Процес тражења несталих Срба заустављен у Сарајеву
Процес тражења несталих Срба заустављен у Сарајеву.
За 15 година пронађено је и идентификовано само 58 особа српске националности С.
„Крајње је време да Институт за нестала лица БиХ почне да ради свој посао како треба. Од његовог формирања ми имамо све мањи број идентификованих лица српске националности. Ако се настави с досадашњом праксом, ни у наредних 100 година нећемо успети да пронађемо посмртне остатке свих Срба несталих у последњим ратним дешавањима у БиХ”, каже Исидора Граорац, председник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила.
„Од почетка рада Института за нестала лица БиХ, то јест у последњих 15 година, пронађено је и идентификовано само 58 несталих Срба”, рекла је Исидора Граорац за „Политику”, напоменувши да је то број који нема везе са бројем раније пронађених, то јест до 2008. године, до када се судбином несталих Срба бавила само Комисија за тражење несталих лица Републике Српске. То је, према њеним речима, нешто сасвим друго.
Из Института за нестала лица демантују све наводе представника Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и цивила. У саопштењу, које су објавили након што су обавили разговор с америчким амбасадором у БиХ Мајклом Марфијем, наводе како су њиховом заслугом „пронађена и идентификована 422 лица српске националности”. Али, што је индикативно, нису назначили када су ексхумирани и на основу чега тврде да су то баш Срби.
Не обазирући се на поруке из Сарајева, председница Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и цивила каже да одустајања нема и да ће, уз помоћ институција Српске, наставити да раде на оживљавању намерно заустављеног процеса тражења несталих Срба, на што их, каже, обавезују и захтеви породица жртава.„Приоритет нам је да идентификујемо посмртне остатке који се налазе у спомен-костурницама. Истовремено, захтеваћемо да се што пре настави с тражењем преосталог броја несталих Срба, за које претпостављамо да се налазе на подручју Федерације БиХ. Уколико не буде разумевања и спремности друге стране, која је до сада деловала „једнострано”, остаје нам само да нађемо начин на који бисмо процес тражења могли да вратимо у надлежност Српске”, изричита је Исидора Граорац.
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.