Српска ће понудити ФБиХ мирно раздруживање уколико се настави антидејтонско деловање
Српска ће понудити ФБиХ мирно раздруживање уколико се настави антидејтонско деловање.
У радној верзији изјаве о поступцима органа Републике Српске и њених представника у заједничким институцијама БиХ, о којој ће се парламентарне политичке партије изјаснити следеће седмице, наведено је да ће Српска понудити ФБиХ потписивање споразума о мирном раздруживању уколико се настави антидејтонско деловање Уставног суда БиХ и политичких представника из ФБиХ према Републици Српској.У нацрту изјаве тражи се сазивање посебне седнице Народне скупштине која би расправљала и донела одговарајуће одлуке о деловању органа Српске и њених представника у заједничким институцијама БиХ.
У документу се наглашава да су ентитети власници територије, а БиХ не поседује територију него само спољну границу, те подсећа на Повељу УН која утврђује право народа на самоопредељење.
Република Српска ће, у складу са закључцима парламента Српске од 17. фебруара 2020. године, а у вези са антидејтонским деловањем Уставног суда БиХ, посебно примењивати закључке у којима се, између осталог, обавезују све институције Српске да не прихватају и не спроводе антидејтонске и недемократске одлуке високих представника и Уставног суда БиХ, пише у радној верзији изјаве са састанка лидера парламентарних политичких партија из Републике Српске са председником Републике Милорадом Додиком.
Овом изјавом Република Српска одбацује “бонска овлашћења” високог представника као потпуно антидејтонска, неуставна, незаконита и нелегитимна, будући да њихова примена представља флагрантну повреду уставно-правног устројства БиХ и кршење основних људских права, као и међународних инструмената за њихову заштиту.
У нацрту изјаве позивају се сведоци Дејтонског споразума да реагују на покушаје разградње Дејтонског споразума и подрже настојање Српске на поштовање изворних принципа тог споразума и омогућавање Српској враћање одузетих надлежности и функционисање у складу са Дејтоном, у супротном Република Српска ће реаговати у погледу одређивања будућег статуса Републике Српске, штитећи свој територијални интегритет и суверенитет.– У случају даље разградње Дејтонског споразума Република Српска задржава право да коначно одлучи о свом будућем статусу – наглашава се у овом документу.
– Република Српска обавезује представнике Српске у заједничким институцијама БиХ да обуставе доношење одлука на нивоу БиХ док Влада Српске и надлежни одбори Народне скупштине Српске на дају сагласност на исте – пише у тој изјави.
У радној верзији изјаве се истиче да Република Српска обавезује судије Уставног суда БиХ из реда српског народа да обуставе рад у Уставном суду БиХ док се не усвоји закон о Уставном суду БиХ, те обавезује Влада Српске да донесе ребаланс буџета Српске којим би се обезбедила средства за запослене у заједничким институцијама БиХ из Републике Српске и вршило њихово финансирање у складу са досадашњим примањима у моменту престанка рада неуставних институција БиХ.
Република Српска ће наставити деловати у складу са Резолуцијом о заштити уставног поретка и војној неутралности којом се Српска обавезала на војну неутралност, наводи се у овом документу.У документу се истиче да Република Српска обуставља даљу сарадњу са НАТО-ом и њеним кључним чланицама на питањима безбедности и противи се чланству БиХ у НАТО-у, те обуставља даље учествовање у војним вежбама са НАТО савезом и државама чланицама те алијансе.
Међу 21 тачком документа се истиче да представници Републике Српске у заједничким институцијама неће одлучивати о питањима из препорука ЕУ о кандидатском статусу све док се у потпуности и у деловима не изједначи третман ЕУ за оба ентитета.У нацрту изјаве пише да се задужује Влада Српске да настави започете преговоре са Владом ФБиХ са циљем дефинисања граничне линије између Републике Српске и ФБиХ у складу са Анексом два Дејтонског споразума и обавезује МУП Републике Српске да формира посебну организациону јединицу унутар Министарства која ће вршити надгледање границе између ентитета.
Република Српска ће посебном одлуком Народне скупштине Републике Српске укинути надлежност суда и тужилаштва БиХ на простору Републике Српске као неуставних и нелегалних органа БиХ, наведено је у нацрту изјаве.
У документу се истиче да Република Српска остаје привржена мисији ЕУФОР-а “Алтеа” у БиХ, али се противи повећању броја војника у оквиру мисије, а посебно њиховом притиску на политичке процесе и одлуке надлежних органа.
– Република Српска остаје при раније заузетом ставу неутралности у погледу сукоба у Украјини, те неће уводити било који вид санкција Руској Федерацији – пише у нацрту изјаве.
Република Српска ће се обратити Србији и Хрватској са захтевом да се заштити Општи оквирни споразум у тексту како је написан и понудити пријатељским државама споразум о сарадњи у складу са Уставом БиХ, пише у радној верзији.
– Даље постојање ОХР-а и страних судија Уставног суда БиХ указује да је БиХ у колонијалном статусу без свог властитог суверенитета загарантованог Дејтонским споразумом. Кристијан Шмит је странац изабран супротно Анексу 10 Дејтонског споразума – пише у овој изјави.
У нацрту изјаве се наводи да ће Српска донети нови изборни закон Републике Српске којим ће се регулисати избор народних посланика у Народној скупштини Републике Српске, председника и потпредседника Српске, одборника, те делегата у Дому народа парламента БиХ.
Председник Републике Српске Миорад Додик одржао је данас консултативни састанак поводом заузимања става о имовини Српске са освртом на изјаву о имовини коју су потписали бошњачки политички представници из Сарајева.
Састанку су присуствовали и српски члан и председавајућа Председништва БиХ Жељка Цвијановић, председник Народне скупштине Ненад Стевандић, премијер Радован Вишковић, министри у Влади Српске, председници ДЕМОС-а Недељко Чубриловић, НПС-а Дарко Бањац, ДНС-а Ненад Нешић, СПС-а Горан Селак, НДП-а Бојан Шапурић.
На састанак је дошао и вршилац дужности председника СДС-а Милан Миличевић, док се нису одазвали представници ПДП-а и Листе за правду за ред.
Додик је најавио за понедељак, 24. април, у 15.00 часова у Народној скупштини нови састанак како би потписали ову изјаву, након што је размотре страначки органи.
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.