Научници пронашли могући узрок ненормалне врућине у Сибиру
Утицај човека представља главни узрок ненормално врућег времена у регионима Сибира. До овог закључка дошла је међународна група научника из Русије, Холандије, Немачке, Француске и других земаља.
Истраживачи су анализирали осцилације просечне температуре у Сибиру од јануара до јуна 2020. године, као и рекорд у Верхојанску, где је 20. јуна температура ваздуха достигла највише степени у историји систематских посматрања времена и климе у Арктичком региону, наводи се у истраживању објављеном на сајту за праћење климатских промена.
„У оба случаја утврдили смо да би такви догађаји били практично немогући без климатских промена узрокованих људским активностима“, истиче се у извештају.
Научници су открили да климатске промене у региону доприносе дуготрајним таласима ненормалних врућина. Употреба различитих модела предвиђања и резултати претходних запажања показали су да би просечна температура у овом региону требало да буде два степена нижа да је топлотни талас стигао 1900. године.
У Сибиру ће 2050. године средња температура бити за 2,5 степена виша него 1900. године, али би се могло десити да буде и седам степени виша, што ће довести до интензивнијег топљења пермафроста.
The recent prolonged Siberia heat wave can be directly related to human-induced #climatechange. Attribution analysis by P.P. Shirshov Institute, @uniofoxford, @metoffice, @ETH_en, @SISeneviratne, Mathias Hauser @ClimateFlavors et al. https://t.co/ly2hETVR3J pic.twitter.com/OcwTPdguA9
— D-USYS@ETH (@usys_ethzh) July 16, 2020
Ово није искључиво руски проблем, подсећају научници. Многе земље за које је овај процес актуелан развијају и примењују различите методе за решавање проблема. На пример, већ се употребљавају сезонски уређаји за хлађење како би се смањила температура тла на градилиштима важних инфраструктурних објеката, као што су путеви или железнице.
Спутњик
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.