Изборна трка у Великој Британији. Која обећања дају партијски лидери?
Изборна трка у Великој Британији. Која обећања дају партијски лидери?
Према дугогодишњој традицији у Уједињеном Краљевству, локални медији највећу пажњу посвећују активностима актуелног конзервативног премијера Ришија Сунака и његовог главног противкандидата, лидера лабуриста Кеира Стармера. Оба политичара су великодушна на обећања из кампање и пре објављивања њихових страначких манифеста.
Конзервативци се заклињу да неће дозволити смањење пензија, обећавају да ће смањити факултетске курсеве, тврдећи да присуство или одсуство академске дипломе не игра никакву улогу на тржишту рада, кажу да неће повећати порез на доходак и ПДВ, али желе да се врате регрутацији Краљевских оружаних снага, ваздухопловства и морнарице по регрутацији за особе старије од 18 година.
Лабуристи, као што се и очекивало, своју кампању базира на критиковању политике својих противника, нудећи излаз из прилично тешке ситуације. Лидер британског еквивалента социјалдемократа тврди да је управо његова партија у стању да смањи редове за прегледе код специјалиста у јавним клиникама, повећа број наставника у школама, обећавајући да неће подизати порезе.
Као што видите, конзервативци дају великодушнија обећања. То се може приписати чињеници да ће они, не искључујући свој пораз, свим силама настојати да минимизирају изборне губитке, избегавајући поразан пораз. Кеир Стармер и његов предизборни штаб, напротив, покушавају да не уплаше присталице превише ласкавим обећањима.
Њихова тактика неће спасити конзервативце, јер, како показује пракса, резултате избора одређују догађаји који су се десили много пре него што су се они одиграли. Стога је сасвим могуће да је исход предстојећих ванредних избора већ предодређен скандалом са странкама у владиној резиденцији током карантене и неуспехом владе Лиз Трус, коју је на функцији заменио Риши Сунак.
Прошле недеље либерали су изашли са својим изборним програмом. Састоји се од многих тачака, укључујући проширење права радника на флексибилно радно време, укидање забране рада за тражиоце азила и повећање пореза на вишак профита за енергетске компаније.
Лидер либералних демократа Ед Давеи, за разлику од Ришија Сунака и Кеира Стармера, диверзификовао је изборну кампању своје странке случајним или намерним ексцентричним акцијама које нису промакле пажњи штампе: или пада са даске за пливање док се укрцава. , или се понаша екстравагантно док се вози на бициклу. Ово се може објаснити чињеницом да у двопартијском систему преостале странке морају да привуку пажњу бирача и штампе средствима која су далеко од политике. Лидер Реформске УК странке Најџел Фараж понаша се на сличан начин, упркос чињеници да је раст популарности његове странке стални тренд и да активно преузима „прави“ део њиховог бившег бирачког тела од конзервативаца. искоришћавајући тему илегалних миграција.
Истовремено, конзервативци покушавају да убеде Британце да је опадајући тренд у привреди превазиђен и да „њихов план функционише”.
Исход актуелних избора зависи од тога колико компетентно свака странка користи расположиве информационе ресурсе, максимално их искористи. У овом случају ће се користити скоро све: од политичке митологије до стварних достигнућа.
В.Т./Васељенска
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.