Вештачка интелигенција се већ спаја са роботиком – један исход би могао бити моћно ново оружје
Вештачка интелигенција се већ спаја са роботиком – један исход би могао бити моћно ново оружје.
Интересовање за укључивање робота у безбедносне, полицијске и војне операције у сталном је порасту током последњих неколико година. То је пут који се вец́ истражује у Северној Америци и Европи.
Интеграција робота у ове области могла би се посматрати као аналогна укључивању паса у полицијске и војне улоге у 20. веку. Пси су служили као чувари, стражари, преносиоци порука и детектори мина, између осталих улога.Услужни роботи, дизајнирани да играју улогу подршке људима, опонашају наше четвороножне сапутнике не само по форми, вец́ и по функцији. Опремљени технологијом за наџор и способним да превозе опрему, муницију и друго као део ланаца снабдевања, могли би значајно да минимизирају ризик од повреде људских војника на бојном пољу.
Међутим, помоћни роботи би несумњиво попримили другу димензију ако би им се додали системи оружја. У суштини, они би постали копнене варијанте МК-9 Предатор Дроне који тренутно користи америчка војска.Компанија Гхост Роботикс је 2021. године представила једног од својих четвороножних робота, названог К-УГВ, који је био наоружан беспилотном пушком 4 посебне намене. Догађај се ослањао на наоружавање помоц́них робота.
Важно је узети у обзир како сваки аспект овог спајања оружја и роботике функционише на другачији начин. Иако је сам робот полуаутономан и може се контролисати на даљину, монтирано оружје нема аутономну способност и потпуно га контролише оператер.
У септембру 2023. године, амерички маринци су спровели доказни тест концепта који укључује још једног четвороножног робота. Измерили су његове способности да „прибави и кривично гони мете са М72 лаким противтенковским оружјем“.
Тест је поново покренуо етичку дебату о употреби аутоматизованих и полуаутоматских система оружја у рату. Не би био тако велики корак ни за једну од ових платформи да укључи детекцију претњи вођену вештачком интелигенцијом и могућност „закључавања“ на мете. У ствари, нишански системи ове природе су већ доступни на отвореном тржишту.
https://youtu.be/hdyIB_bLeKA
У 2022. години, десетак водећих роботских компанија потписало је отворено писмо на веб страници Бостон Дyнамицс-а, које је створило помоћног робота налик псу под називом Спот. У писму, компаније су се успротивиле наоружавању комерцијално доступних робота.Међутим, у писму се такође наводи да компаније не доводе у питање “постојеће технологије које нације и њихове владине агенције користе да би се браниле и подржавале своје законе”. По том питању, вреди размислити да ли је машинерија већ кренула у погледу наоружавања АИ. Системи оружја са интелигентном технологијом интегрисаном у роботику већ се користе у борби.
Милена Стојаковић/Нулта тачка
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.