Ипак (не)отворено писмо Председнику
Било је замишљено да се ово писмо пошаље 30. септембра 2019. године, по Председниковом повратку из Њујорка где је присуствовао асамблеј(ањ)у Генералне скупштине Уједињених нација, али је, са неисправљеним датумом испод потписа, послато 24. септембра, у 11:47, на електронску адресу [email protected].
Пошто је изостао Председников одговор (да се на административно ћутање не жалимо, упркос томе што Председник често јавно препоручује да “наши функционери разговарају с људима” – што за њега самог не важи, или можда мене не сматра људом), писмо се отвара за јавност.
Господину Александру Вучићу,
Председнику Републике Србије, у Београду
Господине Председниче Републике Србије,
Пре равно пола године обећао сам да те више нећу оптерећивати којекаквим писмима, имаш ти паметнија посла но да читаш моја домишљања. Учинио сам то на брзака, при помисли да мојим годинама не приличи да критици излажу озбиљне државне послове, те да је боље да се, иако у тим годинама, окренем сеоским беспослицама.
Кад, оно, како сам малерозан, моја намера да посетим једну здравствену институцију у граду изродила се у невољу да на улици, “ничим изазван”, одговарам на питања седморо или осморо што знанаца што оних који знају мене, да ли сам гледао шта се дешавало у Луксембургу. Побогу, кажем, какве везе имам ја са тим важним европским градићем. Није градић, држава је то, исправи ме један.
Тек онда сазнам да је шефица Владе у Србији повела, о државном трошку, своју партнерку (макар шта то значило) да се нађе са неким Луксембуржанином и његовим партнером (макар шта и то значило). Помислих у тренутку да би њих двојица могли отети оне наше две, али, јок! Они и оне баве се тамонеким стварима због којих се поштени али необавештени свет још увек црвени. Кажем онима “седморо или осморо” да се здраво не једе, али они запели па кукају како их је срамота у каквој земљи живе.
После мислим да ту ипак нешто има.
Ево, госпођа Славица Ђукић Дејановић, задужена да брине о демографији и популационој политици и постепеном нестајању србског народа, каже да је прошле године нестала једна Кикинда. Престрашен за неке своје пријатеље из Кикинде, одмах сам позвао њихове рођаке “на страни” и сазнао да није Кикинда нестала, него је четрдесетак хиљада деце “заборавило” да се прошле године у Србији роди.
У таквом размишљању чак сам се сетио да си ти, Господине Председниче Републике Србије, пре две или три године понудио младим Србима и младим Србкињицама извесне новчане и друге додатке не би ли искључили телевизоре и разне друге мобилне будалаштине и почели да брину о “државном” наталитету. Али, јок! Твоје залагање за тако нешто био је пуцањ у празно.
А то “празно” испунило је домове по Србији. Некакав Пинк (или, можда, Пинокио, не знам посигурно) засновао је своје “фармерске” или “задругарске” активности на нуђењу проституције “широким народним масама”, тако да су се неке “масе”, у оргазмичком заносу, навикле (или навукле) да цео свој садашњи реални живот посвећују ономе што се дешава у професионално-проституционо-пинокијевским просторијама, па пишу, подржавају, поручују, поздрављају, понекада псују, повремено “пале”…
А те неке “масе” у Србији, препознатљиве као млађане даме, за “ријалитни” животни узор имају “задружне” ликове успешне у најстаријем занату, особе најнижих моралних вредности, које се у директном телевизијском преносу, али и у неком реформерском Хиту број 113 хвале да не могу замислити “живот без оне ствари” и за које је “све добро док улази”, али зато добро плаћене, са платама и наградама у износима незамисливим људима “световних” занимања, лекарима, на пример.
Па, кад је већ тако, зашто би младе Србкиње улазиле у брак, биле помало и домаћице или, не буди примењено, рађале децу, кад је уносније бити “старлета” или којекаква “ријалитна учесница” по занимању.
А то “занимање” толико је пријемчиво да многе младе Србкиње једва чекају да добију “задружну” или “фармерску” улогу, да ли одмах, да ли за коју следећу (не)прилику. И једно и друго налази се у игри, пошто Пинокио има толико новца да, ако се већ хвали да је у 2018. години на порез утрошио петнаест милиона евра (а са друге стране чујемо да му их је Држава Србија “одложила” за четири године), може којом десетином таквих хиљада дочекати, раширених и руку и ногу, и неку потенцијалну “задругарку”. И сам знаш да је и друг Енгелс пре више од подруг века нудио да се породица укине и на њено место уведе “званична, отворена заједница жена”, еда би се тако оправдала једна дефиниција брачних односа: “Као што у граматици две негације чине једну афирмацију, тако у женидбеном моралу две проституције важе као једна врлина”.
Но, добро, у међувремену смо Енгелса мало гурнули у страну, али се, Господине Председниче Републике Србије, не могу отети утиску да Пинк делује под твојом стварном заштитом (или ти он, можда, пружа медијску заштиту), а све због тога што за представљење сопствених политичких и других активности користиш своју функцију Председника Републике Србије и Пинкове канале. Друго је питање да ли то чиниш због тога што Јавни телевизијски сервис игнорише твоје државне и страначке улоге, мада би одговор на њега могао бити забрињавајући: државна власт неспособна је да тај Сервис подреди не само себи и својој улози, већ и обичном свету (који уистину и јесте држава, државу чини обичан свет а не они који њом управљају) и његовим новчаним обавезама према истом том Јавном сервису.
Кад је већ новац у причи, падају ми на ум твоје “претње” да ће просечна плата у Србији ускоро бити бар 480 евра. Признајем да не познајем ни једно једино лице са толиком платом, али свакодневно слушам оне који се жале на минималну плату од око двадесет пет хиљада динара. Па још кад сам чуо да немали број њих заиста редовно добија толико (преко рачуна), али да наредног дана мора послодавцу (на руке) вратити седам или осам хиљада (иначе следи отказ), морао сам се запитати на који се то начин смањује незапосленост у Србији; да ли људи беже из Србије и од наводних 480 евра у просеку или, можда, умиру од оних седамнаест-осамнаест хиљада динара у стварности.
Наравно, нико од тих минималиста не протестује јер ће остати и без оне цркавице од те јадне седамнаест-осамнаестохиљадне стварности, а то би утерало у лаж и оних претпостављених а обећаних 480 евра.
Чуо сам поодавно да неки гасовити директор “зарађује” више од двадесет хиљада евра месечно, да директор Народне банке (или гувернер) табачи месечно по пет-шест хиљада, да, примера ради, власник пољопривредног имања “Ирмово” (у близини Новог Сада, на површини од око седамсто хектара приграбљених пре скоро три деценије а у међувремену удвостручених – иако упорно приказује губитке а једном су “признали” да су имали и добит од чак петнаестак хиљада динара!), без икаквих обавеза према малим акционарима, углавном полуписменим или једва писменим пољопривредним радницима, користи око двеста, односно сада око четиристо акционарских хектара, да неки “пословни људи” (мало пословни, много мање људи) исплаћују радницима минималце а купују хотеле, јахте, камионе и разне друге сличне играчке…
Због свега тога, радна снага у Србији постепено се претвара у робовску, тако да није чудо што Србија све више остаје без висококвалификованих стручњака, мада се, како си ти и сам више пута рекао, не могу наћи ни зидари, армирачи, тесари, шофери, заваривачи, молери и разни други “простаци”, како у Шумадији зову “физичаре”.
Да ли си икада чуо, Господине Председниче Републике Србије, да је, и овога пута на пример, Држава Србија са 20.000 евра наградила било ког доктора Бумбаширевића што је пришио неку откинуту руку, као што је то учинила добацујући триста-четиристо хиљада евра некима који су се, наздраво углобљеним рукама, добацивали неком лоптом преко некакве мреже. Ових триста-четиристо хиљада понавља се још једном, пошто је још једна екипа успела да сличне лопте пребаци преко неких сличних мрежа. По несрећи, спрдња се ту не завршава, пошто је овима “још једном” – а њих је, по прилици, бар десетак-петнаест – обећана национална пензија кад са својих садашњих двадесетак година одрасту до четрдесет, а нисам запазио да је неки др Бумбаширевић заслужио националну пензију ни са шездесет пет јер још није успео да скуцка четрдесет година раднога стажа.
Не чини ли ти се, Господине Председниче Републике Србије, да си, без обзира на то што си више пута захваљивао србским пензионерима што су наметнутим одрицањем успели да Србију спасу од банкротства, поменутим вишехиљадним исплатама (као и оним малочас поменутим “одлагањем”) грдно наругао оној огромној већини минималиста којима је, да би “заслужили” толики новац, потребно пуних осам година, не рачунајући многе године до стицања какве-такве пензије?
На крају, можда и без икакве везе са до сада написаним, било би добро, Господине Председниче Републике Србије, да размислиш да ли и колико србском народу користи твоје стално помињање неких шестсто деветнаест милиона евра које је извесни Ђилас ушићарио на рачун истога тог народа. Верујем да је та цифра тачна, али је трагично што Држава Србија ништа не чини да се нешто предузме како би се та сума вратила у државни буџет, а речени Ђилас послао на “службени пут”. Да сам ја некоме из џепа узео макар и шестсто деветнаест динара, и ти би подржао судску пресуду да будем примерно кажњен. Овако, твоја прича о тим милионима, како то кажеш: украденима, само збуњује оне који су то чули, она само уноси узнемирење у србску јавност, оно узнемирење којим се бави члан 218. Кривичног закона Републике Србије.
А не би сметало да знаш како се у време мога друга Луја XIV његов министар Ришеље односио према писмима која су представницима француске државе упућивали ондашњи беспосличари, као што то ја чиним данас у Србији. Ни налик ономе што сам чуо како си на једном страначком скупу задуживао своје важне страначке другове да разговарају са грађанима, да чује шта они, ако мисле, о нечему мисле, да их примају, да размисле о ономе што су чули – ако су чули.
Нажалост, не примећујем да ти и сам поштујеш ту своју препоруку, али је поменути Ришеље наредио да ниједно писмо, било какве садржине, било од кога, анонимно или потписано, не сме завршити у корпи за отпатке или као онај брисогуз покојнога Раблеа. На свако потписано писмо морало се одговорити, а та су се писма, заједно с онима непотписаним, морала сачувати у згради коју зову Матињон (или некако слично), а у којој живи Први министар француски. И онда се рачунало са потребом да сва та писма једнога дана, незнано колико далеког, могу послужити за писање француске историје.
И опет нажалост, поменути Ришеље није тада знао за Србију, а Срби никада, ни онда ни данас, нису знали о чему је, због чега и како тај момак размишљао.
Србској власти није познато да ли србски грађани ишта значе у Земљи Србији (не рачунам на предизборне кампање), а србска историја за њу је мислена именица. Кад је већ тако, зашто би се та власт замлаћивала с оним што јој тамонеки безвезњаци пишу.
Јад и беда, мој Председниче, али тако, ваљда, мора бити кад је у Земљи Србији више коцкарница него школа.
А и школе што имамо – нису више србске. На пример:
Здрав ми био, Господине Председниче Републике Србије.
Илија Петровић
30. септембар 2019(7528)
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.