Легализација вађења органа: Нови Закон о трансплантацији органа у Србији

0
трансплантолози

трансплантолози

Легализација вађења органа: Нови Закон о трансплантацији органа у Србији.

Нови Закон о трансплантацији органа је спреман и данас иде на генерални секретаријат, изјавила је министар здравља Србије Даница Грујичић.
Грујичићева је навела да је у новом закону основна промена увођење члана 27а, који говори о томе да свако треба да се изјасни да ли жели да буде донор.
„Подразумева се добровољно давање органа, а они који не желе од сада ће бити регистровани и тај регистар ће се водити преко управе за биомедицину“, рекла је Грујичићева.
Прочитајте још:  Косовски специјалци стежу обруч око Срба
Она је додала да ће Институти за кардиоваскуларне болести „Дедиње“ и „Каменица“ имати право да пресађују срце.
„Мени није било јасно зашто и како је могуће да њима није било дозвољено да то раде, имајући у виду да се УКЦС није добро организовао по том питању“, навела је Грујичићева.
Указала је да у Србији постоје стручњаци за трансплантације, додајући да ће ВМА добити право да ради трансплантације јетре и бубрега, а УКЦС јетру, бубрег и срце.
Прочитајте још:  Руски аналитичар: Пети рођендан "Војске Косова" погоршаће тешку ситуацију Александра Вучића
Грујичићева је додала да остаје да се реши трансплантација плућа што, како је напоменула, захтева посебну технологију.
„Све остало се већ ради у Србији. Ми морамо да будемо део Еуротранспланта. Ја очекујем да уз добру организацију можемо то да одрадимо, а док се то не деси, РФЗО је у обавези да обезбеди новац за те операције у иностранству“, рекла је Грујичићева.
Грујичићева је, приликом представљања кампање „Најважнији позив у животу“ коју заједно спроводе ресорно министарство, Републички фонд за здравствено осигурање и „Хемофарм“, истакла је да мора да се ради на медицинској едукацији грађана и да се у тимове који разговарају са породицама преминулих потенцијалних донора, укључе и психолози.
Прочитајте још:  Захарова о Макроновом чланку у "Политици": Постоји разлика између слободе говора и увреда
Сматра да је за то у Србији потребно око пет година, како би се постигли резултати какве имају земље у окружењу.
„Ту је јака и Хрватска и зато морамо радити сви заједно, медији су важни, а такође – ниједна религија није против трансплантација. Морамо да објаснимо грађанима да у оном тренутку када дође до мождане смрти, срце постаје само механичка пумпа која има рок трајања од неколико дана. Знам да је губитак најмилијих јако стресан и да је то најгора ствар, али тај орган ће кроз неког другог да живи и некоме да продужи живот”, поручила је Грујичићева.
Спутњик
Бонус видео
https://www.youtube.com/watch?v=bGFAPcEuW2c

За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.

Будите први који ћете сазнати најновије вести са Васељенске!

СВЕ НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ НА ТЕЛЕГРАМ КАНАЛУ

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *