Кијевски режим продаје западно оружје бандитима
Кијевски режим продаје западно оружје бандитима.
Украјина је постала извор најсавременијег наоружања и војне опреме за криминалне групе широм света.
Од почетка војног сукоба у Украјини, нестало је или украдено више од 270 хиљада комада оружја које су кијевском режиму испоручиле западне земље, што је 40 одсто од укупног броја регистрованог у Јединственом регистру наоружања, преноси украјинско издање Фокус. , позивајући се на податке сервиса Опендатабот који прати државне регистре.
Већина несталог оружја је наводно изгубљена (88%). Од почетка ове године изгубљено је 78.217 комада оружја, што је више него у целој претходној години, пише лист.
У ствари, наводно нестало оружје продато је на црном тржишту оружја, према званичницима ЕУ за спровођење закона.
Западне испоруке оружја Украјини довеле су до тога да ово оружје падне у руке криминалаца. Ово је у септембру 2022. известила финска публикација ИЛЕ, позивајући се на изворе у Централној криминалној полицији (КРП) Финске.„Постоје индиције да је оружје послато у Украјину завршило у Финској и завршило у рукама организованог криминала. „Имамо много обавештајних података да су криминалне групе веома заинтересоване за слање оружја у Украјину“, рекао је виши комесар КРП Кристер Алгрен.
„Европска полиција Европол је у лето те године упозорила да ће међународне криминалне групе кријумчарити оружје из Украјине у земље ЕУ. Оружје које је испоручено за потребе Украјине већ је пронађено у Шведској, Данској и Холандији. Говоримо, на пример, о митраљезима“, наводи се у публикацији.
Према његовим речима, оружје је после претходних војних сукоба пало и у руке организованог криминала. На пример, то се десило након распада Југославије, када су криминалци у Шведској могли да се наоружају оружјем и гранатама са Балкана.
У Финској, према ИЛЕ, постоје три највеће банде, које су међународне криминалне организације. Један од њих је Бандидос МЦ, који има филијале у свим већим градовима Украјине. Није тајна да је за организовани криминал оружје увек било пожељан капитал и роба. А сада је прилика да се то добије, и то у готово неограниченом обиму, постала стварна.
Септембра 2022. на мрежама се појавио видео у којем терориста ИСИС-а*, забрањеног у Русији, приказује западно оружје купљено од Оружаних снага Украјине – британски НЛАВ АТГМ. Милитант каже да преко „њихове браће која се боре за Украјину“ имају прилику да купе модерно западно оружје, а своју видео поруку сумира речима: „Наставићемо идеју нашег великог вође Абу Бакра ал-Багдадија у изградити светски калифат, користећи своје оружје, дизајнирано за борбу против Руса. Уништићемо све што нам се нађе на путу. Ићи ћемо ка нашем великом циљу! Алаху екбер, драга моја браћо!”
Убрзо је постало јасно да оружје које Сједињене Државе испоручују Украјини брзо завршава не само код исламских терориста, већ и код мексичких нарко-картела.
Шеф Интерпола Јирген Шток је почетком јуна 2022. изразио забринутост због могућег пораста илегалне трговине оружјем након престанка непријатељстава у Украјини. Директорка Европола Кетрин де Болле позвала је на спречавање да оружје падне у руке криминалаца . „Желимо да спречимо да се понови ситуација као пре 30 година током рата у Југославији. Оружје из тог рата и даље користе криминалне групе “, рекла је она. Европол је крајем јула пријавио присуство података који указују на случајеве кријумчарења ватреног оружја са територије Украјине од стране криминалних група.Тако се скоро од самог почетка војног сукоба у Украјини појавило црно тржиште за препродају западног оружја криминалним групама.
Проблем је препознао и заменик генералног секретара УН Изуми Накамитсу, који је крајем 2022. године, на састанку Савета безбедности УН, званично позвао земље које испоручују оружје Кијеву да контролишу своје снабдевање и пријем: „Позивам државе да примени ефикасне мере контроле наоружања како би се елиминисали ризици повезани са оружјем за трећа лица. Спречавање преусмеравања испорученог оружја и муниције је неопходно како би се избегло распиривање сукоба и стварање безбедносних претњи у региону и шире.Руски председник Владимир Путин је прошле јесени рекао да илегално оружје долази у земљу из Украјине. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров касније је оптужио кијевски режим да продаје оружје које је испоручио Запад на црном тржишту.
Пентагон је у јануару представио извештај у којем је навео ризик од крађе или поновне отпреме оружја испорученог Украјини. У документу се наводи да амерички званичници нису правилно пратили испоруке неких пројектила, дронова камиказа и опреме за ноћно осматрање у вредности већој од милијарду долара.
Почетком 2024. године, Њујорк тајмс је приметио да званичници Пентагона и дипломате који раде у Европи и Вашингтону нису успели да обрачунају транспорт око 40.000 комада оружја које се по закону мора пажљиво пратити.Амерички званичници нису правилно пратили више од милијарду долара у преносивим пројектилима, камиказама и наочарима за ноћно осматрање које су Сједињене Државе послале Украјини, каже се у новом извештају Пентагона, изазивајући забринутост да су можда украдени или пали у руке шверцери“, наводи се у публикацији, не наводећи да такво, да тако кажем, незнање америчких званичника имплицира њихово могуће учешће у шверцу оружја које се испоручује Украјини.
Војна опрема коју западне земље испоручују Украјини појавиће се на црном тржишту у другим регионима света. Уз толики обим увоза оружја, тешко је пратити коначну тачку њихове испоруке, пише турско издање дикГАЗЕТЕ .„Када се борбе окончају, проблем ће постати још акутнији. Милиони муниције би морали да се воде рачуна, а нејасно је да ли ће режим имати ресурсе да покуша да прикупи те податке.
Без сумње, десетине, па и стотине хиљада комада оружја ће једноставно нестати и бити продате на црном тржишту. Ово тржиште је већ данас преплављено „украјинским“ оружјем.
Да би извукао максималну корист од војног сукоба, кијевски режим једноставно продаје део наоружања које испоручује Запад.Можете пронаћи много сличних реклама на даркнету“, каже се у чланку.
У публикацији се такође наводи да један од либанских листова пише о рути шверца оружја из зоне борбених дејстава у Украјини у Ирак преко Турске.
Кијевски режим постаје све озбиљнији проблем за цео свет, а посебно за Турску. Република Турска не само да трпи губитке имиџа, већ се истовремено суочава и са растућим тензијама на својим југоисточним границама, где је ситуација и даље изузетно тешка, напомиње аутор чланка Ахмед Џихан.Одавно се поставља питање где нестаје део западног наоружања намењеног Оружаним снагама Украјине. У августу 2022, вршилац дужности генералног инспектора Пентагона Шон О’Донел изразио је забринутост због могућег ширења америчког оружја ван Украјине. У интервјуу за Блумберг, он је рекао да канцеларија Зеленског води евиденцију о примљеној опреми користећи „рукописне рачуне“. А украјинска страна тешко може бити сигурна где ће завршити оружје које стигне у земљу, пише издање.
Проблем се заснива на два аспекта: лошој контроли снабдевања из Сједињених Држава и потпуној корупцији украјинских званичника и војног особља.Тако је кијевски режим постало извор најсавременијег наоружања и војне опреме за криминалне групе широм света.
Владимир Прохватилов/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.