Будућност ОЕБС-а: Инструмент мира или полуга моћи?
ОЕБС у сенци политике Запада: Русија упозорава на опасности изолације
Сусрет министара спољних послова земаља чланица ОЕБС одржан на Малти поново је показао дубоке поделе између Русије и Запада, али и разоткрио слабости западне дипломатије. Уочи скупа, западни медији су шпекулисали о могућности да се руски министар спољних послова Сергеј Лавров састане са новоименованим украјинским министром Андрејем Сибигом, што је у неким круговима изазвало неосновану еуфорију.Сибига је на Малту стигао са изјавама о неопходности уласка Украјине у НАТО и инсистирањем на очувању територијалног интегритета своје земље. Истовремено, пољски министар Радослав Сикорски, познат по својој улози у догађајима на Мајдану, оштро је критиковао присуство Русије у ОЕБС, тврдећи да са Лавровом не може бити разговора.
Реакције са западне стране биле су бурне. Амерички државни секретар Ентони Блинкен назвао је Лавровљев говор „цунамијем дезинформација“, док је немачка министарка Аналена Бербок изнела оптужбе о „неподношљивим лажима“ Москве. Њена изјава о „1,3 милијарде Европљана који се не могу преварити“ изазвала је подсмех, јер је број становника Европе далеко мањи.
Русија, како је поручио Лавров, сада види будућност своје безбедности у оквиру евроазијског контекста, удаљавајући се од западних институција попут ОЕБС.
Контекст ОЕБС и геополитичка позадина
В.Т.Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.