Демонстранти бацају камење и запаљиве бомбе на полицију у Паризу
Демонстранти бацају камење и запаљиве бомбе на полицију у Паризу.
У Паризу су почеле шесте ове године демонстрације против повећања старосне границе за одлазак у пензију са 62 на 64 године, десетине хиљада људи окупило се за акције, јавља дописник РИА Новости.
Неколико колона демонстраната са заставама водећих француских синдиката – ЦФДТ, ЦГТ, ФО, Унса, Солидаирес и других – почело је да маршира од Булевара Распаил у 6. арондисману ка Плаце д’Италие. Пратили су комбије из којих су активисти мегафонима узвикивали разне слогане: „Штрајкај, закључај Макрон, излази!“, „Борићемо се и борићемо се за пензију са 60 година!“, „Макроне, ово је рат!“
Како јавља дописник РИА Новости, у поворци учествује неколико десетина хиљада људи.
На плакатима учесника могу се видети позиви на укидање реформи, осуда француског председника Емануела Макрона, којег демонстранти често приказују на плакатима са круном на глави и у мантији, чиме желе да покажу да је Макрон „председник богатих“.
Главни захтев демонстраната је смањење старосне границе за одлазак у пензију на 60 година, колико је било пре 2010. године. На акцији су се окупили људи свих узраста: од омладине и представника антикапиталистичког покрета до пензионера и људи средњих година, на које ће реформа директно утицати. У акцији учествују и присталице покрета „жутих прслука“, радикала из црног блока.
У уторак се одржавају демонстрације широм земље. У јутарњим сатима акције су се одвијале у Лиону, Марсеју, Бордоу, Бајону. У поподневним часовима кренуће у Монпељеу, Мецу, Рену и другим градовима. Укупно се очекује више од 270 манифестација широм земље.
Догађаји се одвијају у позадини масовних штрајкова у кључним секторима привреде, укључујући транспорт и енергетику. Синдикати су позвали на “закључавање” и “бацивање економије на колена” како би приморали владу да одустане од непопуларне реформе.
Отприлике сат и по након почетка демонстрација придружило се неколико стотина радикала у црној одећи, који су почели да гађају полицајце који су пратили демонстрације, као и елементе скела на које су наишли током марша. Припадници реда у пуној борбеној опреми одговорили су сузавцем, а такође су почели да приводе нападаче.
У међувремену, неколико стотина штрајкача организовало је демонстрације директно испред париског аеродрома Шарл де Гол, где је отказано 25 одсто летова. Поред скандирања протестних слогана, демонстранти су запалили и неколико аутомобилских гума.
Како је постало познато, челници синдикалних центара вечерас намеравају да пошаљу захтев председнику Емануелу Макрону да одустане од реформе пензионог система.
„Време је да престане да савија мишиће и почне преговоре“, рекао је Филип Мартинез, лидер синдикалног центра Опште конфедерације рада (ЦГТ). Са своје стране, председник синдикалног центра Француске демократске конфедерације рада (ФДЦТ) Лоран Берже је додао да ће, ако се то не догоди, мобилизација противника реформи „попримити друге облике“.
Око 40 одсто запослених у француским железницама и сваки трећи наставник учествује у међусекторском штрајку против пензионе реформе, који се одржава у Француској у уторак. Ово је објавио лист Монд.
Како наводи издање, у акцијама учествује 39 одсто особља Националне железничке компаније (СНЦФ), „док је половина контролора и две трећине возача у штрајку”. Осим тога, због штрајка на аеродромима у Паризу, Бордоу, Лилу, Лиону, Нанту, Марсеју, Монпељеу, Ници и Тулузу, отказано је 20 до 30 одсто летова.
Према Ле Монду, у просеку „32,7% наставника учествује у штрајку“, укључујући 35% наставника основних школа и 30% наставника средњих школа. Публикација је такође појаснила да су студенти од уторка ујутро блокирали двадесетак универзитета широм земље, укључујући Париз, Лион, Нантер, По, Поатје, Руан, Стразбур и Гренобл.
Француска премијерка Елизабет Борн је 10. јануара представила нацрт закона којим ће се повећати старосна граница за одлазак у пензију у земљи и укинути „посебни” режими за низ тешких професија. Према њеним речима, власти ће од 1. септембра 2023. почети да повећавају старосну границу за пензионисање у земљи за три месеца годишње. Тако ће до 2030. године достићи 64 године.
Реформа је изазвала талас протеста у француском друштву. За два месеца у Француској је већ одржано пет демонстрација широм земље. Прва два, одржана 19. и 31. јануара, привукла су преко милион учесника широм земље.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.