Црногорци и Србство : Империјално (2)
Појам Црна Гора преноси се на суседне области
Бранко Павићевић не спори да се “појам Црна Гора у дуготрајном историјском процесу ширио према сусједним областима. Године 1796. дио Брда ушао је у састав Црне Горе. Почетком XIX вијека тај се процес наставио, и већ у доба Петра II Петровића Његоша, Црна Гора обухвата, поред Бјелопавлића, Пипера, Роваца и Мораче, још и дио Куча, Братоножиће, дио колашинске области, Лијеву Ријеку и дио Васојевића. У доба разграничења са Турском 1859. до црногорско-турског рата 1862. појам Црна Гора се проширио и на друге области, обухватајући Грахово, Рудине, дио никшићке области, дио Дробњака и Језера, Шаранаца и дио Васојевића. Берлинским конгресом суверенитет Црне Горе се проширио на друге области, нарочито према приморју, кад је Црна Гора постала приморска земља. Од 1912. историјско-географски појам Црна Гора обухвата и пљеваљску, бјелопољску област, подручје на десној обали Лима (са Беранама) и Метохију. Данашња територија Црне Горе обухвата све области црногорске државе из 1913, изузев Метохије… У састав Црне Горе ушло је у0000 ИИ свјетском рату подручје Боке которске” (Б. Павићевић, Црна Гора : Општи подаци – Име и граница, Енциклопедија Југославије, књига 2 Бје-Црн, Загреб 1982, 698). Таква и толика Црна Гора простире се на 13.802 квадратна километра, односно на нешто више од 5.300 квадратних миља, што је неколико пута више од површине Старе Црне Горе и што Црну Гору чини највећом европском империјалном силом 19. века.
Не сме се, наиме, изгубити из вида да је територија позната данас под именом Црна Гора у назначеном периоду увећана неколико пута, увек на рачун србских племена у Брдима “и шире”. Тако, на пример, године 1796 (или 1806) прикључени су јој Пипери и Бјелопавлићи, 1820. Ровца и Морача, а 1878, после Берлинског конгреса, Кучи, Никшићи и део Васојевића (онај преостали део после балканских ратова).
Због свега тога, територијално проширење Црне Горе на рачун србских племена из Брда, уколико Црногорци нису Срби, већ – према “науци” савремених дукљана – нешто што је сасвим различито од Срба, морало би бити црногорска окупација србских крајева, а све жртве црногорског отимања тих подручја, чак и појединачне, биле би последица црногорског злочина заснованог на расизму.
Заиста, за кога се може рећи да је Црногорац
Све ово што је до сада написано вреди, и употребљиво је, само под условом да га прочита разложан ум. У супротном, ако се на другој страни налази било који загрижени национални Црногорац, а такви су данас у “огромним количинама”, никакав доказ не може бити довољан, нарочито не ако је заснован на поставкама које нам о србском Црногорству и црногорском Српству нуди Петар Милатовић Острошки, публициста из Беча, у свом тексту Српство Црногораца – тестамент светаца!, објављеном 11. новембра 2012. године.
Занемари ли Милатовићеве некорисне вербалне егзибиције о “верско-националном грађанском рату”, о озваничавању Титових граница “у српској крви”, о “безочном инсистирању наводно ‘антикомунистичког’ Запада” на тамо нечем, о лицемерном Западу, о “лажном антикомунизму”, о комунистичким националистима и марксистичким четницима, о полицијско-војно-обавештајним службама из комунистичких и неокомунистичких номенклатура, о квазипатриотским и квазинационалним организацијама, сваки разложан читалац његовог текста биће збуњен подацима да је “један од највећих Црногораца свих времена Стефан Немања, рођен у данашњој Подгорици, која се тада звала Рибница”, те да је “такав велики Црногорац створио моћну српску државу три века пре него се први пут помиње Црна Гора у светској историографији и бласфемично договорној, малоумној, картографији по разапетој кожи народа који говори истим матерњим, српским, језиком”. (Не би било лоше да се о овим својим тврдњама “договори” са Хрватима, који за Стефана Немању веле да је Хрват, ваљда због тога што је први пут крштен у католичанству, и који, врло љути на Петра Ђорђића што је написао књигу Историја српске ћирилице, Завод за уџбенике и наставна средства, Београд 1971, не признају да је ћирилица србско писмо).
Има ли се на уму да се Стефан Немања родио 1114, а упокојио 1200. године, много пре првог помињања Црне Горе и Црногораца, непристојно је за њега рећи да је то “један од највећих Црногораца свих времена”, а чак и ако све то схватимо само као симболику, или црногорски епски прећеризам, недопустиво је рећи да је Црногорац и син му Растко, потоњи Свети Сава.
Ни Ђорђије Петровић, познатији као Карађорђе, ни по чему није могао бити Црногорац, пошто је, претпоставља се, рођен у Васојевићима, око 1768. године (убијен 1817), једанаест до четрнаест деценија пре прикључења Васојевића Црној Гори. Он је “свега” Брђанин, утолико пре што се крај у коме је рођен увек помиње као једно од седморо Брда, а држава у којој се то Брдо данас налази, све до 1905. године звала се Црна Гора и Брда. (Не бих се сложио ни са Милатовићевом тврдњом, преузетом од разних анационално расположених историчара, да је Карађорђе “подигао Српску револуцију”, барем из једног разлога: свака револуција руши и уништава све постојеће институције, најпре цркву, а Карађорђе је, започињући велики Покрет за обнову србске државности, успео да очува све затечене србске националне вредности).
Његош, владика Раде (1813-1851), јесте Црногорац, пошто је рођен у Старој Црној Гори, у цетињском племену, у Катунској нахији, али је противно здравој логици проглашавати Светог владику Николаја Велимировића (1880-1956) за “једног од највећих Црногораца”. Он јесте пореклом из Бјелопавлића, али су Бјелопавлићи тек једно од седморо Брда, и то оно на које се књаз Данило Станков Петровић Његош (1826-1860), Зеко Мали, намерачио да га силом на срамоту поцрногорчи. У најстарије записе о тим Даниловим поступцима спада онај који, крајем 19. века, у књизи под насловом Неколико крвавих слика из албума Петровић-Његошевог дома, у виду поруке краљу Николи (1848-1921), подсећа на око осам до девет хиљада политичких убистава током Данилове владавине (просечно око хиљаду годишње) и, између осталог, описују “подвизи” Данилови у Бјелопавлићима:
“Због крволоштва, њега је већи дио народа црногорског смртно мрзио, а особито Бјелопавлићи од којих је преко сто и педесет најотменијих људи, у року од девет година… поубијано преко перјаника. Знајући да га Бјелопавлићи страховито мрзе, дао је своју рођену сестру Јану чувеном јунаку и војводи попу Ристу Бошковићу за жену, еда би му овај својим упливом повратио љубав и задобио оданост Бјелопавлића, у чему је релативно успио. На тај начин дакле, Данило се и усудио да дође у манастир Острог једног Тројичина-дана (1852. године – ИП), гдје се о тој слави манастирској скупи обично цио народ из Бјелопавлића, а много свијета такође из остале Црне Горе и Херцеговине.
У таквим приликама, обичај је, да родитељи доведу собом и своје кћери, а са циљем, да би их заручили и поудавали. То се и дан-дањи практикује, и обичај је, да све дјевојке и скоро удате невјесте, што ту дођу, сједну једна до друге на једном дугом сједишту, које је од камена око цијеле цркве саграђено. На том сједишту може их се поређати преко четири стотине. И том приликом, кад је Данило био, оне су као обично сједјеле једна до друге, а међу њима је била и жена попа Пунише из Бјелопавлића; – жена млада и необично лијепа, коју је пијани књаз, прошавши туда, спазио и на њој свој поглед зауставио. Увече, пошто се добро избанчио и испијанчио, наредио је својим перјаницима, да сваки узме по једну од ових дјевојака, а њему да доведу жену попа Пунише, која је била сестра Тодора Кадића, доцније његовог (Даниловог) убице.
Дјевојке су се отимале колико су могле, али најзад, биле су објачане од ових звјерова и својих гнусних обесчаститеља, те тако тридесетак њих буду силом одведене у одаје манастирске, гдје су их сердари, војводе и перјаници кнежеви, читаву ноћ држали и силовали, а Данило, разумије се, скраћивао је часове те ноћи са женом попа Пунише – сестром Тодора Кадића.
Међу овим дјевојкама биле су три-четири из породице Бошковића, а оне остале из најугледнијих бјелопавлићких кућа” (Будо Симоновић, Зеко Мали, Београд 2000, 241-244).
То јесте било пре нешто више од подруг века, али је довољно свеже да бјелопавлићки Брђани очувају у личном и племенском памћењу оно што су им тада приредили Црногорци, у једној од највећих србских светиња, у кругу србског манастира Острог, слава му и милост!
Ни Вук Караџић (1787-1864) није Црногорац, он је само Србин пореклом из Старе Херцеговине, патријарх србски Гаврило Дожић (1881-1950) такође је Србин, рођен у Врујцима, у Доњој Морачи, једном од седморо Брда, а могло би бити да Петар Милатовић Острошки, Бјелопавлић, Брђанин, несвестан да је и сам малкице затрован “југословенском” логиком братства и јединства, олако препушта забораву оно што су о Тројичинудне 1852. године Црногорци приредили његовим саплеменицима, нарочито њиховом женском делу.
И, на крају, једна мала досетка настала у научном кругу, а која је грдно увредила који ред раније поменутог Петра Милатовића Острошког:
Поодавно, неку годину по Другом светском рату, на неком међународном научном скупу у Београду стално се помињу мало Срби а мало Црногорци. Један Бугарин, не сналазећи се у томе, нагиње се ка србском академику Васи Чубриловићу (1897-1990) и пита, у поверењу:
– О чему се ту ради, ко су сад ти Црногорци?
А Васо му одговара:
– Црногорци, то су Вам, колега, Срби у дивљем стању.
Илија Петровић
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.