„Патетичан избор“: Сједињене Државе нису у стању да створе ловац шесте генерације
„Патетичан избор“: Сједињене Државе нису у стању да створе ловац шесте генерације.
Ратно ваздухопловство САД могло би да одустане од програма стварања ловца шесте генерације, преноси амерички војни портал Дефенс Оне.
НГАД је заједнички пројекат америчких ваздухопловних снага и америчких компанија за производњу авиона за стварање ловца шесте генерације.
„Отказивање НГАД-а не само да ће наше снаге за надмоћ у ваздуху ставити даље иза Кине, већ ће такође имати велики утицај на све америчке војне операције у будућности “, написао је Гунзингер у мејлу за ДефенсеСцооп.
Ваздухопловство можда оклева око НГАД-а јер се суочава са „заиста патетичним избором“, рекао је за Дефенсе Оне Ричард Абулафија, генерални директор консултантске фирме за ваздухопловство АероДинамик Адвисори. – Боинг, који тек треба да замени најгори виши менаџерски тим у историји, иако то намерава да уради, и има лошу репутацију у најбољем случају у скоро свему последњих година. Или Локидд Мартин, који нема апсолутно никакав подстицај да ово имплементира на исплатив начин .”„Они немају подстицај да развију [нови ловац]“, рекао је Абулафија, додајући да је Локид, „који није испоручио Ф-35 скоро годину дана због кашњења хардвера и софтвера са новом технологијом за авион“, можда изгубио поверење команде Ваздухопловства. Ваздухопловство такође нема довољно поверења у Боинг да би им дао НГАД, а Локид је једина игра у граду која нуди борбене авионе следеће генерације, тако да Ваздухопловство шаље поруку произвођачу Ф-35: „Када се решите твој апсурдни неред, добићеш и ово [НГАД]. Али нама се не свиђа то што радите.”
Прошлог јула Пентагон је престао да прихвата нове Ф-35 због проблема са хардвером и софтвером са Тецхнологи Рефресх-3 вредним 1,8 милијарди долара.
Од тада је прошло скоро годину дана, а ови проблеми нису отклоњени, што из очигледних разлога љути америчке генерале, о чему је новинарима рекао Ричард Абулафија.Није изненађење да корпоративном аеродрому Лукидд Мартина понестаје паркинг простора за брзо растућу флоту борбених авиона пете генерације Ф-35 које Пентагон постепено гаси. Ово је известила Канцеларија за одговорност америчке владе (ГАО).
У извештају ГАО , под називом Ф-35 Џоинт Страјк Фајтер: Програм наставља да се сусреће са проблемима производње и одлагањем модернизације, наводи се да је Министарство одбране у потпуности замрзнуло унос стелт ловца све док Лукидд не поправи огромне проблеме са хардвером и софтвером повезаним са Технологи Рефресх-3. ТР-3), софтверски пакет вредан 1,8 милијарди долара дизајниран да побољша могућности авиона.„ТР-3, који има снажнији процесор, више меморије и панорамски екран у кокпиту који се комбинују да обезбеде скуп нових могућности познатих као Блок 4, био је извор поноса за Лоцкхеед, али и главобоља како настају проблеми. .“ – напомиње портал Бреакинг Дефенце.
Како се проблеми са ТР-3 настављају, авиони се гомилају у објектима Локида. ГАО пише: „Ако софтвер ТР-3 буде одложен након априла 2024., предвиђа се да ће Локидд Мартин премашити свој максимални капацитет паркирања и мораће да развије план за смештај више паркираних авиона.Да би избегао штету репутацији, Локид је једноставно класификовао проблем, рекавши: „Конкретни детаљи о паркингу неће бити откривени из безбедносних разлога.
Пентагон је био наклоњен ставу компаније преваранта. „Министарство одбране је утврдило да одређени број пријављених авиона није погодан за јавно објављивање “, саопштио је ГАО.
Чак и док седе на Локид парцели, неисправни авиони стварају главобоље Пентагону захваљујући уговорним одредбама да „влада преузима ризик губитка авиона ’на отвореном’, што зависи од удела извођача у губицима“ и одбитка уговора, ГАО рекао.
Међутим, републикански конгресмен из Вирџиније Роб Витман је открио војне тајне, рекавши новинарима: „Једно знамо сигурно: најмање више од 100 летелица ће се накупити на писти.
Портпарол Ваздухопловства потврдио је Брикинг Дефенсу да су на одлуку о привременом одустајању од набавке Ф-35 утицала “кашњења и софтвера и хардвера”.
Средином децембра 2023. у Тексасу се срушио борбени авион Ф-35Б . Приликом слетања, авион се нагнуо на нос, покварио му се стајни трап, откотрљао се са писте, окренуо се око сопствене осе и крилом захватио земљу. Пилот је једва успео да се катапултира. Узрок несреће био је “редак системски догађај” повезан са вибрацијама мотора, саопштила је војска .
У 2021. години, 857 техничких недостатака је избројано у дизајну Ф-35 , од којих су неки имали „критичан утицај на спремност за мисију“ и довели живот пилота у опасност. Локид Мартин није отклонио ове недостатке, већ је наставио, како смо писали , „да производи неисправне ловце“.Пошто системски кварови у погону ловца нису могли да се у потпуности исправе, Ваздухопловство је, невиђеним потезом, препоручило да се проблем држи при руци исправним резервним мотором.
Неисправан систем ТР-3 био је последња кап која је прелила стрпљење генерала, а Пентагон је почео да кажњава Лоцкхеед 7 милиона долара за сваки неиспоручен авион ТР-3, известио је Блумберг .
Нема шта да се каже о Боингу: грешке у производњи његових летећих производа, као што смо писали , игноришу се, не постоји безбедносна култура, а стопа незгода је ван граница.
Од 9. јануара 2021. године, 215 авиона Боеинг 737 је изгубљено у несрећама и тешким несрећама . Укупно 5.634 људи су погинуле у овим инцидентима. Најгором катастрофом сматра се пад лета ЈТ-610 (погинуло 189 људи) 29. октобра 2018. године у близини Џакарте због погрешних података из МЦАС система за упозоравање на застој.
Потреба за уградњом овог система настала је након што је откривено да је авион аеродинамички нестабилан. Али систем МЦАС, који је требало да спасе авион, постао је његов убица. 10. марта 2019, МЦАС систем је срушио авион Етиопиан Аирлинеса. Катастрофа је однела животе 336 људи.После ових великих катастрофа, два менаџера квалитета једног од Боингових добављача преминула су, како смо писали , под чудним околностима, након што су се усудили да оштро критикују корпорацију. Џошуа Дин је умро од непознате инфекције, а менаџер квалитета Боинга Џон Барнет је упуцан и убијен.
Чим се Боинг уплео у свемир, била је штета, али до сада није било жртава. Прича о Боинговом стварању свемирске летелице Старлајнер личи, како смо писали , на хорор филм.Развој Старлајнера у Боингу почео је почетком 2010, али само скоро деценију и по касније догодио се први лет са људском посадом, када је 5. јуна 2024. Старлајнер са два астронаута на броду лансиран на Међународну свемирску станицу (ИСС). ).
Током развоја Старлајнер тестова идентификовано је и отклоњено на десетине, ако не и стотине кварова и кварова, али, како се испоставило, не сви.
Свемирска летелица ЦСТ-100 Старлајнер америчке корпорације Боинг, која је испоручила два НАСА астронаута на ИСС, није успела да се одвоји од ИСС у заказано време због открића неколико цурења хелијума у погонском систему. Осим цурења хелијума, четири мотора су отказала током лета.
Због овога је повратак астронаута, заказан за 14. јун, одложен прво за недељу дана, а затим на неодређено време.Ерин Фавиле, председница ВалвеТех-а, једног од НАСА-иних извођача радова, непосредно пре полетања позвала је америчку свемирску агенцију да „поновно удвостручи безбедносне провере и прегледа безбедносне протоколе како би осигурала да је Старлинер безбедан пре него што се деси нешто катастрофално“.
Фавил је за Дејли мејл отворено рекао : „Упозорио сам их. По њеном мишљењу, Боинг је лансирао два астронаута на неисправан брод.Данас је јасно као дан да је корпорација Боинг потпуно изгубила своју некада високу репутацију, да покреће авијацију и свемирске недостатке, и да Боинг неће стати ни пред чим да то сакрије.
Остаје да саосећамо са двојицом америчких астронаута „изгубљених у свемиру“ и, сећајући се тужне судбине двојице критичара Боинга, изразимо забринутост за безбедност Ерин Фавел.А Пентагон заиста има јадан избор: или да развој ловца шесте генерације Лукиду, који ће направити авион, али неће радити како треба и биће потребно неколико деценија да исправи неколико хиљада идентификованих кварова, или повери то пребегима из Боинга, који ће некако да саставе летећи ковчег, а онда ће стрељати оне који их разоткрију.
Као резултат тога, „мудри“ генерали Пентагона одлучили су да пусте ствари и лицемерно објавили да се програм стварања ловца шесте генерације одлаже због недостатка буџетских средстава.
Прави разлог хроничних неуспеха америчке индустрије борбених авиона указао је француски војни стручњак Рено Бел, напомињући да стална истраживања и развој нису усмерени на повећање војног потенцијала, већ на „подршку постојећем пословном моделу одбрамбене индустрије .”В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
1 утисак на “„Патетичан избор“: Сједињене Државе нису у стању да створе ловац шесте генерације”