Тумори и даље најчешћи узрок инвалидности у Србији
Тумори и даље најчешћи узрок инвалидности у Србији.
Основни узрок инвалидности у Србији су тумори у чак 31,2 одсто случајева. Други узрок су болести система крвотока 27,7 процента, док су на трећем месту такозване „остале болести” – 9,9 одсто. Истовремено су повреде и тровања најређи узрок инвалидности, показује статистика Фонда за пензијско и инвалидско осигурање за 2022. годину.
Најновији подаци потврђују да су тумори 2020. године били најчешћи узрок инвалидности – 32 процента, док је су болести крвотока биле најзаступљеније 2012. године – 14, 1 одсто. „Остале болести” су 2016. године биле чест разлог за проглашење инвалидитета и тај проценат је износио 13,9.Оно што је добро, а што статистика потврђује јесте да је упола мањи број душевних поремећаја као разлог за добијање инвалидске пензије. Лане је тај процента износио 8,8, док је примера ради 2008. године био 15,3.
Статистика фонда показује и да је код старосних пензија просечан стаж свих корисника (не само нових) 34 године за мушкарце и 29 за жене. Када су у питању инвалидски пензионери однос је 25 према 22 за јачи пол. Ако се гледа просечан стаж пензионера фонда ПИО запослених мушкарци су у просеку радили по 36, а жене по 32 године, а инвалидски пензионери 26 мушкарци односно 23 жене. Код самосталних делатности просечан стаж мушкарца је 33, а жена 30 година, док је код инвалидских пензија тај однос 23 према 20 , што значи да су жене у пресеку у инвалидску пензију одлазиле три године млађе.
Нешто више година имају пољопривредни пензионери, па је њихова просечна старост код оба пола 76 година. Код фонда запослених мушкарци су старију за једну годину док жене имају по 72 године, а код самосталаца је јачи пол за око две године старије од нежнијег пола па је однос 71 на према 69 година.
Јасна Петровић Стојановић/Политика
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.