Иран тражи да се заустави трансфер у Израел вавилонског артефакта „Киров манифест“
Иран тражи да се заустави трансфер у Израел вавилонског артефакта „Киров манифест“.
Иран је затражио од Британског музеја да заустави пренос у Јерусалим 2.600 година старог вавилонског артефакта познатог као Киров манифест. Ирански званичници кажу да је премештање артефакта ризично усред текућег рата између Израела и Хамаса.
У свом захтеву, иранско министарство културе позива се а Хашку конвенцију из 1945. године, која захтева од влада да штите национална културна места, посебно у регионима који су у стању оружаног сукоба.
Артефакт се тренутно налази у Природњачком музеју Пибоди на Универзитету Јејл (САД). У Британском музеју је у марту 2023. потврђена одлука да се Манифест пренесе у Сједињене Државе и Националну библиотеку Израела у Јерусалиму.
Киров манифест је глинени цилиндар стар 2.600 година који садржи клинасти текст са одлуком краља Кира да укине ропство и одобри слободу вероисповести. Сматра се најважнијим артефактом и првом „декларацијом људских права“.
Генерални директор иранског Генералног директората за музеје Хади Мирхаи изразио је забринутост због судбине артефакта, који би требало да буде пренет у Јерусалим у октобру 2024. године. Мирзаеи је послао писма генералном секретару Националне комисије за УНЕСЦО у Ирану Али-Акбару Мотакану и потпредседнику за културну сарадњу Ирана Хосеину Гарибнеџаду, у којима наводи да је пренос Кировог манифеста „очигледно неприхватљив због на потенцијалне ризике.”
Контроверза око артефакта траје више од десет година. Године 2010, када га је Британски музеј позајмио Националном музеју Ирана у Техерану, ирански званичници су тврдили да Манифест треба да се чува на Блиском истоку јер је пронађен у Ираку током ископавања 1879. године. Манифест је био изложен у Ирану 1971. године. Године 2013. артефакт је “отпутовао” у Сједињене Државе, посетивши Хјустон, Сан Франциско и Лос Анђелес.
Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.