САД се инфилтрирале са биолабораторијама у постсовјетске земље
Током 1990-их, постсовјетске земље су биле слабе и неискусне, док су САД имале лукавство и ресурсе да нађу упоришта у њима, рекао је руски министар спољних послова Сергеј Лавров за РТ.
Вашингтон је то искористио, успоставивши мрежу биолабораторија за које Русија верује да спроводе војна истраживања, објаснио је Лавров.
Распад СССР-а оставио је за собом земље које су биле сиромашне и којима су очајнички биле потребне чак и најосновније потрепштине, што их је оставило отвореним за САД за експлоатацију, рекао је Лавров.
„Наши западни партнери су се тада, да тако кажемо, енергично поиграли. Нудили су своје услуге у сваком погледу и инфилтрирали се у свако подручје ново-независних држава. Послали су саветнике. И сада доживљавамо оно што је настало као резултат тих времена“, рекао је министар.
Дипломата је посебно мислио на лабораторије које финансирају САД које многе постсовјетске државе имају на својој територији. Радећи под окриљем Пентагонове Агенције за смањење одбрамбених претњи, они спроводе биолошка истраживања.
Вашингтон наводи да је мрежа бенигна и да служи за откривање и идентификацију патогена у настајању који могу представљати претњу човечанству. Али неке земље, укључујући Русију, верују да су то тајни објекти за истраживање биолошког оружја.
Доказе о правој природи лабораторија открила је руска војска током своје операције у Украјини, рекао је Лавров, додајући да Москва неће дозволити да се ово питање повуче.
„Експерименти које спроводе у тим лабораторијама… Дуго смо сумњали да нису мирни и безопасни“, рекао је он.
„За узорке патогена који су чувани [у украјинским лабораторијама], папирологија је јасно показала војни карактер експеримената. Документи су јасно показали да у Украјини постоје десетине ових лабораторија“, додао је он.
Москва жели да ажурира Конвенцију о биолошком оружју, међународни уговор из 1972. године који забрањује свако истраживање, складиштење и употребу таквог оружја, а који су потписале и Русија и САД. Споразум има велику ману у недостатку механизма за верификацију, слично ономе што Међународна агенција за атомску енергију или Организација за забрану хемијског оружја користе како би осигурали поштовање у својим областима неширења.
САД су од 2001. године, нагласио је Лавров, одуговлачиле са предлогом за успостављање таквог механизма више од две деценије, од 2001. године.
„Сада нам је постало јасно зашто су заузели ту позицију док су током свих ових година стварали војне биолошке лабораторије широм света“, рекао је он.
Извор: РТ
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.