Србија потпуно затвара кафане? Кризни штаб размишља о затезању мера
Ако број новозаражених настави да расте, медицински део Кризног штаба тражиће следеће седмице да се епидемиолошке мере затегну.
Конкретан предлог биће да се привремено потпуно затворе угоститељски објекти, укључујући и оне у хотелима, сазнају Новости.
Иако, и са порастом броја оболелих, имамо готово четири пута мање позитивних на вирус корона него у најтежим данима овог таласа, по процени медицинског дела Кризног штаба епидемиолошка ситуација није добра, и “иде” ка погоршању. То је оцена на основу два критеријума – пораста броја заражених, и оног још важнијег – великог броја хоспитализованих.
У интерној комуникацији чланови Кризног штаба, према сазнањима “Новости”, ових дана највише анализирају путеве ширења заразе, а закључак је да су “жаришта” пуни хотели у зимским центрима и угоститељски објекти генерално, који углавном поштују радно време, али не и противепидемијске мере, нарочито не ону која се односи на дозвољени број особа према квадратури.
„Изричито смо рекли да не дозвољавамо да се у претећој епидемиолошкој ситуацији било шта од мера попушта“, каже за “Новости” професор др Мијомир Пелемиш, инфектолог и члан Кризног штаба.
И др Срђа Јанковић, имунолог и члан Кризног штаба сматра да смо још далеко од прага који би спречио ширење вируса кроз заједницу, и да засада нема услова да се ублаже мере.
„Грађани не треба да се опуштају, јер и у другим градовима може доћи до сценарија као у Врању. Кључно је да се спрече окупљања тамо где вируса има много, и окупљања која нису неопходна“, каже Јанковић.
Да чињеница да имамо само осам потврђених случајева “британског” соја, не одсликава реалност, “Новостима” је јуче потврдило више епидемиолога.
Сви су уверени да је овај вирус много присутнији, али да само због лабораторијске процедуре изолације, за то нема више званичних потврда.
[table id=1 /]
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Сви који су одговорни за доношење мера које урушавају привређивање и здравље мораће одговарати пред законом тим пре што су били за то плаћани од СЗО.
Шведска није уводила мере а смртност мања за време “пандемије” него претходних година, о привређивању да се и не прича.