Годишњица још једног злочина: 81 година од убиства Срба у Бијелом Потоку
Годишњица још једног злочина: 81 година од убиства Срба у Бијелом Потоку.
Обележена је 81. годишњица страдања 54 српска цивила, који су убијени на Васкршњи понедељак 1942. године у бањалучком насељу Бијели Поток. Потомци страдалих сећају се својих најмилијих, али и подсећају на важност опроста, како се мржња не би преносила на будуће генерације.
У Бијелом Потоку надомак Бањалуке, обележена је годишњица страдања 54 српска цивила, међу којима је било жена и деце. Бранко Милинковић, председник Удружења породица, потомака и поштовалаца жртава усташког терора Бијели Поток, каже да су његови преци убијени на мучки и свиреп начин.“4. априла 1942. године, наше комшије су мојој породици рекле да не морају бежати и да им се ништа неће догодити. Дан касније, 5. априла, усташе су дошле преко Потока и убиле Вујасиновића породицу и Васе Богојевића. Они су њих тукли маљевима и цепаницама, како остатак села не би ништа чуо. Након тога, дошли су у село”, каже Милинковић.
Милинковић нам преноси причу о страдању 31 члана његове породице, који су убијени на најсвирепији начин. Ипак, подсећа на важност опроста и обавезу да се мржња не преноси на будуће генерације.“Велики број људи долази сваке године, присјећају се и желе да знају о чему се ради. Нико никога не мрзи, али мора се знати шта су урадили”, сматра Милинковић.
Парастосу су присуствовали и представници Града Бањалука, који кажу да је српски народ слободу изборио великим жртвама у 20. веку.“Чинимо све што је могуће да оваква стратишта имају простора у медијима, међу људима и у нашим срцима. Ми млади морамо знати због чега су ти људи страдали и на основу тога морамо креирати и наш живот у овом мултиетничком друштву”, каже Љубо Нинковић, предсједник Скупштине града Бањалука.
Зарад очувања братства и јединства, о страдању српског народа у Бијелом Потоку, као ни о другим стратиштима на подручју Бањалуке, није се говорило. Тек након посљедњег, Одбрамбено-отаџбинског рата, потомци жртава изборили су се за изградњу Споменика који је откривен и освештан 2002. године.
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.