Непреболна срамота црногорска
Уз усклик “Ваау”, који неодољиво подсећа на лавеж неке крупније псеће сорте (неко би то стручно назвао ономатопејом), у подгоричким “Вијестима” од 6. априла 2014, под насловом “Незнање, глупост и фалсификати 10 највећих заблуда из црногорске историје”, господин Бобан Батрићевић покушава да са Црногораца спере љагу коју им је књаз Данило Петровић (1826-1860), познатији као Зеко Мали, “даровао” својим подвизима у Бјелопавлићима 1854. и Кучима 1856. године.
Ови подвизи, обележени као седма црногорска заблуда, описани су у 55 (педесет пет) редова, док је преосталима девет посвећено 147 (сто четрдесет седам), односно по свега 16 (шеснаест) редова по заблуди.
А тих девет преосталих заблуда, врло значајних за црногорску историју, господину Батрићевићу није тешко да раскринка и, својим саплеменицима отвори очи, пошто су те заблуде створене у “незнању” и већ препознате као “глупост и фалсификат”.
Прва, добро је што је и једној столици, макар и барокне израде, припало место у цетињском музеју, ако ни због чега другог а оно да уморни намерник почине на њој док је Иван Црнојевић одсутан.
Друга, упорно се прича о црногорској независности, али не оној која је призната 1878. године, на Берлинском конгресу, већ оној из времена када су Турци, “да су хтјели”, могли “згромити Црну Гору, без обзира на јунаштво које је красило црногорске војнике. Црна Гора је била само једна иглена рупа на броду Османског царства” а никако Српска Спарта, једва уочљива на земљописној карти.
Трећа, да Турци нису видели Цетиња, како је то спреман да устврди сваки Црногорац, историчар по рођењу и свезнању, лако је оборива јер су они барем три пута улазили у њега, али нису налазили озбиљног разлога да се у њему задржавају.
Четврта, један од турских упада у Цетиње збио се баш у време у које они већ помињани историчари по рођењу и свезнању казују да су Црногорци на Цареву лазу (1712) поразили скоро осам пута јачу турску силу, иако млетачки извори знају за турски продор у Цетиње али не и за турски пораз током истога тог похода.
Пета, истраге потурица није било, ако ни због чега другог а оно да се такозвани бошњаци више не љуте на песника Његоша и његов Горски вијенац, на владику Данила и његове савременике што “уклонише” шачицу исламизованих Срба из ћеклићког и цетињскога краја а већину приволеше да се, у страху јуначком и одсуству “писаних докумената”, врате хришћанству.
Шеста, уведена је у причу само да би се поменули “српски националисти и великосрпски историчари” и да се покаже како књаз Данило Станков Петровић (1826-1860) своје Црногорце није сматрао Србима, ваљда у инат сопственим владарским претходницима, онима који су мање или више допринели империјалном ширењу Црне Горе и којима ни у примисли није било да своје поданике “исписују” из Српства и уводе их у некакву нову нацију названу по њиховој држави.
Осма, “највећа обмана и неистина у новијој црногорској историји” јесте податак да је на Скадру (1912) “живот изгубило” 12.000 Црногораца. Да ли 12.000, колико помиње господин Батрићевић (ваљда по причању његових историчара по рођењу или свезнању) или око 11.200, колико казују званичне “књиге од историје”, невелика је разлика, и сасвим небитна, али се “разлика у диференцији” указује тек кроз подсећање да их је толико “избачено из строја”, односно погинуло, рањено и нестало.
Девета, да ли је краљ Никола (1841-1921) издајник или не, споредна је ствар, чак и ако се зна за сведочење краљевог личног секретара Милоша Живковића, писано у Паризу крајем 1917, да је и Краљ молио Аустроугарску за сепаратни мир и да је, напуштајући Црну Гору, своме сину, кнезу Мирку, оставио да доврши прљав посао и 21. јануара 1916. године потпише капитулацију.
Десета, споредна је заблуда да ли је Марко Даковић погинуо од ударца златном полугом у главу или је при паду из авиона ударио главом у камен.
И споредно је да ли се побуна у Пиперима десила “средином 1854” као штампарска грешка или из незнања, или је то било на Аранђеловдан 1852. године.
Кључна ствар у целој причи господина Бобана Батрићевића тиче се похаре Бјелопавлића и Куча, нарочито ових других, макар “неистине о похари Куча” биле “морбидније” од силовања бјелопавлићких жена и девојака под Острогом, уз сопствени знак усклика (у загради), или чуђења, како баш под Острогом. А за своје чуђење из заграде и “да никаквих злочина и силовања у манастиру Острог није било”, једини му је сведок француски конзул у Скадру, именом Ијасент Екар (1814-1866), коме је однекуд познато “да је дошло до инцидента између перјаника и Бјелопавлића, али зато што су ови по наредби књаза Данила наморали бјелопавлићке жене да играју са њима у црногорском колу”. Баш као да је месје Ијасент пре тога икада чуо за Бјелопавлиће или, не буди примењено, у њима боравио.
Као особи која “из једне књиге учи”, господину Батрићевићу је зазорно, ко зна због чега, да о збивањима под Острогом наведе барем оно што је бечком “Световиду” писано из Котора, свега две недеље по догађају, а што се може свести на запажање да Бјелопавлићи “мало да се нијесу с Црногорцима крвно побили” због тога што су се бјелопавлићке “жене срамотно натјеривале, да играју, и што су се на њих Црногорци натуривали и т. д. које се овдје спомињати не може”.
Несумњиво је да се за то “натуривање” врло брзо чуло не само по Црној Гори већ и на страни. Најзабавнији у свему томе јесте податак да је та вест у Котор прелетела баш преко Цетиња и да се, при томе, из разних разлога није могла ни контролисати, још мање спречити.
Као што се могла контролисати вест која је, прилагођена црногорском државном интересу, у Скадар, конзулу Ијасенту, дипломатском поштом послата из “кабинета” књаза Данила.
Па речени господин Батрићевић каже о Похари Куча (коју, према Правопису, као ратну операцију, макар колико она била срамотна, пишем великим словом):
“Јавно мњење претрпано је радовима ангажованих историчара, који из личног анимозитета према књазу Данилу, покушавају да умање његов државнички значај, служећи се измишљотинама из похода на Куче. Употребна вриједност тих памфлета, једнака је оној коју има тоалет папир”.
Тешко је објаснити због чега господин Батрићевић баш сада узима у уста тај истрошени “тоалет папир”, трудећи се да кроз циглих двадесетак редова обезвреди, избрише, поништи… све оно што је од почетка до данас написано о црногорској Похари Куча.
А да господин Батрићевић не би читао све оно што је о Похари Куча написано (јер он је ипак особа због које су стари Латини смислили поштапалицу timeo hominem unius libris, бојим се човека који из једне књиге учи), ваља му понудити да прочита барем делић онога што је пре више од пола века написао црногорствујушчи историчар Јагош Јовановић. Тај момак довео је Похару у везу с плановима књаза Данила и брата му војводе Мирка да Куче вежу за Црну Гору и тако остваре оно што није пошло за руком Петру II. Кучи су у тим њиховим плановима “најосетљивија тачка, једно стратегиски (а и по својој слободарској традицији) врло значајно племе… на које се рачунало као на савезнике у борби против Турака, али стално немирно и непослушно, за разлику од других племена у Брдима, која су се већ била милом или силом потпуно сјединила с Црном Гором. (Могао је Јагош рећи, а није, да су Кучи били једино српско племе, не само у Брдима већ у васцелом Српству, које су Турци, због непрестаног оружаног отпора, намерили да биолошки истребе и које је, после похаре 1774. године, седам година живело у изгнанству, подалеко од своје родне груде)… Али оно што Његош није могао постићи, морао је постићи књаз Данило у сасвим другим условима и приликама… Што није могао постићи на мирни начин, он није презао од силе, јер је знао да ће и таква употреба силе у крајњој линији бити корисна за Црну Гору и државну политику, која је на истом степену државног развитка заиста била најкориснија.
Због тога је он крајем јуна 1855 г. послао с војском у Куче свог брата војводу Мирка с наредбом да по сваку цијену умири Куче и натјера их на поштовање државних одлука. С војском војводе Мирка требало је да сарађују и сва племена у сусједству Куча, једно што је књаз знао да ће Кучи дати жесток отпор, а друго што ни сам књаз није желио да се само Катуњани обрачунавају са једним племеном, које пркоси на вратима Скадра и Подгорице као организованој држави. Због тога је морао што прије скршити њихов отпор, једним муњевитим изненадним нападом присилити их на предају, како Турци не би имали времена да интервенишу… Борба је била врло жестока за три дана, и у њој је погинуло 80 Куча (скоро све старци и дјеца), а од нападача 12 људи. Али, ова војнички успјела акција није, што је најважније, успјела политички, јер је војска убијала мирно становништво, што јој Кучи нијесу могли опростити, него су са још више мржње дочекивали све што им је долазило с Цетиња”.
Има ли се на уму Јовановићева прича о “крајњој линији”, о “корисности за државну политику”, о “истом степену државног развитка”, тешко се могу разумети његови упоредно изложени ставови о Кучима као племену са “слободарском традицијом”, о савезништву с њима у борби против Турака, али и о њиховој “немирности и непослушности”. И мора се поставити питање да ли су ова два обележја негативна само због тога што се ради о кучком односу према Црној Гори, или их треба применити и на вишевековно кучко ратовање против Турака.
И не зна се да ли пркос “на вратима и Скадра и Подгорице” важи само кад се ради о односу српскога племена Куча према Црној Гори а не и према Турцима. Или се, можда, све то могло односити на Црну Гору, која је, уместо да пркосно удари на слична врата са друге стране, своје војнике и војнике осталих брдских племена окренула против Куча. А кад их је већ тамо послала, мора се поставити и питање да ли се они који су у Кучима ратовали против стараца и деце могу назвати људима, као што их је назвао Јовановић.
Настављајући своју причу о црногорским (и “коалиционим”) упадима у Куче, Јагош Јовановић тврди да је “сигурно да војвода Мирко Петровић није хтио другом »похаром« поновити звјерства из прве »похаре« са свим њиховим посљедицама”, што ће рећи да је и у тој “пробној” Похари било и зверстава и жртава. “Напад је извршен поново са свих страна снагама црногорским и брђанским, под командом оних истих, који су учествовали и у првој »похари«. У броју погинулих не слажу се сви који су о томе писали, него се знатно разилазе”.
Пошто се подаци разилазе, Јовановић у седам-осам редака преноси цифре Марка Миљанова, оне које су познате и господину Батрићевићу, а потом додаје оно што прихвата као “најпрецизније”, јер је мање и јер је преузето из једног француског извештаја о Похари: “Војска војводе Мирка посјекла је 131 главу, убила три жене, десеторо дјеце у колијевци и пет дјевојака. Затим, војска је запалила 13 села, опљачкала 800 кућа, 985 комада разног оружја, заплијенила 3.000 ситне и 1.000 грла крупне стоке”.
Јовановић се потрудио да подробно, “теоријски”, оправда Похару, па каже да је “сва ова штета причињена Кучима за вријеме ове ‘похаре‘, тако велики број посјечених глава у братоубилачкој борби у име државе са једним племеном, које се није тако лако стапало са државном цјелином, био тежак догађај који је за прво вријеме потресао Црну Гору језовитошћу и бруталношћу (као и прије тога, само у много мањој мјери, слични догађаји у Пиперима и Бјелопавлићима), али у крајњој линији био је нужан у процесу учвршћења државе, пред којом су се налазили врло значајни унутрашњи и спољни задаци”.
Бескрајно глагољив, али и на “револуционарној” линији тек измишљене црногорске нације, Јагош Јовановић, не пратећи ни оно што је сам написао, правда све Данилове “подвиге” у црногорској Похари Куча, мада је тај “тежак догађај… за прво вријеме потресао Црну Гору језовитошћу и бруталношћу”.
А на почетку другога времена, онога које је наследило Јовановићево “прво вријеме”, Кучи су добили “нови главарски слој”, оформљен на Цетињу, у садашњој политичкој терминологији: квислинге или колаборационисте.
И тако даље.
Можда ће се господин Батрићевић, ако се сети, објаснити због чега је писао текст о црногорским заблудама и црногорској непреболној срамоти.
Да ли да се заборави како су Кучи, “као Православни Христијани поклани ‘на Божју вјеру’, на Правди Божјој, са својим свештеницима, под оптужбом да ‘нијесу ришћани’… само зато што су били Срби и нису могли ни хтјели да постану црногорци. Поклани су у рату против Бога, јер Он је тога дана, као и у сваком злочину, био главна жртва – сви Његови у Кучима домови, што под Турцима свагда стојаху нетакнути у Слави, били су похарани, попаљени и порушени, понеки дом раба његових остао је цео; Он је био заклан у сваком крштеном, и понеком некрштеном, образу и подобију Свом којем су црногорци живот земни узели, Он 243 пута, нејаки раби Његови само по једном. Његова је глава на коље побадана, Његово тијело у огњеве и ублове бацано… Његов лик је из сваког храма изнесен, свијетло и свечесно знаменије Побједе Његове поново окрвављено… а Он Сам, диван у Светитељу Своме Арсенију (Богдановићу Сремцу, наследнику светога Саве на архиепископском трону србском, ? –1233-1266 – ИП ) свезан и поведен црногорскоме Ироду. Ово дјело су учиниле руке оних који су себе представљали као Православне Србе, а бијаху у ствари апостоли и вјерници нове вјере црногорске… ‘из које изљегоше такви безбожници, каквије се не чује данас ни у једну вјеру на свијет‘ – они за које је у последњем поглављу Писма казано: ‘Напољу су пси… и крвници… и сваки који воли и чини лаж‘. И тако су Кучи, можда и не знајући у том часу, пострадали као раби Бога Истинога, за Крст Часни и Слободу златну”.
Можда због тога да се, пошто се на Куче заборави, на неком будућем свецрногорском изјашњавању одлучи да Црногорске похаре Куча није било и да црногорски војници убијајући и “ђецу у колијевке”, нису извршили геноцид, те да се после такве одлуке опет може зачети процедура за подизање споменика књазу Данилу Петровићу Његошу, Зеку Малом, зликовцу великом.
Илија Петровић
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.