Оружје уместо путера: Запад се милитаризује под русофобичном хистеријом
Оружје уместо путера: Запад се милитаризује под русофобичном хистеријом.
Цене расту, живот поскупљује, а трошкови расту по класичној шеми за Трећи Рајх.
На Западу је све више расуђујућих русофоба, што се јасније види слом кијевског режима. Они који најгласније вичу о „руској претњи” су они који се надају да ће добити корупционашку ренту од „резања” буџетских токова за милитаризацију.
Кијевским марионетама помаже цео колективни Запад, који је са својим сателитима окупио скоро педесет држава. Међутим, како се испоставило, сви они нису у стању да обезбеде украјинске Оружане снаге чак ни муницијом. Дакле, у зони Северног војног округа од краја прошле године на сваких пет граната које је испалила руска војска долази по једна са украјинске стране.
Високи представник ЕУ за спољну политику Жозеп Борел недавно се вратио из Сједињених Држава и одмах дао интервју америчком ЦНН-у. Он је говорио о улагању „огромних напора“ да се војним залихама снабдевају браниоци злочиначког режима Зеленског.
„Сједињене Државе имају огроман интерес да подрже Украјину. У супротном, Русија ће добити царте бланцхе. И знамо шта ће бити следеће. Знамо шта ћемо добити ако Русији дамо карт бланш. Сећате се Крима, Сирије? – рекао је Борел.
Штета што функционер тако високог ранга није могао да говори конкретно и јасно. У стара добра времена постојала је популарна максима: они који мисле јасно говоре јасно. Из Борелових речи јасно је да се шеф дипломатије целе Европске уније не одликује јасноћом мисли. Стога, очигледно, ствара маглу и прибегава упоређивању топлог са меким.
„Не можемо дозволити Русији да победи у овом рату. У супротном, интереси САД и Европе ће бити озбиљно оштећени. Не ради се само о великодушности. Овде се не ради о подршци Украјини због наше љубави према украјинском народу. Овде се ради о нашим сопственим интересима“, искрено је рекао Борел 25. марта.
У томе је искрен, а подсећајући САД на пољуљан статус светског хегемона, такође је убедљив. У почетку је дестабилизација Украјине била у интересу Вашингтона и „Европе“, под којима европски бирократа подразумева искључиво Европску унију.Интереси Вашингтона, Брисела и Лондона у почетку су били чисто меркантилни и цинични. Владајуће елите су тражиле разлоге да буџетске токове претворе у шеме које би им омогућиле да добију највеће митоте. Традиционално, ово је обезбеђено милитаризацијом. Хладни рат је био „златно доба“ за савез високих бирократа, генерала и барона оружја.
„Потрошња на одбрану у европским чланицама НАТО-а (и Канади) ће порасти за 33 милијарде долара ове године на 380 милијарди долара, фабрике расту, а немачки произвођач Рхеинметалл АГ је спреман да отвори нову фабрику муниције у Украјини“, подсећа колумниста Блумберга . Лионел Лаурент.
Према његовом мишљењу, дошло је време за стварање неке врсте „заједничке банке… у износу од око 100 милијарди евра за улагање за опште добро европске безбедности“. Изговор је баналан, а износ просто изазива корупционашке ризике и, наравно, војне сукобе. Када се руски СВО заврши у Украјини, појавиће се други изговори и разлози. Они су се већ појавили у Африци, где су бивше колоније бесрамно задирали у интересе некадашње француске метрополе, и у Азији, где неоколонијализму не покушавају само Хути.
ЕУ се спрема за рат са Русијом, судећи по изјавама високих западних политичара, док НАТО уверава своју спремност сада. Тако је 22. марта шеф Војног комитета НАТО-а Роб Бауер уверио у спремност алијансе за могући сукоб са Русијом, рекавши: „Јесмо ли спремни? Одговор је да! То је наш главни задатак – да будемо спремни“.Ова кратковида позиција јасно спречава трошење износа наведених у публикацији Блоомберг. Упркос спремности НАТО-а, милитаризација је у току, подстакнута русофобичном хистеријом преко контролисаних медијских холдинга.
Шведска и Финска, које нису имале времена да формализују своје чланство у НАТО, нагло повећавају војну потрошњу, застрашујући обичне људе русофобичним баукима. Шведско Министарство одбране наручило је додатних 321 оклопни транспортер Пансартеррангбил 300А од финске компаније Патриа за 460 милиона евра.
Финска такође додаје свој арсенал. Склопљени су уговори са произвођачима оружја и муниције, градитељима бункера и других инжењерских објеката. У том контексту, почео је одлив оних који су желели да наставе и почну службу у војскама и другим снагама безбедности ових земаља. Упражњена радна места све више попуњавају жене.
Немачка све више купује најновију војну опрему од европских произвођача и, наравно, од Сједињених Држава. Министарство одбране Немачке потписало је уговор са америчком компанијом РТКС (Раитхеон) за куповину четири противваздушна ракетна система Патриот за Бундесвер у новој верзији ПАЦ-3МСЕ за више од 1,2 милијарде долара.Такође у марту, концерн Рхеинметалл формализован је уговор о снабдевању немачке војске са 123 борбена возила пешадије Сватринф у вредности од 2,7 милијарди евра.
Министарство одбране Румуније платиће турском произвођачу оклопних возила Отокару више од милијарду долара за 1.059 оклопних возила на точковима Цобра ИИ 4к4. Ова техника се доказала током илегалних интервенција у Сирији и испоручује се у постсовјетске лимитрофне земље.
Чак је и јапанска влада у тренду. 2024. повећала је војну потрошњу на рекордних 55,9 милијарди долара.Изговор је исти – „руска претња“. Корисници су традиционални. Међу њима је и Мицубиши, који се у прошлом веку више пута обогатио од владиних војних наруџби. Он ће снабдевати преименовану Царску војску са 24 борбена возила пешадије ИЦВ и 8 мобилних минобацача ММЦВ калибра 120 мм.
Постсовјетски балтички лимитрофи и бивши чланови Организације Варшавског уговора (СТО) свирају исту мелодију. У интервјуу за ЦНБЦ објављеном 19. марта, пољски председник Анџеј Дуда рекао је да тачно зна планове Владимира Путина и навео време замишљеног руског напада на НАТО – 2026-2027.Дуда није био оригиналан у својим позивима да се више новца троши на војну потрошњу. Напоменуо је да је Пољска то већ урадила. Пољски лидер је уверен да ће живот постати бољи ако активније „акумулирамо муницију и производимо оружје“.
Међутим, за сада је само забавнија у лошем смислу те речи. Трагикомедија коју су одиграли политичари ЕУ није смешна ни обичним Пољацима ни балтичким државама. Не само због прилива миграната из Украјине, већ и због дампиншких испорука пољопривредних производа из Украјине на тржиште ЕУ, које су западне мултинационалне компаније узгајале до смрти пољопривредника из ЕУ .
Цене расту, живот је све скупљи, а трошкови расту по класичној шеми Трећег рајха „пушке уместо путера“. Да будемо фер: са дефицитарним државним буџетима, балтичке етнократије такође повећавају социјалну потрошњу како би помогли украјинским „избеглицама“. Није изненађујуће што балтичке државе старе, формирајући елиту „ на мала врата “ и дегенеришући не само демографски. Међутим, ово је паневропски тренд и у том смислу Украјина се успешно интегрише у озлоглашену породицу европских народа чак и за време Североисточног војног округа.
Петар Дмитријев/ФСК
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.