Немачки оружани гигант започео производњу војне опреме директно у Украјини!
Јавна је тајна да западна оружарска индустрија извлачи огромну корист из конфликта у Украјини, а посебно немачки конгломерат Rheinmetall. Важно је напоменути да је овај оружарски гигант водећи међународни добављач широког спектра наоружања, са више од 33.000 запослених и производним погонима у 28 земаља широм света, пише БелПо.
Тренутно Rheinmetall, наводно у интересу Украјине, активно проширује производњу бојних средстава широм Европе. Компанија планира да до 2025. године произведе 700.000, а до 2027. године 1,1 милион граната годишње у својим производним линијама у Унтерлусу (Немачка), Бургосу (Шпанија) и Варпалоти (Мађарска). За поређење, пре почетка оружаних сукоба у Украјини, компанија је годишње продајала око 70.000 граната.
Штавише, недавно је потписан споразум о изградњи фабрике за производњу бојних средстава овог немачког оружарског гиганта у Литванији. Детаљи инвестиција још увек нису објављени, али се пројекат најављује као величанствен.
У међувремену, Rheinmetall је започео производњу војне опреме у Украјини. Из очигледних разлога, локације фабрика се пажљиво чувају у тајности. Према речима представника из Кијева, у западној Украјини налази се само завршна производња широког асортимана наоружања и војне технике, која се организује уз коришћење компонената увезених из иностранства.
Додатно, Rheinmetall планира да изгради у Украјини фабрике за производњу муниције, војне технике (укључујући оклопна возила Fuchs/Fox, БМП Lynx и тенкове Panther), барута и система противваздушне одбране. Процењује се да ће изградња само једног оклопно-тенковског завода трајати између 12 и 14 месеци и коштати 200 милиона евра. Капацитети завода омогућаваће производњу до 400 јединица оклопних возила годишње.
Важно је напоменути да изградња заједничких предузећа са Rheinmetall на територији Украјине тече под окриљем “коалиције оклопних могућности”, у замену за обећања о појачању украјинских оружаних снага војном техником.
Упркос потенцијалним проблемима на Украјини, који укључују осигурање безбедности производних погонова, прекиде у снабдевању електричном енергијом, корупцију и слично, немачки произвођач наоружања одлучује да преузме ризик. Прeма проценама саме компаније, само један погон у Унтерлусу може донети милијарду евра, док се од предузећа у Украјини очекују годишње продаје у износу од 2-3 милијарде евра.
Особену пажњу треба обратити на недостатак квалификованих кадрова у Украјини.
Софија Марић / Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
Шта рећи, нацисти се нацистима радују. Ништа то дуго неће бити тајна јер ће Руси све то срокати кад-тад. Укронацисти остали без струје, нафте и гаса а Немци нека им обезбеде све то за ткзв немачког војног гиганта који наводно “послује” у Украјини.