“Милош” прошао сва испитивања: Ево шта све може
Увођењем вишенаменског оклопног борбеног возила “Милош” у наоружање значајно ће бити унапређене способности Војске Србије, објавило је Министарство одбране.
Припадници Војске Србије имали су прилику да на полигонима спознају перформансе овог борбеног возила које је успешно прошло сва испитивања и да се увере у ватрену моћ, висок ниво заштите и изузетне маневарске способности у свим временским и теренским условима.
Возило “Милош”, чији је носилац развоја и производње ЈП Југоимпорт – СДПР, може се користити за патролу и извиђање, као командно или санитетско возило, затим за противгерилску, противтерористичку и противоклопну борбу, контролу граница и територија и за превоз и подршку јединица за специјалне операције, наведнео је на сајту Министарства одбране.
Стандардна верзија предвиђена је за посаду од осам чланова, од којих су четири смештена у задњем делу возила с могућношћу брзог искрцавања или укрцавања кроз задња врата или задњу рампу покретану хидраулички, док је за четири члана посаде у предњем делу обезбеђен улазак и излазак из возила кроз бочна врата.
Основни концепт возила представљају самоносеће оклопно тело, савремени склопови погона и преноса снаге и независни систем ослањања који омогућава висок степен покретљивости у свим теренским и временским условима, уз максималну борбену масу од 14 т. Дизел мотор ЦУММИНС ИСБ 300 снаге 300 KС, аутоматски мењач Аллисон 3500 СП и остале компоненте система за пренос снаге омогућавају возилу брзину кретања више од 110 км/ч. У случају оштећења пнеуматика точкови са такозваним “рун-флат” улошцима омогућавају кретање возила до 50 км, а осим тога имају и могућност централног управљања притиском у пнеуматицима.
Борбено возило “Милош” има пет пушкарница за дејство личним наоружањем током противзаседних дејстава, осматрачке прозоре заштићене балистички, затим систем за климатизацију и НБХ заштиту, савремену комуникациону опрему и командно-информациони систем, као и камере за ноћно осматрање и вожњу.
“Милош” може бити опремљен и даљински управљаном борбеном станицом наоружаном митраљезом калибра 12,7 мм, за дејство дању и ноћу, затим ракетним системима ПВО, системом противоклопних вођених ракета великог домета од 5 до 8,5 км, разним врстама ручно управљаних оклопних турела наоружаних митраљезима и бацачима граната, као и оптоелектронским термовизијским и телевизијским и радарским системима за осматрање и контролу граница који су монтирани на телескопским стубовима различитих висина.
Оклопно тело од панцирних челичних лимова у основној верзији омогућава веома висок ниво балистичке заштите и веома висок ниво противминске заштите, а додатна балистичка заштита је модуларног типа. Kонструкцијом је омогућена брза замена оштећених плоча додатног оклопа у пољским условима и постизање различитог нивоа заштите комбиновањем балистичких плоча додатног оклопа, у зависности од његове намене. На кров је уграђено шест бацача димних кутија калибра 82 мм.
Б92
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.