Оличење зла о егзодусу Срба 17. марта 2004. – Његова екселенција, Кристофер Хил
Оличење зла о егзодусу Срба 17. марта 2004. – Његова екселенција, Кристофер Хил.
Егзодус Срба који се одиграо пред очима Кфора и Унмика које су правно и формално контролисале простор КиМ, започео је 17. марта 2004, а у следећих неколико дана, пред очима међународне јавности убијено је 28 људи, протерано 4.000 цивила, а спаљено више од 900 кућа и на десетине православних светиња од којих је већина била под заштитом Унеска или баштина из средњег века.
„Оно што се догодило 2004. године је било ужасно, насиље уништава мир и стабилност, не доприноси нечему бољем“, изјавио је амерички амбасадор Кристофер Хил за Курир на годишњицу обележавања погрома на Косову и Метохији пре 19 година.
Ипак, амбасадор ни у једном тренутку не осуђује такозвано Косово за покушај етничког чишћења једног народа у 21 веку. Европа, очигледно, на то око неретко зажмури.
Даље, Хил наводи да се слаже са колегом Лајчаком са изјавом о градњи будућности.
„Слажем се са изјавом уваженог колеге Мирослава Лајчака, као дипломата нисам ту да мењам историју, ту сам да мењам будућност“, рекао је Хил.
Ипак, не задржава се само на томе да вешто покуша да избегне коментар осуде једне стране, већ, као по старом добром уиграном обичају, покушава да „обе стране“ подсети на мир, али и подсети на негдашњи француско – немачки, данас европски план за КиМ.„Ти страшни догађаји могу послужити као подсетник на ризике са којима се суочавамо, бавећи се истим проблемима данас. Зато је веома важно да искористимо могућности које нам пружа дијалог под покровитељством ЕУ, да се свима у овом региону пружи мирна и просперитетна будућност, коју заслужујете“, оценио је Хил.
Пред очима Европе.
Пред очима света.
Пред затвореним очима Међународне заједнице.Од доласка међународних снага 1999. године на територији АП Косова и Метохије девастирано је или уништено око 135 цркава, манастира и других објеката СПЦ.
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.