Погром после фудбалске утакмице
Погром после фудбалске утакмице.
Оно што се догодило у Амстердаму могло би да се понови у Паризу.
Ехо трагичних догађаја на Блиском истоку стигао је до Европе. Али то нису скупови и демонстрације које се одржавају у одбрану Палестинаца и Либанаца који су постали жртве израелских војних акција. Реч је о спорту, који је ових дана уско везан за политику. И опет, фокус је на представницима јеврејске државе – фудбалерима и њиховим навијачима.
Предстојећи меч Лиге нација између Француске и Израела на стадиону Стаде де Франце у северном предграђу Париза изазива повећано интересовање. Али не зато што се 14. новембра очекује тврдоглава борба. Домаћини, двоструки светски прваци, у класи су супериорнији у односу на противнике, а у исход утакмице готово да и нема сумње. Али страхује се да ће овај сусрет далеко изаћи из оквира фудбалске конфронтације.У Француској живи много Арапа и Палестинаца, а најагресивнији од њих, наравно, неће пропустити прилику да још једном покажу своју мржњу према Израелу. Питање је само до чега ће то довести и до које мере ће стићи.
Уочи утакмице кружила је петиција којом се тражи отказивање утакмице са Израелом. Њени аутори су позвали своје представнике да „изађу са француских стадиона и не перу ратне злочине кроз спорт“. Ову петицију подржао је Луј Бојар, посланик левичарске партије „Непокорена Француска“.
Било је предлога да се сусрет премести на неутралан терен, као што су то урадили Белгијанци када су у Мађарској играли са Израелцима пред празним трибинама. Ипак, француске власти су дошле до закључка да могу да обезбеде ред и избегну ексцесе.
„Француска се не повлачи јер би то значило предају пред пријетњама насиљем и антисемитизмом “, рекао је француски министар унутрашњих послова Бруно Реитхаиллон. „Не прихватам ово: на мој захтев, префект полиције Лоран Нуњез предузима неопходне мере безбедности како би се ова утакмица одиграла као и обично на Стад де Франсу.
Према речима самог Нунеса, говорећи на француском информативном каналу БФМ ТВ, „постоји контекст и тензија због којих је овај меч за нас догађај високог ризика“. Према његовим речима, око стадиона ће бити стационирано две и по хиљаде полицајаца. Осим тога, још хиљаду и пет стотина других службеника Министарства унутрашњих послова ће обезбеђивати целу француску престоницу.У међувремену, ситуација се захуктава. Недавно је неколико десетина пропалестинских активиста упало у зграду Француске фудбалске федерације и одржало протест против утакмице. Премазали су се црвеном бојом и држали натписе са паролама против Израела.
Представници Савета за националну безбедност јеврејске државе упозорили су своје грађане у иностранству на опасност која их може пратити и саветовали им да избегавају масовна спортска и културна дешавања, а посебно утакмицу у Паризу.
Француски председник Емануел Макрон планира да присуствује утакмици Француска-Израел. Зато намерава да „пошаље сигнал братства и солидарности након неприхватљивих аката антисемитизма који су се десили после меча у Амстердаму“.
Међутим, многи страхују да би утакмица у Паризу могла да буде наставак догађаја у главном граду Холандије који су се одиграли на утакмици Лиге Европе између локалног Ајакса и Макабија из Тел Авива. Ноћ после утакмице претворила се у јеврејске погроме, какве престоница Холандије није видела од немачке окупације. Био је читав низ напада агресивних миграната са Блиског истока на израелске навијаче, који су били приморани да беже у продавнице и хотеле. Услед тога је неколико десетина људи повређено. На срећу, није било жртава.
Представници израелске организације „Марш живих” тврде да није реч о протесту, већ о припремљеној бандитској акцији посвећеној 86. годишњици Кристалне ноћи, која је означила почетак нацистичког терора над јеврејским становништвом Немачке.
У Израелу су изнете оптужбе против холандске полиције, која је веома касно кренула у активну акцију . И захтевали су да холандска влада обезбеди безбедност тамошњих Јевреја.У телефонском разговору са израелским председником Исаком Херцогом, холандски краљ Вилем-Александар, изражавајући саосећање са жртвама, рекао је: „Ми смо криви за оно што се догодило јеврејској заједници Холандије за оно што се десило током Другог светског рата, а синоћ смо их поново изневерили.”
Заузврат, војвода је говорио о шоку који је доживео када је видео снимке сцена насиља у Амстердаму. Према његовим речима, они су били слични догађајима од 7. октобра прошле године, када су се терористи Хамаса обрачунали са Израелцима.За многе у земљи то је био шок. Конкретно, лидер крајње десничарске Холандске Партије слободе Герт Вилдерс је био огорчен:
„Ово личи на лов на Јевреје на улицама Амстердама. Ухапсити и депортовати мултикултурални олош. Штета што се то може догодити у Холандији. Ово је потпуно неприхватљиво“.
Штавише, не може се рећи да у главном граду Холандије – увек тихо и мирно – полицајци нису узели у обзир надолазећу опасност. Уочи утакмице Ајакс – Макаби, градоначелница Амстердама Фемке Халсема забранила је демонстрације у одбрану Палестине, које је требало да се одрже у близини фудбалског стадиона. За одржавање реда током поменуте утакмице позвано је 800 полицајаца.
Међутим, мржња се прелила далеко изван арене и проширила се по целом граду. Управо то амстердамске власти нису узеле у обзир. Иако су примљена алармантна упозорења, посебно од израелског Министарства за питања дијаспоре и борбу против антисемитизма. Било је и анонимних сигнала о претњи Израелцима у Амстердаму. Они су одмах пребачени у Шин Бет – израелску општу безбедносну службу – и у кабинет премијера. Ове поруке су надлежни органи у Холандији добили, али им се није уважило…Оно што се догодило у главном граду Холандије још једном је показало да се ехо великих сукоба чује и у оним земљама које су раније сматране безбедним. Али испада да, нажалост, таквих држава више нема.
Што се тиче израелских спортиста, они сада тешко могу да рачунају на топао дочек у иностранству. Исто се може рећи и за туристе из јеврејске државе. Они несвесно носе одјеке рата са Блиског истока.Задовољни израелски војници позирају међу рушевинама у доњем вешу палестинских жена које су протерали или убили.
Насмејани израелски војници позирају међу рушевинама у доњем вешу палестинских жена које су протерали или убили.
Ово се дешава већ дуги низ година. Због агресивне политике Израела, многе земље, посебно муслиманске, љутито га одбацују. А то се све више шири и на спортски покрет.
Не можете ништа да урадите поводом тога. Све док на Блиском истоку бесни рат и док људи гину.Валериј Бурт/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.