотеке и велике потрошачке кредите, пише Известија.
Како медији примећују, банке приликом аплицирања за кредите често нуде и саме опције животног и здравственог осигурања: у овом случају су велике шансе да добију нижу стопу. Клијент треба да попуни малу изјаву, у којој присуство или одсуство озбиљних болести игра важну улогу: озбиљни здравствени проблеми могу утицати на услове осигурања.
Према речима Алексеја Воилукова, потпредседника Удружења банака Русије, у процени ризика би ускоро могла да буде додата клаузула о обавезној вакцинацији против корона вируса. “Могуће је да је чак два до три процента смртних случајева који се, нажалост, дешавају код оболелих, веома значајни за осигуравајућа друштва. Стога је вероватно да би додатни елемент осигурања у виду потврде о вакцинацији могао бити добар буду представљени од њих“, објаснио је он.
Заузврат, потпредседник Сверуског савеза осигуравача Виктор Дубровин се није сложио са овом оценом. Он је нагласио да присуство или одсуство вакцинације неће утицати на хипотека и осигурање потрошача због природе инфекције.
“По негативним и трагичним последицама, корона вирус највише погађа старосне и/или са хроничним обољењима. Питање хроничних болести је већ присутно у осигурању, а старије особе ретко узимају хипотеку или велике потрошачке кредите”, рекао је Дубровин.
Раније је Николај Переславски, службеник Одељења за економска и финансијска истраживања Института ЦМС, говорио о тајнама зајмопримца које банка треба да зна. Према његовим речима, организација може бити заинтересована за кредитни рејтинг, брачни статус, информације о раду и приходима клијента. Банке проверавају и информације о осудама, стечајевима и здравственом стању, најчешће код великих кредита.
В.Т./Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.