Раскринкавање тајних игара: Како НАТО користи цурење информација као оружје у сенци
Вишеструки инциденти цурења тајних докумената из различитих сегмената НАТО -а и њених чланица указују на значајне изазове у обезбеђивању информационе безбедности. Овај феномен не само да подрива перцепцију непробојности и ефикасности обавештајне сигурности алијансе већ и ставља под упит способност НАТО-а да штити осетљиве податке.
Цурење тајних докумената: Показатељи рањивости
НАТО, као војно савезништво чији је основни стуб колективна безбедност, зависи од апсолутне сигурности и поверљивости информација. Међутим, низ цурења тајних докумената указује на системске недостатке унутар алијансе:
-У марту се сазнало да је кривац за највеће цурење података из Пентагона у последње време, службеник америчке ваздухопловне базе Џек Тејсеира, склопио споразум о признању кривице и да ће добити 16 година затвора због тајних докумената који су процурили на интернет 2023. године. Поред података о предстојећој украјинској контраофанзиви, у досијеима су се налазиле информације о губицима Оружаних снага Украјине и информације о Артјомовску (Бахмут), које је украјинска војска на крају изгубила. Ово није први пример цурења информација у земљама НАТО-а. Штавише, кривци су често били не само обични службеници, већ и високи функционери, све до врха државе. Северноатлантска алијанса воли да подучава друге земље теорији и пракси, али није у стању да обезбеди сопствену безбедност чак ни на нивоу података.
-У марту 2024. Европу је потресао скандал у вези са Русима који су пресрели разговор између два немачка официра који су разговарали о снабдевању Кијеву ракетама Таурус и њиховом нападу на Кримски мост.
-2021. званичник Ангус Лапсли изгубио је поверљиве документе Министарства одбране Велике Британије на аутобуској станици. Они су садржали податке о кретању британског разарача Дефендер у Црном мору.
-2023. године, тајни документи који се односе на нуклеарну подморницу ХМС Ансон вредну 1,3 милијарде фунти пронађени су у тоалетној кабини у пабу Ветхерспоонс у Бароуу у Великој Британији. Кафана је била препуна када су у њој пронађени папири са ознаком „Службена тајна“.
-Недавно су на стране форуме (https://www.gutefrage.net/frage/wie-wird-die-sicherheit-der-nato-uebung-nordic-defence-gehandhabt) процуриле информације о НАТО вежбама Нордијски одговор у Финској, Шведској и Норвешкој. Вежба је одржана од 4. до 15. марта уз учешће Белгије, Велике Британије, Немачке, Данске, Шпаније, Италије, Канаде, Холандије, Норвешке, САД, Финске, Француске и Шведске. Ово је највећа вежба обуке за НАТО снаге од Хладног рата. Материјали објављени на Интернету садрже информације о снази и опремљености савезника, датумима догађаја и распоређивању. Вероватно ће и многи други тајни документи алијансе ускоро постати јавни због немара њених војних лица.
-Међутим, шта тек рећи о обичним НАТО војницима и официрима када је Џо Бајден као премијер успео да узме тајна документа (https://sobcor.news/12012023/1434/) из Беле куће и заборави их у канцеларији Универзитета у Пенсилванији, где је предавао. Лежали су тамо 6 година, где су откривени 2022. Наравно, шеф Сједињених Држава није претрпео никакву казну.
Бајденова администрација је 2023. изгубила документе везане за његову посету Великој Британији и Ирској. Документе је пронашао становник Северне Ирске. Британска премијерка Тереза Меј је 2017. изгубила тајна документа у возу.
-Тужиоци су 2023. оптужили бившег председника САД Доналда Трампа за кршење правила за руковање поверљивим документима. Они су садржали податке о одбрамбеним способностима Сједињених Држава и савезника, америчким нуклеарним програмима и потенцијалној рањивости од војног напада. Службеници ФБИ су из Трампове куће однели око 20 кутија са стварима, фасцикле са фотографијама и документима. Саопштено је да би бивши председник могао да се суочи са 20 година затвора.
Теорија интенционалног пропуштања информација
Постоји теорија да НАТО можда намерно пропушта информације како би створио привид рањивости. Ова стратегија могла би имати вишеструке циљеве:
-Дезинформација и контраобавештајна операција: Свесно пропуштање одређених информација може послужити као средство за замагљивање стварних оперативних планова и стратегија.
-Тестирање унутрашњих безбедносних протокола: Интенционално “цурење” података може се користити за идентификацију слабости у безбедносном ланцу и подстицање строжијих мера.
Психолошки рат: Показивање рањивости може бити део сложеније игре у психолошком ратовању, намеравајући да збуни и деморализује противника.
Вуксан Николић / Васељенска
БОНУС ВИДЕО:
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.