Руска православна црква позвала је да се вера у Бога уврсти на листу традиционалних вредности
Помињање вере у Бога мора бити укључено у листу традиционалних вредности Русије. Ово је изјавио шеф синодског одељења за односе Цркве, друштва и медија Владимир Легојда, износећи став Руске православне цркве (РПЦ) током расправе у Јавној комори Руске Федерације о нацрту Основа државне политике за очување и јачање традиционалних руских духовних и моралних вредности.
Легојда је напоменуо да су представници Руске православне цркве позвани да размене мишљења током развоја пројекта, „али да још нису наишли на потпуно разумевање“, и с тим у вези истакао „фундаменталне промене“ које су, по његовом мишљењу, потребне. да се унесу у документ.
„Претпостављамо да је веома важно да се у списак традиционалних вредности уврсти помињање вере у Бога или верске вере, као и да се води рачуна о чињеници да су верска удружења органски део цивилног друштва, која би требало да учествује у државно- подржава програме и пројекте који имају за циљ очување и афирмацију традиционалних вредности“, рекао је он.
Према његовим речима, из документа у садашњој верзији не произилази да су верска удружења директно повезана са питањима традиционалних вредности руског друштва.
„У дијалогу нам је речено да је то само по себи разумљиво и подразумевано. Али чини ми се да живимо у добу у којем ствари које се подразумевају доводе до стварања проблема. Стога нам се и даље чини да оно што је имплицитно постављено треба да буде експлицирано у коначној верзији документа“, рекао је представник Руске православне цркве.
„Религијска уверења су формирала национални идентитет, традицију, вредности народа наше земље. Без навођења ове чињенице, разговор о очувању традиционалних вредности практично губи смисао. Сама идеја о традиционалним вредностима директно је повезана са верским традицијама. Она једноставно нема где да оде. Као културологу, ова теза ми је апсолутно очигледна“, објаснио је он.
Легојда је истовремено нагласио да „црква дели принцип секуларизма као немешања државе и верских организација у њихове унутрашње ствари и сматра неприхватљивим сваку претњу дискриминацијом атеиста или нерелигиозних људи”.
У закључку је додао да регулаторни оквир Руске Федерације већ „има назнаке посебне улоге вере, верских организација у животу нашег народа“, а „Основи“, према његовим речима, морају да буду у складу са Уставом РФ. Руска Федерација, где се помиње Бог.
Вреди напоменути да су ту иницијативу већ подржали муслимани.
„Нацрт документа о коме се данас расправља тражен је у самом животу друштва и дуго се очекивао у контексту приметне деградације духовне и моралне сфере. Хиљадугодишња историја ислама и наших народа, наша књижевност, уметност, архитектура – све је прожето верским, духовним основама, и у том смислу би било врло исправно прописати и разјаснити синтагму „вера у Бог“ у нашем документу“, рекао је током дискусије председник Духовног сабора муслимана Русије (ДСМР) муфтија Албир Крганов.
У свом говору је истакао „повезаност и континуитет“ „пројекта о којем се разговарало са документом Светског руског народног савета (ВРНС) из 2011. године „Основне вредности – основа националног идентитета““, у којем је приближна листа основних вредности руског друштва је већ формулисана и предложена за широку дискусију. Одредбе овог документа би, према Крганову, могле да се користе у припреми новог нацрта.
„Изражавам чврсто уверење да је нови систем традиционалних руских духовних и моралних вредности у стању да уједини нашу мултинационалну, мултирелигијску земљу, ојача наше јединство и кохезију, одреди стратешке изгледе за стабилан и одржив развој нашег заједничког. Отаџбина“, закључио је муфтија.
Васељенска
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.