Лавров: Запад не оклева да стави руку на природне ресурсе туђе земље
Руски министар спољних послова Сергеј Лавров рекао је данас на Међународном форуму “Примаковска читања” у Москви да САД покушавају да што више продуже своју хегемонију.
“САД покушавају да што више продуже своје привилеговано постојање или, како каже председник Путин, да ‘сачувају хегемонију’ што је дуже могуће. Запад не оклева да дестабилизује тржишта, или обрнуто, стави руку на природне ресурсе одређене земље. Без гриже савести, земље удаљене десетинама хиљада миља од америчке обале, било да је у питању Југославија, Ирак, Сирија, Авганистан – САД их проглашавају под својом контролом. Авганистан се завршио веома лоше по чланице НАТО-а”, подсетио је Лавров.
Форум “Примаковска читања” је годишњи скуп дипломата и високих представника из области глобалне политике и економије. Форум се одржава од 2015. у част Јевгенија Примакова, руског политичара и дипломате који је био премијер од 1998. до 1999. године, а овогодишња тема је посвећена Евроазијској димензији трансформације светског поретка.
Министарство спољних послова раније је обавестило да ће Лавров да представи процену догађаја у свету из руске перспективе и да ће да изнесе руске приступе решавању горућих међународних проблема. Учесници састанка ће имати прилку да постављају питања министру.
Ширење НАТО-а – главни покретачки мотив Запада
Лавров је рекао да ширење Алијансе остаје главни покретачки мотив у односу не само на Русију, већ и на друге земље света.
“Ширење НАТО-а остаје, као што је и било, главни покретачки мотив Запада у односима не само са Руском Федерацијом, не само са постсовјетским земљама, не само са земљама бившег Варшавског пакта, које су готово све апсорбоване у Северноатлантску алијансу, већ генерално и у односима са другим земљама, другим регионима света”, поручио је Лавров.
Додао је да је НАТО “дрско, чак и без црвенила одбио да призна да су и Горбачову и Јељцину обећали да се неће ширити на исток, иако има доста доказа да лажу”.
Глобализација у америчком стилу је завршена
Руски министар спољних послова оценио је да је завршена глобализација у америчком стилу, да се гради нови систем који не треба да зависи од хира Запада.
“Америчка глобализација је завршена. Неки заостали процеси ће неизбежно морати да се искусе, али паралелно се гради нови систем – и финансијски и логистички, који не би требало да зависи од хира и осећаја супериорности наших западних бивших партнера”, нагласио је он и додао да Русија има праве партнере у оквиру БРИКС-а, ШОС-а, ЕАЕУ-а и ЗНД-а.
САД не желе да разговарају о војним биолабораторијама у Украјини
Лавров је рекао да се Сједињене Америчке Државе грче као “змија у тигању” у својој неспремности да разговарају о теми војних биолошких лабораторија у Украјини.
“Огроман проблем је настао формирањем војних биолошких лабораторија, под окриљем Пентагона, а у Украјини их има на десетине. Сада се Американци извијају као змије у тигању. Не желе да разговарају на ову тему на било који начин”, оценио је он.
Раније је генерал-потпуковник Игор Кирилов, начелник трупа радијационе хемијске и биолошке заштите Оружаних снага РФ, рекао да је на територији Украјине формирана мрежа од више од 30 биолошких лабораторија које раде у интересу Пентагона. Према његовим речима, сви докази о америчком утицају у војно-биолошком програму у Украјини уклоњени су из тих лабораторија након почетка руске специјалне војне операције.
Земље редом желе у БРИКС
Лавров је напоменуо даБРИКС може да се трансформише у асоцијацију од 15-17 земаља ако се удовоље сви захтеви за чланство.
“БРИКС сада ужива велику пажњу, а цео низ држава се сврстава у ред са захтевом за пуноправно чланство. Ако сви буду задовољни, онда ће се ‘пет’ претворити у негде око 15-17 земаља”, нагласио је руски дипломата.
Организација БРИКС обједињује Бразил, Русију, Индију, Кину и Јужну Африку. Бројне друге земље желе да се придруже економском блоку, укључујући Аргентину, Алжир, Иран и, према кинеском министарству спољних послова, Индонезија, Турска, Саудијска Арабија и Египат.
Усмеравамо спољнополитичке активности на исток
Лавров је рекао да ће се у децембру одржати колегијум за преусмеравање спољнополитичких активности на исток и у другим смеровима.
“Пребацујемо дипломате са западних праваца на источне, азијске. Приоритет имају ЗНД, Африка и Латинска Америка. До краја децембра одржаћемо заједнички састанак колегијума Министарства спољних послова и Министарства за економски развој са питањима која се односе на промену наших спољноекономских послова, координацију амбасада и трговинских представништава”, изјавио је Лавров.
Европа не може да брани своје интересе
Руски шеф дипломатије је оценио да Европа не може да заштити своје интересе, а да су то потврдили резултати посете француског председника Емануела Макрона Сједињеним Америчким Државама.
“Чињеница да у Европи постоје интереси који се не поклапају са интересима САД-а је очигледна као и чињеница да Европа не може да заштити своје интересе. То потврђује недавна посета Макрона Вашингтону”, додао је министар.
Макрон је боравио у званичној посети САД од 29. новембра до 2. децембра, током које је разговарао са америчким лидером Џоом Бајденом о ситуацији у Украјини, економиским и енергетским питањима.
Трагедија западне цивилизације
Москва не прави трагедију од тренутне ситуације у међународним односима, то је трагедија за Запад, оценио је шеф руске дипломатије.
Он је приметио да се систем светског поретка заснован на принципима глобализације, који су поставили Американци, потпуно дискредитовао као неподобан за преговоре.
Према речима министра, “ако се сутра Вашингтону учини да му опет нешто не одговара, он ће без оклевања, не обазирући се чак ни за своје савезнике, увести нове приступе у међународним односима”.
RT
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.