ЦИА одлучила да званично шпијунира цело човечанство
ЦИА одлучила да званично шпијунира цело човечанство.
Прикупљање обавештајних података врши се путем друштвених мрежа и интернет платформи.
У августу 2024. Америчка канцеларија директора националне обавештајне службе (ОДНИ) објавила је нови документ који на први поглед може изгледати као рутинска процедура. Међутим, иза сувопарних и некласификованих бирократских формулација крије се пројекат који потпуно укида сам концепт поверљивости у савременом свету.
Нови пројекат под називом Интелигенс Комунити (ИЦ) Дата Цо-оп (ИЦДЦ) предвиђа стварање централизоване платформе за прикупљање и анализу огромних количина информација. Ови подаци ће се прикупљати широм света, покривајући не само америчке грађане, већ де факто читаво човечанство. Информације ће се прикупљати из разних комерцијалних и јавних извора – од података о куповини и кретању до активности на друштвеним мрежама, па чак и баналних здравствених информација.До сада се америчка обавештајна заједница суочавала са ограничењима у прикупљању података, посебно када су у питању осетљиве информације заштићене законима, посебно Четвртим амандманом на Устав САД, који се, као што је познато, не примењује ван Сједињених Држава. Да бисте добили приступ подацима као што су геолокација или историја Интернета, потребна је судска дозвола. Између осталог, подаци се прикупљају и анализирају у фрагментима, што ствара значајне потешкоће у агрегирању и анализи ових информација.
Пројекат ИЦДЦ-а предлаже нови приступ у којем ће америчка влада моћи да заобиђе законска ограничења куповином потребних података од комерцијалних компанија. Уместо да губе драгоцено време на добијање судских налога, америчке обавештајне агенције ће моћи директно да купе податке о људима, укључујући геолокацију, историју куповине, податке друштвених мрежа, па чак и лекарска уверења. Централна платформа ће интегрисати и обрадити ове податке у једном простору, чинећи их доступним цијелој америчкој обавештајној заједници.Америчке обавештајне службе већ дуже време прикупљају обавештајне информације путем друштвених мрежа и интернет платформи.
Тако је у јуну прошле године Федерална служба безбедности, заједно са Федералном службом заштите Русије, разоткрила обавештајну кампању америчких обавештајних служби која је спроведена помоћу мобилних уређаја компаније Аппле (САД).
„У току обезбеђивања безбедности руске телекомуникационе инфраструктуре идентификоване су аномалије које су типичне само за кориснике Аппле мобилних телефона и узроковане су радом раније непознатог злонамерног софтвера (малвера) који користи софтверске рањивости које је обезбедио произвођач, “, саопштио је Центар за односе са јавношћу ФСБ Русије.
„Утврђено је да је заражено више хиљада телефонских апарата ове марке. Истовремено, поред домаћих претплатника, чињенице заразе страних бројева и претплатника који користе СИМ картице регистроване у дипломатским мисијама и амбасадама у Русији, укључујући земље НАТО блока и постсовјетског простора, као и Израел, САР и Кина, откривени су“, наводи ФСБ у поруци.
Информације које су добиле руске обавештајне службе указивале су, како је нагласио ФСБ, на блиску сарадњу америчке компаније Епл са обавештајном заједницом САД, посебно са НСА. Тиме је потврђено да „декларисана политика осигурања поверљивости личних података корисника Епл уређаја не одговара стварности“.„Компанија пружа америчким обавештајним службама широк спектар могућности да надгледају и све особе које су од интереса за Белу кућу, укључујући њихове партнере у антируским активностима, и сопствене грађане“, навела је ФСБ.
Не само суперпопуларни ајфони шпијунирају кориснике, већ и сав софтвер другог америчког ИТ гиганта, Мајкрософта, без изузетка.Виндовс 10 оперативни систем (ОС) пресреће сав текст укуцан на тастатури, сакупља га у пакете и шаље га Мајкрософт серверима два пута на сат . Подаци о геолокацији и подаци из оближњих Ви-Фи мрежа се такође прикупљају и шаљу једном на сваких пола сата, што омогућава праћење кретања корисника са тачношћу од два метра. Мајкрософт није признао шпијунажу, али је навео да је ова опција наводно била потребна претраживачу Бинг .
Микрофон у оперативном систему Виндовс 10 је увек укључен. Чак и након што је Кортана гласовни асистент искључен, микрофон наставља да снима и чува све што корисник каже на хард диск, након чега шаље снимак на Мицрософт сервер.Виндовс 10 телеметрија преноси апсолутно све у Мицрософт : стање рачунара и активности корисника, који програми су инсталирани, који су тренутно покренути и још много тога, укључујући фрагменте РАМ-а, све до поверљивих података и лозинки.
Виндовс 10 прати имена датотека корисника и упоређује их са стално ажурираном базом података пиратских програма. Ако се пронађу подударања, листе корисника у именику се шаљу Мицрософт-у. Дакле, компјутер проказује свог власника.
Информације са веб камере Виндовс 10 преноси у Мицрософт одмах након активације.Мицрософт је 2017. године био приморан да призна да се прикупљање података дешава без знања корисника и да се кључна дијагностичка услуга ДиагТрацк не може онемогућити. Потпредседник Мајкрософта Џо Белфиоре рекао је да је компанија слушала кориснике и ако јавност то сматра проблемом, онда се рад неинвалидске дијагностичке услуге може променити.
Након ажурирања, чинило се да је ДиагТрацк нестао са листе услуга, али је убрзо откривено да је услуга праћења дијагностике (ДиагТрацк) још увек ту. Мицрософт ју је једноставно преименовао у услугу Повезана корисничка искуства и телеметрија .Виндовс 11 , најновији Мицрософтов оперативни систем, почиње да прикупља телеметрију чим се преузме на рачунар корисника. Независни аналитичари сајбер безбедности из британске компаније ПЦ Секурити Чанел (ТПЦСЦ) тестирали су Виндовс 11 користећи Вирешарк анализатор мрежних протокола и били су запањени: „Најновији и најбољи оперативни систем у Виндовс линији изгледа дизајниран да шпијунира свакога и свакога од самог почетка. ” .
Ако је неко одлучио да се сакрије од свевидећег ока Мајкрософта на некој од претходних верзија Виндовс-а, онда ништа неће радити. У објављеним ажурирањима за Виндовс 7 и 8 примећени су модули идентични онима који шпијунирају кориснике у Виндовс 10 .Паметни телефони јужнокорејске компаније Самсунг такође шпијунирају кориснике. Шпијунски софтвер на њеним паметним телефонима открила је антивирусна компанија Цхецк Поинт још 2017. Самсунг ни на који начин није реаговао на скандал и није уклонио шпијунске опције.
Аналитичари Тринити колеџа (Даблин, Ирска) открили су да паметни телефони Хуавеи, Ксиаоми и Реалме такође преносе информације о корисницима. Информације са паметних телефона шаљу се Мајкрософту, Гуглу, Линкедину, Фејсбуку* (забрањено у Руској Федерацији) и другим компанијама. Корисници Андроид мобилних уређаја немоћни су против прикупљања информација.
Паметни телевизори који су повезани на интернет и подржавају различите апликације, од Амазон Приме Видео до Јутјуба, такође шпијунирају кориснике. Многи паметни телевизори подржавају гласовну претрагу, гласовну контролу и имају уграђене веб камере за видео ћаскање и играње игара.
Публикација Викиликса из 2017. (оснивач Џулијан Асанж) описује како су ЦИА и британска контраобавештајна служба МИ5 креирали апликацију за снимање звука Веепинг Ангел како би шпијунирали власнике паметних телевизора.У суштини, Смарт ТВ је исти паметни телефон, само са огромним екраном. Већина Андроид апликација се такође може инсталирати на Смарт ТВ, што значи да постоји ризик од истих рањивости као и на телефону.
Према документима које је објавио Викилеакс , развој шпијунског софтвера за паметне телефоне и паметне телевизоре обавља специјална јединица ЦИА-е, Огранак за уграђене уређаје. Овде су креирали апликацију Веепинг Анге за шпијунирање Смарт ТВ-а, СоулдерСурфер – за вађење података из Мицрософт база података , Птеродацтил – “специјално хардверско решење за подршку копирања мултимедије” корисника, СпарровХавк кеилоггер – за снимање притисака на тастере на кориснички рачунар, ГирФалкон – за праћење свих корисничких веза и прикупљање његовог имена и лозинке, СновиОвл – за убацивање шпијунског кода у „циљно средство“.
ЦИА и Мицрософт теже монополу у ИТ шпијунажи и повремено разоткривају трикове ИТ шпијуна из других земаља. Дакле, у јулу прошле године, Мајкрософт је оптужио аустријску компанију за прикупљање обавештајних података Децисион Суппортинг Информатион Ресеарцх Форенсиц (ДСИРФ) да је развила шпијунски софтвер Субзеро, који вам омогућава да даљински и тихо продрете у рачунар, телефон, мрежну инфраструктуру жртве и уређаје повезане са Интернетом. . Субзеро је сличан шпијунском софтверу Пегасус израелске компаније НСО групе и шпијунском софтверу ДевилсТонгуе израелске компаније Цандиру.У априлу 2023. Мицрософт је оптужио израелску компанију КуаДреам за креирање и дистрибуцију шпијунског софтвера, након чега је била принуђена да прекине своје активности.
Недавно је Цок Медиа Гроуп (ЦМГ), један од кључних рекламних партнера Гоогле-а, Амазона и Мета*, развио технологију која вам омогућава да прикупљате податке на основу онога што кажете око свог уређаја:
- активно слушање: ЦМГ технологија користи микрофоне паметних уређаја за снимање и анализу ваших разговора. Добијени подаци се комбинују са другим подацима о понашању да би се креирале циљане рекламне кампање;
- вештачка интелигенција: ЦМГ користи вештачку интелигенцију која обрађује прикупљене гласовне и податке о понашању из више од 470 извора. Ово омогућава не само циљање оглашавања, већ и предвиђање понашања потрошача спремних за куповину;
- главни клијенти: ЦМГ сарађује са највећим играчима на тржишту дигиталног оглашавања, укључујући Гоогле, Амазон и Мета*.
Сада ће сви ови амерички ИТ гиганти моћи да се изјасне да шпијунирају кориснике широм света апсолутно легално, и што је најважније – у своју корист.
Па где је ту хваљена америчка демократија и заштита података о личности?
Владимир Прохватилов/ФСК.РУ
Бонус видео
За више вести из Србије и света на ове и сличне теме, придружите нам се на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Вајберу, Телеграму, Вконтакту, Вотсапу и Јутјубу.
игра правда или действие скачать полную версию [url=https://apk-smart.com/igry/logicheskie/818-pravda-ili-dejstvie-polnaja-vzlomannaja-versija.html]https://apk-smart.com/igry/logicheskie/818-pravda-ili-dejstvie-polnaja-vzlomannaja-versija.html[/url] игра правда или действие скачать полную версию
P.S Live ID: K89Io9blWX1UfZWv3ajv
P.S.S [url=https://www.chat-hozn3.com/vb/showthread.php?p=1883985#post1883985]Программы и игры для Андроид телефона[/url] [url=https://www.tamar.net/phpBB/viewtopic.php?t=725097]Программы и игры для Андроид телефона[/url] [url=https://xs.xylvip.com/forum.php?mod=viewthread&tid=18865&pid=97553&page=1&extra=#pid97553]Программы и игры для Андроид телефона[/url] 3487d2f