Словачка ушла у карантин, Португал уводи мере и за вакцинисане
Словачка је ушла у двонедељни национални карантин, пошто је та земља, са једном од најнижих стопа вакцинације у ЕУ, достигла критичну ситуацију у болницама и број нових ковид инфекција који је тренутно највећи на свету. Истовремено, Португал је увео рестриктивне мере и за вакцинисане.
Према одлуци словачке Владе, за време трајања карантина грађани ће моћи да напуштају домове само из одређених разлога, а то укључује куповину основних намирница, путовање на посао и школу или да се вакцинишу. Нису дозвољена ни окупљања више од шест особа.
Невакцинисани ће морати да поседују негативан тест да би долазили на посао ако раније нису преболели ковид 19.
Према подацима Европског центру за превенцију и контролу болести, само 45,7 одсто становништва Словачке је вакцинисано, што је трећа најнижа стопа у ЕУ, у поређењу са 65,8 одсто колико она износи у Унији.
Председница Словачке Зузана Капутова изјавила је у уторак да та земља губи битку против пандемије вируса корона и да је потребно закључавање за све.
„То је непопуларна мера, али апсолутно неизбежна“, рекла је Капутова.
У Португалу рестриктивне мере и за вакцинисане
Португал, једна од држава са највише вакцинисаних становника, поново је увела рестриктивне мере како би зауставила пораст новозаражених од ковида 19, тражећи од свих путника који долазе у ту земљу ваздушним путем, и у случају да су у потпуности вакцинисани, да покажу негативан тест при уласку.
„Није важно колико је вакцинација успешна, морамо бити свесни да улазимо у фазу већег ризика“, изјавио је премијер Антонио Кошта на конференцији за новинаре и додао:
„Имамо значајан раст (случајева) у ЕУ и Португал није острво“.
Кошта је, такође, најавио да они који су потпуно вакцинисани морају да покажу негативан тест на вирус корона да би ушли у ноћне клубове, барове, присуствовали великим догађајима и ушли у домове за старе и поново је увео обавезно ношење маски у затвореним просторима, пренео је Танјуг.
[table id=1 /]
Спутњик
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.