До чега је довео све нижи стандард и сиромаштво грађана: Зујалице и на млевеном месу!
Зујалица на паковању млевеног меса изненадила је једног купца у Београду који је овај производ пазарио у познатом трговинском ланцу на Видиковцу.
Доскоро смо ове уређаје виђали углавном на скупљим артиклима који су највише на мети лопова, јер лако могу да их препродају. Међутим, све је дужи списак намирница које трговци штите.
У једној нама суседној земљи забележене су зујалице и на маслацу. Месо и путер тешко могу да се препродају, па изгледа да су инфлација и криза натерале неке људе који не могу да приуште основне намирнице да почну да краду за сопствене потребе. Како за “Новости” објашњавају у мегамаркету, трговци зујалице стављају само на производе за које утврде да често нестају.
– Постоје нека интерна правила на нивоу трговинског ланца, али свака радња је прича за себе – наводи наш саговорник.
– Пословођа продавнице зна шта највише нестаје и спрам тога се одређује на које производе ће се ставити зујалице. Када човек краде месо или маслац, краде за себе, а не да би препродавао.
На мети лопова су, како додаје, највише скупи и ситнији артикли које лако могу да изнесу из објекта и касније препродају, а на првом месту је козметика.
– То су и дезодоранси, бријачи, жилети, електричне четкице за зубе, пасте за зубе, скупе батерије – објашњавају у овом познатом мегамаркету. – На листи се традиционално налазе чоколада, паковања инстант кафе, алкохолна пића.
Краду се и паковања танко сечених месних прерађевина и конзерве. Те производе обично после препродају на пијаци. Лопови су, како кажу трговци, све креативнији. Има правих специјалиста, који долазе опремљени, на пример са појасевима који позади имају лежишта за флаше алкохолних пића. Тако могу да украду и по шест комада. Скупа жестока пића су у врху пожељних производа за “изношење”.
– Углавном их ухватимо преко видео-надзора, или ако видимо да неко носи мантил, а напољу је 30 степени, јасно је о чему се ради – објашњавају нам продавци.
На списку уређаја којима трговци покушавају да доскоче крадљивцима су зујалице, тзв. ботл тагови, надзорне камере, сензомоторци, велике пластичне кутије у које трговци пакују мање, скупље производе, да би се теже износили. И потрошачи се често нађу у непријатној ситуацији када их продавци зауставе зато што се чуло зујање, а нису ништа украли, већ на каси није размагнетисан производ. Како трговци објашњавају, зујалице и слични уређаји за спречавање крађа представљају додатни трошак за њих.
– То нису мала улагања на месечном или годишњем нивоу – наводи наш саговорник.
– Зујалица мора да се ставља на појединачни производ, иде на читаву серију артикла, и то у свакој радњи, као и на оне које су на залихама.
СУД САМО ЗА ВИШЕ ОД 5.000
У НАЦИОНАЛНОЈ организацији потрошача Србије кажу да је, према Кривичном закону, потребно да лопов буде ухваћен са украденом робом чија вредност није мања од 5.000 динара да би био гоњен по службеној дужности. Како наводе у трговинским ланцима, то је разлог што полицију не зову када је износ одузетих ствари мањи од те прописане границе, нити у таквим случајевима компанија одлучује да покрене судски поступак, јер се не исплати. То знају и лопови, па они који не желе да ризикују, планирају крађе чија је вредност мања.
Новости
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.