Ко ће ући у нову руску елиту?
Као резултат садашње „селекције“, имамо „елиту“ и „кадрове“ у виду циничне, похлепне руље која Руску Федерацију може само да доведе до колапса.
ПРОТИВ НАС СЕ БОРИ МОЋАН ИГРАЧ
Против нас, иако се значајно повукао, и даље је веома моћан играч. Осуђује нас Вашингтон заједно са Европском унијом: ЕУ потпада под „дезинтеграцију“, а Руска Федерација, по свему судећи, такође. Распад Европске уније и Руске Федерације током дуготрајног рата у Украјини требало би да нахрани Америку новцем, и мозговима, и технологијама, и предузећима пресељеним на територију Сједињених Држава. Они су већ изабрали такву стратегију и неће одустати од ње. Стога ће Кремљ морати да се мења, на овај или онај начин. Али ми, као добри грађани, не верујући ни у способност појединих представника актуелне власти да прихвате предлог, ипак морамо да доставимо своју верзију.
Сетите се како је Александар Проханов говорио о потпуној неспремности земље за рат. Сетимо се како су свих ових година бирали „елиту“, знамо шта је „кадровска резерва“ на власти, видели смо како су кандидати за ову резерву били приморани да скачу у воду са литице или пуштају оклопни транспортер изнад себе. Јосиф Висарионович се некако снашао и без тога – бирао је људе према њиховој способности да ураде ПОСАО.
Као резултат садашње „селекције“, имамо „елиту“ и „кадрове“ у виду циничне, похлепне руље која Руску Федерацију може само да доведе до колапса.
Ми, као добри грађани, опет изјављујемо: потребна нам је Победа. Али само у комбинацији са слоганом нове индустријализације и реалног курса ка њој. Индустријализација плус протекционизам. Штавише, протекционизам треба легализовати. Не може се не сложити са Сергејем Переслегином да победа сама по себи није услов за потпуно чишћење и унапређење земље.
НЕМА СВО – СПЕЦИЈАЛНЕ ВОЈНЕ ОПЕРАЦИЈЕ – ПОСТОЈИ РАТ!
Потребан је не само курс ка доследној индустријализацији, већ и признавање чињенице: нема СВО – Специјалне војне операције, постоји рат. То значи да нам је потребно легално ванредно стање и стварање не неке врсте Специјалног координационог савета, не несхватљивог паралелног штаба, већ формирање пуноправног Државног комитета за одбрану.
Зашто све треба комбиновати са индустријализацијом? Зато што имамо потенцијалну контраелиту – то су нересурсни индустријалци. Треба се кладити на њих, јер су патриотски настројени, за разлику од произвођача сировина, којима су Руска Федерација и њено становништво само терет, јер су њихова продајна тржишта у иностранству.
Међутим, онима који развијају сопствену производњу потребно је капацитетно и солвентно домаће тржиште. Њима су потребни јаки, богати, просперитетни грађани. Постоји разлика у психологији непримарних индустријалаца, с једне стране, и сировина, банкара, каматара, с друге стране. Они су потпуно другачији. Прочитајте Фордову књигу „Моја животна достигнућа“ из 1924. На крају крајева, Совјетски Савез је у великој мери позајмио организацију својих предузећа од Форда.
На самоорганизовању је већ доста урађено. Постојећа индустријска удружења индустријалаца, такви пословни цехови за заштиту својих интереса, као што су „Савез произвођчача машина“, „Росспецмаш“, „Росстанкоинструмент“, „Савез градитеља инфраструктуре“, изузетно су заинтересовани за индустријализацију. За разлику од званичника, они живе у свом послу и савршено разумеју шта данас треба да се уради.
СТВОРИТИ САВЕТ ЗА ИНДУСТРИЈСКИ РАЗВОЈ
Мало је вероватно да ће актуелна власт бити у стању да се носи са задатком индустријализације. Зато што захтева нетривијалан корак, за шта је тешко способна.
Прво. Под председником Руске Федерације, паралелно са Владом, требало би да се створи Савет за индустријски развој (СИР) у који званичници улазе само као посматрачи. Одбор би требало да буде подељен на уже усмерене структуре и да се састоји од представника индустријских удружења: произвођача машина, пољопривредника, водопривредника. СИР ће савршено разумети шта сада треба да ураде снаге државе. Комитет може да узме на разматрање било коју уредбу владе и каже: „Ово је разумно и неопходно, али ово је глупост, ово је корупција, ово ће нас уништити. СИР ће моћи да заустави деструктивне иницијативе владе и да изнесе своје предлоге прописа. Такав СИР је кадровска резерва. Успешни индустријалци су иста она кадровска резерва коју може искористити одговарајућа моћ, без намере да изгуби.
Следећи предлог изнео је индустријалац Владимир Топорков: треба створити економску „индустријску гарду“. Шефови државних корпорација, који нису приватни и уживају буџетску подршку, гурнути су у страну. Узимамо само приватне индустријске компаније. На једној оси графикона састављамо распоред и исцртавамо износ плаћених пореза, а на другу осу просечне плате запослених. На графикону се формира зона у облику слова „П“, по којој се може судити о ефикасности. Вође таквих компанија су људи који знају како да подигну предузећа, а не да их упропасте.
СТВОРИТИ „ИНДУСТРИЈСКУ ГАРДУ“
А таква „индустријска гарда“ добија посебну пажњу државе. Ако на чело дођу „вукови“ из хорде садашњих надзорника и контролора (или јуришника), спремни да упропасте и униште предузеће, онда држава мора хитно да заштити своју „гарду“.
Кадрови се за ову „гарду“ бирају се не по клану, не по близини Кремљу, не по лојалности, већ по ефикасности њиховог рада.
Трећи механизам предлаже Сергеј Чернишев. Хиљаду одабраних менаџера узима се из успешних непримарних индустрија који су успели да опстану и развију се. Ствара се корпоративни универзитет који на основу тих веома успешних непримарних предузећа школује најбоље менаџере (директоре). Као у време цара Ивана Грозног, који је имао хиљаду одабраних племића. А за то је потребно поставити курс за нову индустријализацију, која још није најављена.
Ако кренемо у нову индустријализацију, онда се појављује још једна кадровска резерва: научни, инжењерски и пројектантски кадрови који су напредовали у њеном току. Нова индустрија под санкцијама жељно захтева нове технологије, нове правце пробоја. А овде постоји још један извор – научни и технички предузетници, који у исто време могу бити „леви“ и „црвени“, али се баве иновацијама. Такође можемо применити Реганов принцип: нека наши научници сами користе резултате истраживања урађених јавним новцем. Јер службеник неће моћи правилно да користи развој, а онај ко је то урадио наћи ће употребу створеном.
За кадровску селекцију људи можете користити не само полиграф. Постоје много бољи алати – MindReader: читање мисли (према Игору Смирнову). Заједно са његовим системом може се користити и томограф. Видећемо када човек лаже, а када говори истину.
ОБРАЗАЦ СПАСАВАЊА ИНДУСТРИЈА – ОПИТ СТАЉИНА
Следећи метод који би требало применити је образац спасавања читавих индустрија, као што је Стаљин 1939. године спасао авионску индустрију СССР-а. Када се суочио са катастрофалном монополизацијом (као што сада имају Сухој и Уједињена авиациона корпорација, које су монополизовали све, а томе следе Тупољев, Поликарпов и Централни конструкторски биро – Централни конструкторски биро концентрисао све у својим рукама), одржао је чувени састанак у Овалној сали Сенатског дворца Московског Кремља.
Стаљин – геополитички гениј
Како се присећа совјетски конструктор авиона Александар Јаковљев, совјетски лидер је позвао на састанак све који су се доказали у авијацији. Не само генерале, званичнике и угледне конструкторе авиона, већ и познате пилоте, уопште, све дизајнере, укључујући младе људе, проналазаче који су давали предлоге за развој авијације. Сам Јаковљев је у Овалну салу ушао као конструктор лаких и тренажних авиона, који су финансирани преко друштва ОСОАВИЈАХИМ (Друштво за промоцију одбране, авијације и хемијске конструкције, ОАХ).
Конструктори су по списку позвани на подијум и сви су морали да испричају на чему раде и шта планирају да раде у блиској будућности. Док су конструктори говорили, Стаљин је ходао по сали, пушећи лулу и деловао је изгубљено у својим мислима. Међутим, с времена на време је давао знак или постављао питање, показујући да веома пажљиво слуша.
После састанка у Овалној сали, сви конструктори су позвани лично код Стаљина, и то не само ветерани авиоконструкције, већ и конструкторска омладина: Лавочкин, Гудков, Горбунов, Иљушин, Јаковљев, Фролов, Боровков, Таиров, Шевченко, Пашињин. Позвани су и градитељи мотора: Климов, Микулин, Швецов. Укупно се код Стаљина окупи око 25 људи.
Тада је Јосиф Висарионович успео да створи номиналне конкурентске конструкторске бирое за ваздухопловну индустрију по принципу: најбољи авиони се стварају у конкуренцији, а држава улаже ресурсе у најоптималније моделе. Нека врста комбинације конкуренције и социјалистичке мобилизације.
Исти образац индустрије штедње и подизања (а не само авио индустрије) применио бих данас. Штавише, такав Стаљинов метод је погодан за мешовиту економију, а не само за социјалистичку.
ЗЛАТНА БАЗА ТАЛЕНАТА
Следећа кадровска резерва су губернатори и градоначелници, који су успели да постигну успех и у страшним тренутним условима. Евгениј Савченко, Белгородска област, је пример из уџбеника. Они који су успели да подигну и развију своје градове и регионе су златна база талената.
Следећа је локална управа. Предложили смо „Нејромир“, концепт нове совјетске владе са механизмом за именовање најдостојнијих, уз опозив недостојних. Нејросвет је велика тема о којој треба посебно разговарати. Људи који су прошли селекцију у Нејросвету су реална директорска гарда, а не безличне бирократе.
Друга резерва кадрова за искорак су иницијатори, они који са својим пројектима излазе у току нове индустријализације, када се покреће нови буран живот. Ово је такође рецепт из Стаљиновог доба. Пример је Евгениј Оскарович Патон, који је сам створио свој Институт за заваривање, а не по команди. Окупио је групу ентузијаста, назвао је институтом и почео да зарађује по наруџбини предузећа чије је проблеме решавао. Испоставило се заправо да се ради о иновативној компанији. И тек касније је добио статус академске институције, а трећину средстава добијао је од државе, остатак је сам зарадио – тридесетих година прошлог века. Овај модел показује како такви иницијатори сада могу да се пробију. И они ће се придружити новој елити.
УЗДИЗАЊЕ ДОСТОЈНИХ ОФИЦИРА И ВОЈНИКА
Пошто сада живимо у прокси рату са НАТО-ом, требало би да раде и „војни лифтови“ за уздизање достојних. Неопходно је именовати достојне команданте, замењујући њима осредње, као што су то чинили наши преци.
Шта се може учинити у том погледу? Постоји дивно искуство француске војске из Првог светског рата: када је већ у првим месецима постало јасно да су генерали у миру потпуно другачији, смењено је 32% вишег командног особља. Под врховним командантом, маршалом Жофром, успостављено је снажно кадровско одељење – са свим печатима тајности. Мајор Бел, који је био на њеном челу, намерно је поставио задатак: „Одабраћемо нареднике, па поручнике, па пуковнике, па генерале.
За две године, француска војска, која је постала џиновска школа, изборила се са овим задатком. Штавише, кандидати за звања обучавани су у јединицама за специјалну обуку, а припремали су их они који су их потом водили у својим јединицама. Следећи чин сте могли добити тек након што добијете позитивну оценуу или потврду од команданта, који би вас потом одвео код њега. Резултат је био савршен – Французи су тада победили. Имали смо веома сличну ситуацију током Великог отаџбинског рата: јединице за обуку придружене корпусима.
Још једна тачка је потребна да би се побољшало здравље војне команде и покренули „лифтови за подизање најдостојнијих“: потребна је инспекција, војни инспектори. Односно, верификацију части треба издвојити из Министарства одбране и подредити шефу државе. Стари генерали не треба да иду тамо да живе док не оду у пензију. Амбициозне младе војсковође, које држава види као команданте корпуса и армија, постају инспектори. А у миру морају да провере оне јединице које ће бити у њиховим корпусима и армијама, јер ће им тада и командовати. Тамо бих представио људе попут Игора Стрелкова, Андреја Морозова (Мурз) и Јурија Евича. Потребни су нам неплаћеници који воле војне послове, који живе за нашу победу. Они ће посматрати стварну борбену готовост трупа, а не проверавати како су пешкири поравнати, како су углови кревета напуњени или су травњаци украшени.
У току ратних дејстава већ су се појавили људи који немају војно образовање, чинове, ордене – заправо, нови генерали. На пример, Андреј Морозов (Мурз). Неколико година, од 2015, он и његови другови су успели да створе одличну дигиталну затворену комуникацију у бригади „Дух Луганске Народне Републике“. Он зна како раде дронови: све су то наместили, направили специјалне бележнице у мобилним телефонима за топџије.
А да сам сада прва особа, онда бих назвао Андреја Морозова и рекао: „Ви ћете сада водити трупе за везу. Даћемо вам чин генерала“. Као пилот Голованов, под Стаљином, добио је чин генерала и – команду над далекометном авијацијом. Јер, Мур ће заиста „угристи“ свакога ко уради нешто што ће довести до губитка трупа: он је својим животом доказао да овим гори.
Слично, према овом принципу, треба да буду бирани други људи. Постоји још један начин да се самоорганизујете. Током овог прокси рата са целим НАТО-ом, јавила се маса јавних активиста: удружење аутора телеграм канала, или организација „Златне руке анђела“, са којом ради поклоник тактичке медицине Јуриј Јевич. Ове организације грађанских активиста су аналози „Савеза земака и градова“ у Првом светском рату, који купују све што је потребно за фронт, а затим достављају робу.
Овај кадровски систем државе требало би да постане главни, ако актуелна власт не жели да изгуби рат.
Ово су само најхитније мере да се Руска Федерација спасе од пораза и конфузије. И још много тога ће морати да се уради да се наша болесна Отаџбина излечи. Не гајим илузије о актуелној власти. Дозвољавају и најгори сценарио: челници ништа нису урадили, а држава је банкротирала. Поражени смо. А пораз није поход Бандере у Москву, већ рушење „вертикале“. Унутар такозване актуелне елите настаће фракције и јуришати једна на другу. Неки ће се бранити да не оду у Хаг, док ће други учинити све да заслуже опрост Запада. У овој ситуацији могуће су различите опције. У критичном тренутку таквог слома, важно је створити Комитет националног спаса. Где видим Стрелкова, и Пригожина, и Квачкова, и здраве генерале, и љуте родољубе, и фронтовце, црвено-беле патриоте, и све оне којима предаја Руске Федерације доноси смрт и смрт њиховог Дела.
Зарад спаса земље, не треба да зазиремо од било каквих савеза. Негујемо све којима је потребна победа, руска иредента и нова индустријализација. Према најгорем сценарију (издаја „бојара”), период хаоса је неизбежан. И овде бих препоручио Јевгенију Пригожину да убрза формирање условне партије активних/љутих патриота. Јер, либерали такође дижу главе. Све је боље од другог издања Белих Чеха или Летонских стрелаца.
И онда ће такав Комитет урадити оно што се овде предлаже…
С руског превео Зоран Милошевић
BONUS VIDEO:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.