Кога ће Вашингтон поставити као замениу патријарху Вартоломеју?
81-годишњег васељенског патријарха смењује још већи антируски кандидат
Карен Донфрид, високи званичник америчког Стејт департмента задужен за европска и евроазијска питања, посетила је 19. новембра седиште васељенског патријарха Вартоломеја у Фанару, известио је грчки православни информативни сајт Ромфеа. Његова Светост, наставља сајт, током састанка је поменуо његову недавну посету Сједињеним Државама, изражавајући задовољство топлом добродошлицом и контактима које је тамо имао.
Сада грчки медији расправљају о могућности предстојеће оставке 81-годишњег Вартоломеја из здравствених разлога. А његово здравље је неважно, јер се о изненадној хоспитализацији начелника Фанара много причало током његовог путовања у иностранство. Једва стигавши у САД, патријарх је 23. октобра завршио у болници у Вашингтону. Он је 25. октобра накратко напустио болницу да се састане са председником Џоом Бајденом и шефом Стејт департмента Ентонијем Блинкеном. Међутим, 3. новембра патријарх је поново стављен у болнички кревет, овога пута због операције на срцу. Подвргнут је стентирању, а затим се вратио у Истанбул.
Патријарх Вартоломеј је у Америци два пута рекао да увек „има на уму могућу оставку“. Међутим, 12. новембра сајт „Светлост Фанара“ објавио је белешку од само једне реченице: „Васељенски патријарх Вартоломеј неће поднети оставку“. Убрзо је Вартоломеј лично демантовао гласине о оставци. А поглавар фанариотске надбискупије у Сједињеним Државама је изјавио да је Бог довео Вартоломеја у Сједињене Државе да влада … још 30 година. До 111. године морате разумети.
На овај или онај начин, разговор о томе ко ће заузети место Вартоломеја је у пуном јеку. Мало је вероватно, међутим, да ће васељенски патријарх моћи сам да изабере свог наследника. У Сједињене Државе је, кажу, путовао да би добио зелено светло од Вашингтона за једног или другог кандидата.
Верује се да највеће шансе да заузме место васељенског патријарха има архиепископ амерички Елпидифор, у свету Јоанис Ламбринидис, родом из Истанбула, стар 54 године. Он је, као и Вартоломеј, служио у турској војсци. У децембру 1995. године постављен је за млађег секретара Светог синода. Затим је брзо направио црквену каријеру, поставши од поверења патријарха. У септембру 2011. године, хиротонисан у митрополита, постао је игуман манастира Свете Тројице на острву Халки. Године 2019. постављен је за поглавара Америчке надбискупије.
„Бела кућа је на страни Елпидифора (Ламбриниадиса)“, пишу руске атинске онлајн новине. – Овај јерарх има директне везе са горњим круговима америчке владе. Захваљујући својим везама, Ламбриниадис је помогао у организовању састанака председника Грчке и патријарха Вартоломеја са председником Сједињених Држава. Осим тога, већ дуго круже гласине да америчка влада користи Елпидифора за преговоре са Ердоганом. Тако је Ламбриниадис, заједно са Ердоганом и шефом Турске Републике Северног Кипра (ни од кога осим Турске) Ерсином Татаром, пресекао црвену врпцу на отварању „Турске куће“ у Њујорку…
Елпидифор је био кључна личност Васељенске патријаршије у легализацији украјинског раскола. Дуги низ година се бавио дипломатијом на овим просторима и у згодном тренутку гурнуо Петра Порошенка да успостави „украјинску аутокефалност“. Још пре тога, 2008. године, председник Јушченко је одликован највишим украјинским признањем – Орденом кнеза Јарослава Мудрог В степена, а 2019. године, по окончању раскола у Украјини, Порошенко је одликовао Елпидофора истим Орденом 4. степена.
Познати британски новинар Мартин Бенкс је у истраживању под насловом „Вашингтон спрема наследника свог духовног представника у Турској“ написао: „… Господин Ламбриниадис је више пута присуствовао састанцима патријарха Вартоломеја и Џоа Бајдена… Елпидифора њега је посетио помоћник америчког државног секретара за европска и евроазијска питања Филип Гордон, особа која је очигледно повезана са америчким обавештајним службама…”
Постоји, међутим, још један претендент на место патријарха – Емануил Адамакис, митрополит халкидонски од 2021. године (друга по важности катедра у Васељенској патријаршији). Називају га и “министром иностраних послова” Фанара. Адамакис је Грк, рођен на Криту (за разлику од Ламбриниадиса, етничког Курда), у свештенству је од 1985. године, а епископ је постао 1996. године.
Који год од ова два кандидата буде изабран у Вашингтону, однос Руске православне цркве са Цариградом се неће побољшати. Руски медији су приметили да на место патријарха Вартоломеја долази још антируски кандидат.
У сваком случају, последњу реч о томе ко ће заменити Вартоломеја на месту васељенског патријарха рећи ће САД. Таква је, авај, ситуација у светском Православљу данас.
[table id=1 /]
Владимир Малишев/ФСК.РУ
Превод: Васељенска ТВ
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.