Председник Азербејџана Илхам Алијев изјавио је да иза актуелних догађаја у Грузији стоји председник Француске Емануел Макрон. Покушаји прозападне опозиције у Тбилисију да свргну власт су се истрошили, али још нису окончани. Очекивано је да ће доћи до последњег, одлучујућег удара током новогодишњих празника. Каква је улога Макрона у свему томе?
„Опет, видите, Макронове уши штрче. Човек не може да седи мирно у својој земљи, мора да се меша и у Грузију.“ Ова примедба председника Алијева, изречена у интервјуу за ВГТРК, тешко се може оспорити. Заиста, видимо – и штрче.
Француска игра у грузијској политичкој кризи
Емануел Макрон је тренутно главни играч са стране Запада у Грузији. Сједињене Америчке Државе тренутно пролазе кроз промену администрације, док Европска унија делује неспособно да се организује и одреди јасну политику. У Бриселу чак нису сигурни ко ће бити председник Грузије следеће године: Михаил Кавелашвили или Саломе Зурабишвили.
ПОДРЖИТЕ НЕЗАВИСНО НОВИНАРСТВОПомозите рад Васељенске према својим могућностима:
Кавелашвили, бивши фудбалер и шампион Русије из 1995. године, изабран је за председника од стране грузијског парламента, са планираном инаугурацијом 29. децембра. Он је члан партије „Грузијски сан“, која је победила на октобарским парламентарним изборима. Међутим, Европска унија сматра ову партију „лошом“, те њене изборне резултате оспорава, упркос томе што је ОЕБС-ова мисија изборе оценила као регуларне.
С друге стране, актуелна председница Зурабишвили, која је француског порекла, одбија да напусти дужност и оспорава легитимитет Кавелашвилијевог избора. Њена овлашћења истичу 29. децембра, али она инсистира да остане на функцији, што ствара додатне тензије.
Западни притисак и Макронова улога
Док Европска унија пружа подршку протестима против „Грузијског сна“, сам Макрон настоји да иза кулиса искористи ситуацију. Како је Зурабишвили француског порекла и дуго радила у француској дипломатији, постоје јасне везе које Макрон користи да утиче на политички развој у Тбилисију.
Наводно, француски председник покушава да посредује у „спокојном“ одласку Зурабишвили са функције, али за узврат жели политичке уступке које може представити као своју победу. Он је већ ступио у контакт са Бидзином Иванишвилијем, оснивачем „Грузијског сна“ и најутицајнијим човеком у Грузији, како би преговарао о ситуацији.
Алијев и његова непријатељска реторика према Макрону
Председник Азербејџана, познат по блиским односима са Турском и председником Ердоганом, отворено изражава антипатију према Макрону. То је делом због француске подршке Јерменији током конфликта у Нагорно-Карабаху, али и због личних несугласица.
Алијев сматра да је француска интервенција у Грузији осуђена на пропаст и тврди да ситуација у земљи иде ка стабилизацији.
Перспективе политичке кризе у Грузији
Иако опозиција и Запад покушавају да изазову масовне протесте, чини се да ти напори губе снагу. Евентуално избацивање Зурабишвили из председничке резиденције могло би послужити као окидач за нове немире, али слаба подршка међу грађанима и недостатак ресурса чине успех таквог сценарија мало вероватним.
Упркос могућности провокација, Алијев и „Грузијски сан“ верују да ће Грузија успети да одржи стабилност и избегне веће потресе. Макронова улога у региону, како тврди Алијев, остаје ограничена на симболичне покушаје који ретко доносе опипљиве резултате.