Војска Републике Српске рушила авионе Алијансе
Војска Републике Српске рушила авионе Алијансе.
Војска Републике Српске /ВРС/ погодила је на данашњи дан 1994. године код Горажда француски авион “етандер” који је, тешко оштећен, успео да се врати на носач авиона “Клемансо” у Јадрану.
Авиони НАТО пакта почели су 10. априла 1994. године бомбардовање војних и цивилних српских циљева код Горажда.
Дуга је историја сукоба Противваздушне одбране /ПВО/ ВРС и НАТО авијације. Тако је српска ракета маја 1994. године оборила амерички авион из 555. ловачке ескадриле 31. ловачког пука. Он је долетио у зону борбеног деловања ради напада на ВРС.
Погодак и уништење циља било је на даљини 15 километара и висини од 5,5 километара. После експлозије бојеве главе прве ракете циљ се располовио, а друга ракета је погодила један од делова авиона.
Остаци авиона су пали на две локације удаљене око 1,5 километара у области Ваганца. Пилот је успео да се катапултира.
У САД су после снимили филм о спасавању свога пилота, али су цијели догађај, као и српску војску, представили у сасвим дугом контексту.НАТО бомбардовање Републике Српске, названо као операција “Намјерна сила” од 30. августа до 20. септембра 1995. изведено је због наводног злочина у Сарајеву познатог као “Маркале два”.
Пар дана пре тог “масакра”, врх Републике Српске јавно је саопштио да постоје извештаји обавештајаца да се припрема инсценирање новог злочина на Маркалама.
Авијација НАТО-а бомбардовала је положаје Војске Републике Српске у тзв. зонама безбедности УН /Сарајево и Горажде/, али и друге положаје ВРС и релејне уређаје /Бањалука, Озрен, Пале…/.
У току НАТО бомбардовања убијена су 153 цивила. Укупан број бачених бомби на положаје ВРС износио је 1.026, од чега 708 вођених бомби. Укупна тежина баченог експлозива била је око 10.000 тона.Приликом ваздушних напада на Републику Српску, НАТО је користио муницију пуњену осиромашеним уранијумом.
И током те акције НАТО-а, ПВО Српске оборила је авион Западне алијансе.
Француски “мираж 2000К” оборен је у септембру ракетом земља-ваздух 20 километара југоисточно од Пала. Пилот је ухваћен и касније пуштен на основу политичких преговора.
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.