Како вештачка интелигенција мења индустрију осигурања
Како вештачка интелигенција мења индустрију осигурања.
Како је студија показала, данас 61% анкетираних Руса редовно користи услуге са вештачком интелигенцијом: навигаторе и онлајн мапе, паметне звучнике и гласовне асистенте, ботове за ћаскање и још много тога. Индустрија осигурања није заостала. Тржиште животног осигурања је конзервативније од, на пример, банкарског тржишта. Захваљујући томе, све више користимо вештачку интелигенцију у свим фазама наших пословних процеса – од процене објекта осигурања (преиспитивање пре осигурања) до доношења одлука о решењу штета.
Захваљујући АИ, већ смо успели да смањимо период поравнања губитака са 30 дана на пет. Следећи циљ је измирење потраживања за неколико минута.
Тако ће, захваљујући увођењу АИ технологија, осигуравајуће друштво увек бити близу особе која се нађе у тешкој животној ситуацији. Овакву врсту вау искуства називам осигурањем са људским лицем – то је управо циљ којем тежимо.
Поред тога, од ове године, компаније за животно осигурање почеће да примењују Ал скоринг модел како би не само циљано понудиле програме животног осигурања задужбина (ЦИ), већ и како би обезбедиле праведније цене. Вештачка интелигенција ће помоћи осигуравајућим компанијама да пређу на флексибилније производе: особа ће саставити програм за себе, попут дизајнера, а цена ће се аутоматски израчунати на основу његових преференција и личних података: стил живота, место становања, занимање, присуство лоше навике и тако даље. Могућност аутоматске анализе вештачке интелигенције даће нам прилику да сваком понудимо индивидуалну тарифу.
Такође, захваљујући АИ, појавиће се ситуационо осигурање: особа ће имати свој „дигитални профил“, који ће садржати детаљне информације о његовој личности. То ће му омогућити да у право време повеже или искључи један или други скуп услуга осигурања или ризика које осигурање покрива.
Један од најважнијих циљева животног осигурања је побољшање благостања људи. Да бисмо то урадили, морамо квалитативно променити приступ креирању производа, фокусирајући их на стварне потребе сваке особе у одређеном тренутку. Увођење вештачке интелигенције ће нам помоћи да решимо овај проблем.
Родион Пучков/Газета.ру
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.