Да ли радници данас лакше дају отказе
Да ли радници данас лакше дају отказе.
– Додатни проблем је и одлив радне снаге у иностранство, где могу да зараде вишеструко више. У ИТ сектору су кренули да дају отказе, али не оним запосленима који су од суштинског значаја за сектор. Криза се осећа и предвиђа и у наредном периоду, али се не очекују ни драстична отпуштања ни да ће запослени масовно давати отказ – уверава Анићева.
У Асоцијацији слободних и независних синдиката такође потврђују да радници имају све више прилике да бирају, јер је лакше наћи посао у дефицитарним струкама. Ипак, скрећу пажњу на то да је тај тренд највише присутан у сектору угоститељства, где најчешће дају отказе.
– Приметан је све више и у здравству, где по нашим сазнањима, лекари прелазе из државног у приватни сектор не би ли и тамо оформили синдикате, што им ипак теже полази за руком, јер код приватника наилазе на отпор – открива Ранка Савић, председница АСНС.
Такав тренд присутан је и у свету, па тако према недавном истраживању глобалне пословне друштвене мреже „Линкдин”, трећина професионалаца који су досад окусили плодове флексибилног начина рада, било због корона „закључавања” или из неког другог разлога, радије би дали отказ него што би се вратили на пуно радно време у канцеларији. Уз то две трећине запослених размишља о промени посла ове године, а петина из ове групе остала би на садашњем послу уколико би имали могућност да повремено или стално раде од куће, недавно је пренео британски „Тајмс”.рад
Марија Бракочевић/Политика
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.